Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Zła
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   39.4   0   2.3   0
- - - - PM2.5 PM10 - - - - - - - -
ul. Sienkiewicza   -   140.2
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   145.07   167.49
Józefa Piłsudskiego   83.14   96.93
Tytusa Chałubińskiego   31.58   40.18
Kuźnice   1.39   1.66
Szkoła Podstawowa w Kościelisku   -   -
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: airly
Śr. 22.01 10:00
Zachmurzenie
1° / -3° zachmurzenie duże
Czw. 13:00
Zachmurzenie
Pt. 13:00
Zachmurzenie
Sob. 13:00
Zachmurzenie
Nd. 13:00
Zachmurzenie
Pon. 07:00
Śnieg
Zdjęcie promujące Zakopane

Kolędowy weekend z Festiwalem

W sobotę, 15 stycznia, odbył się kolejny koncert w ramach XIII edycji Festiwalu Kolęd, Pastorałek i Pieśni Bożonarodzeniowych „Dobrze ześ się Jezu pod Giewontem zrodziył”. Mieszkańcy miasta Zakopane oraz przebywający wówczas w zimowej stolicy Polski turyści spotkali się w kościele Świętego Krzyża w Zakopanem, aby usłyszeć piękne, polskie kolędy i pastorałki. Wspólne kolędowanie poprowadzili uczniowie Zespołu Państwowych Szkół Artystycznych w Zakopanem.

Państwowa Ogólnokształcąca Szkoła Artystyczna to jedyna w swoim rodzaju szkoła w Polsce, rozwijająca swoich wychowanków w wielu dziedzinach: muzyce, plastyce i literaturze. To właśnie uczniowie uzdolnieni muzycznie zadbali o niezapomniane wykonanie bożonarodzeniowych pieśni.

Młodzi artyści rozpoczęli swój występ pięknym wykonaniem chóru i towarzyszącymi mu dźwiękami klasycznych instrumentów. Uczniowie i absolwenci pod batutą Pani mgr Mirosławy Lubowicz, zaśpiewali przy akompaniamencie nauczycieli zakopiańskiej szkoły artystycznej. Następnie liczna orkiestra dziecięca wprowadziła słuchających w regionalny klimat, zmieniając swój repertuar na góralskie kolędy. Prowadzeni przez mgr Krzysztofa Leksyckiego uczniowie ubrani byli w tradycyjne, góralskie stroje, co podkreśliło ich tożsamość. Występ młodych artystów ubogaciła tytułowa pieśń festiwalu „Dobrze ześ sie Jezu”, wykonana przez uczniów przy akompaniamencie akordeonów.

Był to z pewnością wyjątkowy występ zwieńczony brawami licznie zgromadzonej w kościele publiczności.


Niedzielne południe w Zakopanem, 16 stycznia, okazało się wyjątkowe. Regionalne pastorałki w wykonaniu zespołu „9 Siył” wypełniły kościół parafialny pw. św. Jana Apostoła i Ewangelisty na Harendzie.

Zespół „9 Siył” jest grupą dziewięciu utalentowanych, młodych przyjaciół z Zakopanego i okolicznych, podhalańskich miejscowości: Białego Dunajca, Cichego, Kościeliska. Powstała na potrzeby nagrania programu „Ziarno” w TVP 1. Jednak na jednym nagraniu się nie skończyło – grupa działa już od wielu lat. Młodzież grająca obecnie w zespole jest kolejnym pokoleniem kultywującym tą piękną tradycję, zapoczątkowaną przez swoich dziadków i rodziców – cenionych w regionie muzyków, śpiewaków i instruktorów zespołów.

Nazwa „9 Siył” oznacza kwiat dziewięćsił. Jest to góralska nazwa rośliny uważanej do dziś jako symbol silnej więzi człowieka z niebem i ziemią. Z motywem kwiatu często można się spotkać w podhalańskim zdobnictwie. To właśnie magiczna moc rośliny kojarzona jest z różnorodnością i siłą osobowości należących do zespołu muzyków. Ich niepowtarzalna muzyka również stała się odwzorowaniem symbolu niezwykłego kwiatu.

Zespół wprowadził zgromadzonych w świąteczny nastrój pięknym wykonaniem tradycyjnych, góralskich pieśni. Swój występ młodzi muzycy zwieńczyli elementami tzw. „Szopki Zakopiańskiej” – najstarszej, znanej na Podhalu formy jasełek. Za niezapomniany koncert góralskiej młodzieży podziękował Burmistrz Miasta Zakopane Leszek Dorula.


(KS)

(foto: KSR)