Jakość powietrza
Brak danych
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   -   -   -   -
- - - - PM2.5 PM10 - - - - - - - -
ul. Sienkiewicza   -   -
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   121.45   144.29
Józefa Piłsudskiego   19.79   24.19
Tytusa Chałubińskiego   6.28   7.32
Kuźnice   3.18   3.84
Szkoła Podstawowa w Kościelisku   -   -
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: airly
Brak danych pogodowychPrzepraszamy!
Zdjęcie promujące Zakopane

Spotkanie z zakopiańskimi seniorami

Zakopiańscy seniorzy licznie przybyli na spotkanie z burmistrzem Łukaszem Filipowiczem i zastępcą burmistrza Iwoną Grzebyk-Dulak, które odbyło się 4 lutego popołudniu w sali obrad Urzędu Miasta. Radę Miasta Zakopane reprezentował Przewodniczący Grzegorz Jóźkiewicz. Jak zadeklarował burmistrz było to pierwsze z cyklu spotkań z seniorami, które pozwolą na otoczenie tej grupy zakopiańczyków większą troską i zrozumieniem ich potrzeb i problemów.

Zastępca burmistrza Iwona Grzebyk-Dulak przedstawiła nową propozycję miasta, jaką jest powstanie Klubu Seniora. 24 stycznia do Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie Wydziału Polityki Społecznej złożyliśmy wniosek do programu SENIOR + o utworzenie i wyposażenie Klubu Seniora dla mieszkańców Zakopanego, którzy ukończyli 60 rok życia i są już nieaktywni zawodowo. Obecnie na terenie Zakopanego nie ma miejsca przeznaczonego w szczególności dla seniorów i odpowiadającego ich potrzebom oraz nie ma wielu udogodnień, z których mogliby skorzystać. Taki Klub chcielibyśmy utworzyć w budynku Szkoły Podstawowej nr 5 przy ulicy Chramcówki, który jest wykorzystany tylko częściowo - zaznaczyła wiceburmistrz. Wnioskowana kwota to 195 520 złotych, a wartość projektu: 244 400 złotych. Rozstrzygniecie naboru nastąpi 31 marca 2025 roku.

W spotkaniu z seniorami, zorganizowanym z inicjatywy burmistrza i Gminnej Rady Seniorów pod przewodnictwem Ewy Czamańskiej, wzięli też udział przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji w Zakopanem, którzy ostrzegali przed czyhającymi na osoby starsze przestępstwami „na wnuczka, na wypadek czy oszustwa za pomocą kodów BLIK” oraz rozdawali odblaski sprzyjające widoczności na drodze ufundowane przez Miasto Zakopane.

Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej Urszula Chowaniec-Bombac przedstawiła programy społeczne skierowane do osób starszych jak "Senior w dobrej formie" czy renta wdowia. Uczestnikom spotkania rozdano ponadto "koperty życia". Akcja skierowana jest do osób przewlekle chorych,starszych, samotnych i polega na umieszczeniu w specjalnie przygotowanych kopertach najważniejszych informacji o stanie zdrowia, przyjmowanych lekach, alergiach na leki, kontaktach do najbliższych, danych osobowych. Pakiet z takimi informacjami powinien być przechowywany w lodówce, czyli miejscu, które jest prawie w każdym domu i zarazem jest łatwo dostępne.

Na zakończenie spotkania seniorzy przedstawili burmistrzowi swoje postulaty dot. m.in. ulepszenia połączeń komunikacji miejskiej ze szpitalami i centrami rehabilitacji czy zwiększenia liczby ławek w mieście.

Kolejne spotkanie odbędzie się 6 marca, a jego tematem będzie cyberbezpieczeństwo.

(APM)