Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Umiarkowana
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   21   0   0.7   0
- - - - PM2.5 PM10 - - - - - - - -
ul. Sienkiewicza   -   65.8
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   85.85   107.95
Józefa Piłsudskiego   18.93   25.48
Tytusa Chałubińskiego   3.75   4.88
Zofii i Witolda Paryskich   22.02   33.12
Kuźnice   3.02   4.17
Szkoła Podstawowa w Kościelisku   -   -
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: airly
Pon. 25.11 07:00
Zachmurzenie
4° / 1° zachmurzenie umiarkowane
Wt. 13:00
Zachmurzenie
Śr. 13:00
Zachmurzenie
Czw. 13:00
Śnieg
Pt. 13:00
Śnieg
-0°
Sob. 04:00
Śnieg
-3°
Zdjęcie promujące Zakopane

3 dzień 55. MFFZG


„Szmaragdowe Gody” oficjalnie rozpoczęte

Niedziela była dniem oficjalnej inauguracji 55. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich. Jest to największe w ciągu roku kulturalne wydarzenie pod Giewontem, które już przez ponad pół wieku skupia górali z całego świata, miłośników i znawców folkloru oraz mieszkańców i turystów wokół jednej idei – pielęgnowania i kultywowania pięknego dziedzictwa jakim jest kultura ludowa i dzielenia się bogactwem góralskiej tradycji, muzyki, śpiewu, tańca, strojów, rzemiosła i kuchni.


Ważnym punktem inauguracji Festiwalu była Msza św. w kościele św. Krzyża, gdzie modlitwa i śpiew rozbrzmiewały w wielu językach. Ulicami Zamoyskiego i Krupówki przeszedł festiwalowy korowód,

w którym pięknie zaprezentowały się roztańczone i rozśpiewane zespoły z całego świata. W przemarszu wziął udział Burmistrz Miasta Zakopane Łukasz Filipowicz wraz z Zastępcą Iwoną Grzebyk-Dulak
i Przewodniczącym Rady Miasta Grzegorzem Jóźkiewiczem. Włodarze miasta przyszli na korowód z całymi rodzinami udowadniając, że folklor górali świata jest fascynujący bez względu na wiek. W pochodzie nie zabrakło także przedstawicieli zakopiańskiego Związku Podhalan, pytacy i hodowców owczarków ze swoimi podopiecznymi. Bardzo widowiskowy przemarsz oglądały tłumy turystów i mieszkańców.

Kulminacją tego wyjątkowego dnia był Koncert Inauguracyjny, który rozpoczął się dźwiękiem trombit
i śpiewem pytacy. Festiwal oficjalnie otworzył Burmistrz Zakopanego Łukasz Filipowicz - To wielka przyjemność, kiedy do Zakopanego zjeżdżają się górale z całego świata i kiedy wspólnie możemy świętować tak piękny jubileusz. Mam nadzieję, że spotkamy się przy okazji 60., 70., a może i 100. Festiwalu – powiedział Burmistrz dziękując wszystkim zespołom za przybycie.

Burmistrz Łukasz Filipowicz wraz z zastępcą Iwoną Grzebyk-Dulak, przewodniczącym Rady Miasta Zakopane Grzegorzem Jóźkiewiczem i dyrektor Festiwalu Hanną Rybką zgodnie z polską tradycją chlebem
i solą przywitali zespoły z Bułgarii, Hiszpanii, Indonezji, Kosowa, Meksyku, Rumunii, Słowacji, Serbii, Słowenii, Turcji i Węgier. Międzynarodowy skład uzupełniają polskie zespoły: Zespół Regionalny „Brenna”, Zespół Regionalny „Dolina Maszankii Zespół Regionalny „Przyszowianie” oraz wspaniali gospodarze Parafialny Regionalny Zespół „Giewont” z Olczy i Zespół im. Klimka Bachledy.

Przez kilka godzin scena należała do zespołów, a na początek wystąpili gospodarze oraz dzieci z Zespołu Góralskiego „Mali Wiyrchowianie" działającego przy Bukowiańskim Centrum Kultury, wszyscy entuzjastycznie przyjmowani przez zakopiańską publiczność.

Zespoły z Polski i zagranicy od jutra będą rywalizować o Złote, Srebrne i Brązowe ciupagi oraz prezentować się podczas licznych wydarzeń towarzyszących. Festiwal potrwa do 22 sierpnia, a przygotowany program jest niezwykle ciekawy. Warto stać się częścią tego niezwykłego góralskiego święta.

Więcej informacji na:
www.festiwale.zakopane.pl/festiwal-folkloru

FB: @MFFZGZakopane
IG: festiwal_folkloru_zakopane

YT: https://www.youtube.com/results?search_query=mffzg

Organizatorami 55. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich są:
MIASTO ZAKOPANE, ZAKOPIAŃSKIE CENTRUM KULTURY.

Festiwal został objęty honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pana Andrzeja Dudy oraz Małżonki Prezydenta, Pani Agaty Kornhauser-Dudy.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Partnerem Głównym wydarzenia jest WOJEWÓDZTWO MAŁOPOLSKIE, a Festiwal jest jednym z wydarzeń wpisujących się w projekt WIZYTÓWKI MAŁOPOLSKI

Partnerami wydarzenia są: NARODOWY INSTYTUT KULTURY I DZIEDZICTWA WSI, MUZEUM TATRZAŃSKIE IM. DR. TYTUSA CHAŁUBIŃSKIEGO - INSTYTUCJA KULTURY WOJEWÓDZTWA MAŁOPOLSKIEGO,  MAŁOPOLSKIE CENTRUM KULTURY SOKÓŁ W NOWYM SĄCZU - INSTYTUCJA KULTURY WOJEWÓDZTWA MAŁOPOLSKIEGO, UNIWERSYTET PAPIESKI JANA PAWŁA II W KRAKOWIE, UNIWERSYTET JAGIELLOŃSKI W KRAKOWIE, ZWIĄZEK PODHALAN W POLSCE, ZWIĄZEK PODHALAN ODDZIAŁ ZAKOPANE, LILOU, POLSKIE TATRY S.A., RESTAURACJA GWARNO, SPOŁEM ZAKOPANE, BACHLEDKA SKI & SUN.

Patronami Medialni są: POLSKIE RADIO, RADIOWE CENTRUM KULTURY LUDOWEJ, TVP KULTURA, TVP3 KRAKÓW, POLSKA PRESS GRUPA, GAZETA KRAKOWSKA, DZIENNIK POLSKI, KULTURA WSI, KWARTALNIK TATRZAŃSKIEGO PARKU NARODOWEGO TATRY, GOŚĆ NIEDZIELNY, TYGODNIK NIEDZIELA, PISMO FOLKOWE, TYGODNIK PODHALAŃSKI, GÓRAL INFO, KULTURA PODHALA, MAŁOPOLSKA ONLINE, PODHALE 24, ZAKOPIEC INFO