Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Bardzo dobra
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   20.8   0   42.4   0
- - - - PM2.5 PM10 - - - - - - - -
ul. Sienkiewicza   -   17.1
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   32.9   45.65
Józefa Piłsudskiego   7   9.17
Tytusa Chałubińskiego   4.21   5.36
Kuźnice   4.3   5.56
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: airly
Pt. 04.04 23:00
Zachmurzenie
9° / 5° zachmurzenie umiarkowane
Sob. 14:00
Śnieg
Nd. 14:00
Śnieg
-5°
Pon. 14:00
Śnieg
-4°
Wt. 14:00
Śnieg
-0°
Śr. 14:00
Śnieg
-1°
Zdjęcie promujące Zakopane

Tatrzańskie gminy postulują zmiany przepisów dotyczących quadów i skuterów

24 lutego 2025 r. miasto Zakopane wraz z powiatem tatrzańskim i pozostałymi tworzącymi go gminami – Kościeliskiem, Poroninem, Bukowiną Tatrzańską oraz Białym Dunajcem skierowały pismo w sprawie konieczności podjęcia prac legislacyjnych dotyczących wykonywania działalności gospodarczej polegającej na organizowaniu wypraw typu off road w terenach cennych przyrodniczo do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej, a także do Posłów na Sejm RP, Marszałka i Wicemarszałka Województwa Małopolskiego, Wojewody Małopolskiego oraz wielu innych osób i instytucji związanych z tym tematem.


Burmistrz Miasta Zakopane Łukasz Filipowicz wraz z Wójtami gmin zwraca uwagę w piśmie na brak kompleksowych przepisów oraz realnej możliwości egzekucji tych istniejących, zwłaszcza w przypadku terenów nieznajdujących się w granicach parku narodowego takich jak: Bachledzki Wierch, Antałówka czy Gubałówka. Brak odpowiednich regulacji bezpośrednio wpływa na narastający konflikt pomiędzy właścicielami gruntów, a wypożyczalniami i firmami oferującymi przejażdżki quadami i skuterami śnieżnymi, które nagminnie naruszają prawo własności. Sposób prowadzenia tej działalności budzi także sprzeciw władz samorządowych z powodu wielu negatywnych oddziaływań na środowisko oraz zagrożenie bezpieczeństwa. Natomiast aspekcie ochrony własności samorząd nie posiada prawnych możliwości udzielenia właścicielom nieruchomości wsparcia.

W wysłanym dokumencie gminy oraz powiat powołują się na zapisy Kodeksu wykroczeń, który tylko teoretycznie chroni właścicieli gruntów i zwracają uwagę, iż jest on niewystarczający. Jednogłośnie wnoszą więc m.in. o:

- wprowadzenie przepisów dotyczących obowiązku rejestracji wszystkich pojazdów, a także regulacji dotyczących ich poruszania się poza drogami publicznymi,

- rozszerzenie uprawnień straży gminnej do przeprowadzania kontroli i karania mandatami w sytuacjach poruszania się pojazdów drogami bez względu na ich stan prawny,

- ustawowe wprowadzenie obowiązku wyposażenia przedmiotowych pojazdów w ramach działalności gospodarczej w lokalizatory GPS,

- objęcie tego rodzaju działalności gospodarczej obowiązkiem uzyskania zezwolenia, w tym zgód właścicieli gruntów oraz wprowadzenie przepisów penalizujących sam wjazd na teren prywatny bez zgody właściciela.

Dodatkowym postulatem jest uwzględnienie na terenach objętych formami ochrony przyrody rozwiązań pro-środowiskowych takich jak wykorzystanie do świadczenia usług wyłącznie pojazdów z napędem elektrycznym.

Pismo ma na celu zwrócenie uwagi na konieczność wypracowania na poziomie ustawowym rozwiązań sprzyjających ograniczeniu poruszania się quadów i skuterów po terenach prywatnych, a także podkreślanie ważności problemu, skorelowania przepisów wielu ustaw i wprowadzenia skutecznych uregulowań służących wspólnemu dobru – zachowaniu wartości przyrodniczych z uwzględnieniem ochrony własności i swobody działalności gospodarczej.

(MG, AKS)