Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Dobra
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   26   0   0.7   0
- - - - PM2.5 PM10 - - - - - - - -
ul. Sienkiewicza   -   40.3
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   60.08   75.1
Józefa Piłsudskiego   28.91   39.53
Tytusa Chałubińskiego   4.68   6.18
Zofii i Witolda Paryskich   17.91   25.82
Kuźnice   3.3   4.45
Szkoła Podstawowa w Kościelisku   -   -
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: airly
Pon. 25.11 10:00
Zachmurzenie
7° / 1° zachmurzenie duże
Wt. 13:00
Zachmurzenie
Śr. 13:00
Zachmurzenie
Czw. 13:00
Śnieg
Pt. 13:00
Śnieg
-1°
Sob. 07:00
Śnieg
-3°
Zdjęcie promujące Zakopane

Salon Marcowy 2021 i Pokaz Filmów o Sztuce. Józef Wilkoń. Ilustracja. Rzeźba. Film

Już od 20. marca przestrzeń wystawiennicza Miejskiej Galerii Sztuki jak co roku stanie się miejscem prezentacji sztuki polskiej na najwyższym poziomie. W tym roku Salonowi Marcowemu towarzyszyć będzie specjalna edycja Pokazu Filmów o Sztuce. Oba projekty kulturalne - reaktywowane w 2016 roku przez Zakopiańskie Centrum Kultury po niemal 30 latach nieobecności - spajać będzie sylwetka jednego z najwybitniejszych artystów polskich, Józefa Wilkonia - ilustratora, malarza, rzeźbiarza, twórcy plakatów i scenografii teatralnych. Artysta zilustrował ponad 200 książek dla dzieci i dorosłych w kraju i za granicą oraz sam napisał teksty do kilkunastu książek dla dzieci. Otrzymał wiele nagród i wyróżnień. Ilustracje Józefa Wilkonia stały się klasyką gatunku, a On sam ikoną tej dziedziny sztuki.

Artystyczne wizje Wilkonia nie mieszczą się w klasycznej definicji ilustracji, to określenie nieadekwatnie
i nieprecyzyjnie opisuje bogactwo środków, jakimi operuje artysta
– pisze w tekście kuratorskim do wystawy Lidia Rosińska – Podleśny, dyrektor Miejskiej Galerii Sztuki w Zakopanem - Analizując z perspektywy czasu dorobek twórczy Józefa Wilkonia można odnieść wrażenie, że tekst literacki, poetycka fraza, liryczna przenośnia stają się jedynie pretekstem dla erupcji autonomicznych graficznych, malarskich i rzeźbiarskich wizji autora. Realizacje tych wizji zapełnią przestrzeń Miejskiej Galerii Sztuki, dając świadectwo imponującej drogi, jaką przebył artysta przez dziesięciolecia od emocjonalnego linearnego gestu do kreacji form przestrzennych - podkreśla Lidia Rosińska-Podleśny.


Towarzyszący Salonowi Marcowemu Pokaz Filmów o Sztuce da natomiast publiczności niespotykaną dotąd możliwość poszerzenia perspektywy wystawy poprzez głębszy wgląd w osobowość i warsztat Józefa Wilkonia. Tegoroczna formuła Pokazu Filmów o Sztuce, wymuszona warunkami zewnętrznymi ,jest pozytywną odpowiedzią na czas ograniczeń. W zaadaptowanej na potrzeby kinowe sali galerii,przez cały czas trwania wystawy odbywać się będą projekcje filmowe, prezentujące codziennie jeden film. Prace Artysty okazują się być bardzo bliskie medium, jakim jest film, mamy więc nadzieję, iż uda nam się przybliżyć arkana sztuki Józefa Wilkonia i dotrzeć do szerszej publiczności – mówi pomysłodawczyni projektu, dyrektor Zakopiańskiego Centrum Kultury, Beata Majcher. Dzięki uwiecznionym na kliszy filmowej migawkom z pracowni artysty, komentarzom krytyków sztuki, a co najważniejsze bezpośrednim refleksjom Józefa Wilkonia o jego dziełach
i inspiracjach, bogactwo świata tego wybitnego twórcy ukaże się w całej okazałości. Wśród wyświetlanych filmów zobaczyć można będzie między innymi dokumenty o artyście „Za drzwiami wyobraźni JÓZEF WILKOŃ"  w reżyserii Anny Jowity Ciołkiewicz, czy zrealizowany przez Fundację J. Wilkonia film „Arka Józefa Wilkonia”
i animację filmową„Rybak na Dnie Morza” w reż. Leszka Gładysza skierowaną do najmłodszych widzów.

Seanse filmowe oraz samą wystawę uatrakcyjnią również warsztaty edukacyjne dla dzieci i młodzieży. Tu odbędą się warsztaty ilustratorskie, malarskie, rzeźbiarskie, podczas których uczestnicy przeniosą się w bajkowy świat, tworząc własne ilustracje, książki czy też formy przestrzenne. Prace znakomitego ilustratora na pewno staną się niezwykłą inspiracją dla uczestników warsztatów, pobudzą ich wyobraźnię do samodzielnych poszukiwań plastycznych
i nieskrępowanej kreacji.

W związku z wprowadzonymi obostrzeniami od 20 marca do 9 kwietnia 2021, Miejska Galeria Sztuki będzie zamknięta dla zwiedzających. Wystawa będzie dostępna online na stronie www.galeria.zakopane.pl oraz na oficjalnym portalu Miasta Zakopane www.zakopane.pl.

Mamy nadzieję, że wszystkich zwiedzających będziemy mogli ponownie zaprosić do przestrzeni wystawienniczej Miejskiej Galerii Sztuki im. Wł. hr. Zamoyskiego już od 10 kwietnia br.

Kuratorkami wystawy są Lidia Rosińska – Podleśny oraz Urszula Dubowska. Pomysłodawczynią tegorocznej specjalnej edycji Pokazu Filmów o Sztuce jest Beata Majcher.

(MP)