Kolędy, pastorałki i pieśni bożonarodzeniowe - tradycyjnie, etnicznie i jazzowo
.
Grupa „Zyngry” to osoby reprezentujące młode pokolenie regionalistów. Cztery dziewczyny pochodzące z Podhala wyrastały w rodzinach, w których mocno pielęgnuje się kulturę i tradycję góralską. Wszystkie od najmłodszych lat były członkiniami zespołów regionalnych: tam też uczyły się tradycyjnego śpiewu i tańca góralskiego. Po latach same będąc kierownikami i instruktorami w zespołach regionalnych, przekazywały rodzimą tradycję młodym pokoleniom.
W 2010 roku Barbara Zalińska – Sikoń, Joanna Dorula, Anna Malacina – Karpiel i Małgorzata Dzierzęga po raz pierwszy wystąpiły jako grupa „Zyngry” na Poroniańskim Lecie, promując muzykę Skalnego Podhala podczas wspólnego koncertu ze znanym artystą Krzysztofem Trebunią – Tutką. Od tego czasu prezentowały się na różnych konkursach i przeglądach, zdobywając wiele nagród i wyróżnień. Od kilku lat biorą udział w inscenizacji góralskiej Męki Pańskiej „Ciyrpiyniy miarom Bozyj Miyłości” autorstwa Anny Malaciny – Karpiel.
W kolędowym repertuarze usłyszeć je można będzie w Sanktuarium Matki Bożej Objawiającej Cudowny Medalik na Olczy już w najbliższą sobotę, 23 stycznia, po Mszy Św. o godz. 18.30.
Dzień później, 24 stycznia, podczas koncertu Martyny Kasprzyckiej usłyszymy kolędy i pastorałki w oryginalnej jazzowo-etnicznej aranżacji. Artystka – góralka z Zakopanego, kompozytorka, abiturientka Krakowskiej Szkoły Jazzu i Muzyki Rozrywkowej,a obecnie studentka Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy na kierunku Jazz i Muzyka Estradowa - inspiracje czerpie z muzyki ludowej, rocka, jazzu i muzyki improwizowanej. Szerszej publiczności dała się poznać jako uczestniczka 9. edycji The Voice of Poland oraz podczas koncertów w Studiu Piosenki Polskiego Radia. W 2018 r. zdobyła tytuł Talent Małopolski, jest laureatką głównych nagród ogólnopolskich festiwali muzycznych.
Martyna Kasprzycka z towarzyszeniem wybitnych instrumentalistów Kacpra Kasprzaka (fortepian), Macieja Domagalskiego (perkusja) i Bartłomieja Werachowskiego (gitara basowa) wystąpi w Kościele Miłosierdzia Bożego na Cyrhli po Mszy św. o godz. 11.30.
Transmisję obu koncertów obejrzeć można będzie na żywo na www.festiwale.zakopane.pl oraz na portalach społecznościowych Miasta Zakopane.
Organizatorem Festiwalu są Miasto Zakopane, Burmistrz Miasta Zakopane i zakopiańskie parafie. Patronat medialny nad wydarzeniem objęły: : Polskie Radio, TVP3 Kraków, Polska Press Kraków, Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Niedziela, Gość Niedzielny, Tygodnik Podhalański oraz portale 24tp.pl, malopolskaonline.pl, podhale24.pl, watra.pl.