Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Bardzo dobra
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   6.3   0   30   0
- - - - PM2.5 PM10 - - - - - - - -
ul. Sienkiewicza   -   9.2
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   15.49   19.24
Józefa Piłsudskiego   15.54   18.61
Tytusa Chałubińskiego   5.61   6.69
Zofii i Witolda Paryskich   10.87   14.19
Kuźnice   3.06   3.72
Szkoła Podstawowa w Kościelisku   -   -
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: airly
Śr. 27.11 04:00
Śnieg
3° / -1° słabe opady śniegu
Czw. 13:00
Deszczowo
Pt. 13:00
Śnieg
-0°
Sob. 13:00
Zachmurzenie
Nd. 13:00
Słonecznie
Zdjęcie promujące Zakopane

Madonny Podhalańskie na Węgrzech

Wystawa pokonkursowa „Madonny Podhalańskie” prezentująca prace wykonane w technice witrochromii (malarstwo na szkle) oraz rzeźby i płaskorzeźby w drewnie, prezentowana we wrześniu w Centrum Kultury Rodzimej Czerwony Dwór, została uroczyście otwarta 6 października br. w Domu Polskim w Budapeszcie.

Wernisaż zainaugurował jubileuszowe, XXV Dni Polskiej Kultury Chrześcijańskiej na Węgrzech, odbywające się w tym roku pod hasłem „Obyście nie ustawali, złamani na duchu” (Hbr.12,3) i odbył się po uroczystej Mszy świętej w Kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych, której przewodniczył biskup Wiesław Lechowicz Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej. W uroczystościach uczestniczyli m.in. Dominika Teske, Dyrektor Instytutu Polskiego w Budapeszcie oraz jej zastępca pani Joanna Urbańska, Monika Molnar- Sagun, Prezes Stowarzyszenia Katolików Polskich pw. św. Wojciecha na Węgrzech i jednocześnie organizator XXV Dni Polskiej Kultury Chrześcijańskiej, ksiądz Krzysztof Grzelak, gospodarz Polskiej Parafii Personalnej. Obecna była także Dyrektor Biura Zarządu „Wspólnota Polska” Tatiana Čepukoit.

Stronę polską reprezentowała Joanna Staszak, naczelnik Wydziału Kultury w Urzędzie Miasta Zakopane wraz z Katarzyną Stachoń Groblowy, dr Małgorzatą Wnuk oraz Pauliną Peciak z Centrum Kultury Rodzimej Czerwony Dwór, które przygotowały wystawę. Artystów reprezentowała Marta Walczak Stasiowska. Podczas uroczystości nie zabrakło muzyki góralskiej w wykonaniu kapeli zespołu „9 siył”.

Delegacja polska obecna była na koncercie Eleni, została także przyjęta na uroczystym obiedzie przez Ambasadora RP na Węgrzech Jerzego Snopka.

Tekst M. Wnuk

Zdj.B. Pal (Głos Polonii) oraz archiwum Czerwonego Dworu

(APM)