Nie zatrzymał ich nawet deszcz! Czyste Tatry po raz dziesiąty
W ulewnym deszczu 2000 wolontariuszy posprzątało nasze najwyższe góry w ramach jubileuszowej, dziesiątej edycji akcji Czyste Tatry ekoMałopolska. Dzielni ochotnicy znieśli ze szlaków, a następnie posegregowali 589 kilogramów odpadów. Wydarzenie było transmitowane podczas całodniowej relacji na żywo ze Studia Czysta Polska, w którym o ochronie środowiska opowiadali eksperci, organizatorzy, ambasadorowie i partnerzy.
Punkty rejestracyjne, pod Gubałówką oraz u wejścia na sześć najbardziej popularnych szlaków były otwarte w sobotę od samego rana. Pogoda nie sprzyjała miłośnikom Tatr i przyrody, bo niebo co rusz zaciągało się ciemnymi, deszczowymi chmurami, a momentami mocno grzmiało. Rzęsisty deszcz odstraszył wielu turystów, ale na wielkie sprzątanie i tak ruszyło w góry ponad 2000 wolontariuszy, którzy za swoje zaangażowanie zostali wynagrodzeni pięknym, popołudniowym słońcem.
Oficjalnie Czyste Tatry ekoMałopolska rozpoczęli w Kuźnicach współtwórca akcji Rafał Sonik, wicemarszałek Województwa Małopolskiego Tomasz Urynowicz oraz Jan Krzeptowski-Sabała z Tatrzańskiego Parku Narodowego.
Spotkali się oni z mediami oraz wszystkimi ambasadorami i partnerami akcji podczas krótkiej konferencji prasowej pod dolną stacją kolei na Kasprowy Wierch.
Kiedy zaczynaliśmy dziesięć lat temu, śmieci było zdecydowanie więcej. Nie tylko butelki, czy papierki, ale też klapki, kalosze, czy nawet stare opony. Z roku na rok jest lepiej. Dziś, kiedy wychodzimy w Tatry jest to już niemal czysta przyjemność. Nasze worki są ledwie zapełnione, ale wciąż mamy wiele do zrobienia w kontekście śmiecenia w przyrodzie – mówił Rafał Sonik.
Wagę wydarzenia podkreślił również marszałek Tomasz Urynowicz. - Czyste Tatry ekoMałopolska to naprawdę ważne wydarzenie. Edukacja ekologiczna to sprawa priorytetowa, podobnie, jak odpowiednie przepisy, regulacje, a także finansowanie programów ochrony środowiska. To ogromna przyjemność zobaczyć tak wielu zaangażowanych, pełnych pasji ludzi, którzy wiedzą, jak ważny jest przykład, który dają całemu społeczeństwu – podkreślił.
Zaangażowanie wolontariuszy jest rzeczywiście warte wspomnienia, ponieważ sprzątanie podczas dziesiątej edycji nie było łatwe. Mimo niesprzyjających warunków, wyposażeni w worki, rękawiczki oraz owoce i napoje od partnerów uczestnicy znieśli z gór 589kg śmieci. Nieopodal Studia Czysta Polska posegregowali je ambasadorzy, twórcy internetowi, a także przedstawiciele partnerów akcji: sieci sklepów Biedronka, firm Garnier, Jan Niezbędny, Pega, Charsznickie Pola Natury, Rekopol, czy Alpinus. Co ciekawe, przy tej „brudnej robocie” wszyscy szeroko się uśmiechali.
Po segregacji śmieci zostały podzielone na następujące frakcje:
zmieszane (187,4kg), papier (89,5kg), plastik i tworzywa sztuczne (161,2kg), odpady bio (20,6kg) oraz szkło (130,4kg). Prace przy dzieleniu i ważeniu śmieci można było śledzić w internetowej transmisji w mediach społecznościowych Stowarzyszenia Czystej Polski, zrealizowanej przez Hybrid Events. Studio zlokalizowane na tyłach hotelu Nosalowy Dwór tętniło życiem przez cały dzień. Reporterzy relacjonowali na żywo sprzątanie ze szlaków, a o swoim zaangażowaniu w ochronę środowiska opowiadali eksperci oraz partnerzy i uczestnicy wydarzenia.
Honorowym patronatem, akcję Czyste Tatry Eko Małopolska objęli nie tylko wspomniany marszałek województwa, ale również Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Burmistrz Miasta Zakopane Leszek Dorula, starostwo powiatowe w Zakopanem, Tatrzański Park Narodowy oraz Polskie Koleje Linowe.
Po dzisiejszym sprzątaniu mogę powiedzieć śmiało, że 10 lat kampanii i organizowania akcji działa!Śmieci nie jest dużo, ale trzeba teraz zadbać o swój „ogródek”, bo wokół naszych domów, wzdłuż tras, którymi się poruszamy śmieci wciąż jest mnóstwo. W Tatrach jest lepiej, ale za miesiąc zobaczymy co czeka nas nad Bałtykiem – powiedziała ambasadorka wydarzenia Katarzyna Bujakiewicz, zapowiadając jednocześnie wielkie sprzątanie plaż, które odbędzie się 27 i 28 sierpnia na Półwyspie Helskim oraz w Trójmieście.
Współorganizatorem akcji Czysty Bałtyk będzie United Nations Global Compact Network Poland. Dzięki tej komórce ONZ, wydarzenie zyska aspekt naukowy. Obok sprzątania zaplanowano bowiem konferencję poświęconą ochronie klimatu i ekosystemów morskich.
Źródło: Organizatorzy
(APM)