Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Bardzo dobra
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   8   0   39.7   0
- - - - PM2.5 PM10 - - - - - - - -
ul. Sienkiewicza   -   18.7
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   22.26   28.02
Józefa Piłsudskiego   18.87   22.96
Tytusa Chałubińskiego   18.86   22.89
Kuźnice   1.56   1.81
Szkoła Podstawowa w Kościelisku   -   -
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: airly
Czw. 23.01 07:00
Zachmurzenie
-2° / 1° zachmurzenie umiarkowane
Pt. 13:00
Śnieg
Sob. 13:00
Zachmurzenie
Nd. 13:00
Zachmurzenie
Pon. 13:00
Zachmurzenie
Wt. 04:00
Zachmurzenie
Zdjęcie promujące Zakopane

Beata Sabała-Zielińska o ratownikach TOPR

W Miejskiej Bibliotece Publicznej podczas 10. edycji Festiwalu Inspirowane Górami im. Ewy i Macieja Berbeków miała miejsce prapremiera niezwykłej książki. Książki, która porusza trudną tematykę śmierci poprzez pryzmat górskich wypraw i akcji ratunkowych TOPR-u. Książka pt. "TOPR 2. Nie każdy wróci", stanowi kontynuację pierwszej bestsellerowej części książki wydanej 3 lata temu i już wkrótce będzie dostępna w księgarniach.

Uczestników spotkania przywitała Naczelnik Wydziału Kultury Joanna Staszak, a interesującą rozmowę z Beatą Sabałą-Zielińską poprowadziła Anna Karpiel-Semberecka. Była ona okazją do opowieści o tym jak powstawała książka i jak autorka zmierzyła się z trudnymi tematami, takimi jak śmierć, podejmowane w górach ryzyko, radzenie sobie z traumatycznymi przeżyciami. Wybrzmiały także przestrogi przed beztroskim podejściem do turystyki górskiej i  ignorowaniem zagrożeń. Wszystko to m.in. w kontekście dwóch największych akcji ratunkowych w ostatnich latach - w Jaskini Wielkiej Śnieżnej i na Giewoncie podczas gwałtownej burzy w 2019 roku. Książka relacjonuje te tragiczne wydarzenia, ale także analizuje wiele ich aspektów, medycznych, psychologicznych, naukowych. Pozwala lepiej poznać specyfikę działań TOPR-u, ich logistykę, stosowane techniki i specjalistyczny sprzęt. Dzięki niej możemy wsłuchać się w wymowny głos uczestników tych wydarzeń - poszkodowanych, ratowników, ich rodzin, a także tych, którzy w górach stracili najbliższych...

Jak zapowiada wydawca Prószyński i S-ka: Ta książka to dokument – relacje ratowników TOPR-u, świadków i ofiar wypadków, opinie ekspertów, głos środowisk górskich. I… kobiet – matek, żon, partnerek. Tych, które muszą cierpliwie czekać. To książka pełna emocji – strachu, smutku i bólu. Wszystkie iskry nadziei, które zapalają się na chwilę w opowieściach bohaterów, szybko gasną. Tak jakby Tatry mówiły: „Żarty się skończyły!”. Pozostaje śmierć, która nie ma nic wspólnego z romantyzmem. Jak ze stratą najbliższych radzą sobie ci, którzy zostają? Co widzą i czują, patrząc na Tatry?
Opisane historie każą ponownie zastanowić się, czy można narażać kilka istnień, ratując jedno życie. Czy można narażać jedno życie, ratując wiele? Jak daleko powinni posuwać się ratownicy i kiedy mają prawo powiedzieć: „Dość. Zrobiliśmy wszystko, co mogło być zrobione”?
Ta książka stawia również nam, turystom, ważne pytanie: „Jak wiele możemy oczekiwać od ratowników?”.

Beata Sabała-Zielińska, urodzona w 1968 roku w Nowym Targu, dziennikarka radiowa. Jako rodowita góralka przez dekadę opowiadała słuchaczom Radia ZET o problemach i ciekawostkach z Podhala i okolic, nadając swoim relacjom niepowtarzalny zadziorny charakter. Jest autorką swoistego dziennikarskiego pamiętnika pt. „Radio-aktywna Sabała, czyli jak zostałam głosem z Zakopanego”, a także współautorką (z Pauliną Młynarską) książek „Zakopane odkopane – lekko gorsząca opowieść góralsko-ceperska” i „Zakopane – nie ma przebacz!”, które są oryginalnymi przewodnikami po stolicy Tatr. Obecnie pracuje na Uniwersytecie Jagiellońskim. Prowadzi zajęcia dydaktyczne w Instytucie Dziennikarstwa, a w studenckiej rozgłośni UJOT FM szlifuje nowe radiowe talenty. 

(MG)