Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Bardzo dobra
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   2.3   0   67.5   0
- - - - PM2.5 PM10 - - - - - - - -
ul. Sienkiewicza   -   14.1
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   17.06   20.94
Józefa Piłsudskiego   13.36   16.44
Tytusa Chałubińskiego   10.04   12.49
Zofii i Witolda Paryskich   10.59   14.52
Kuźnice   10.12   12.51
Szkoła Podstawowa w Kościelisku   -   -
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: airly
Śr. 25.12 07:00
Śnieg
-4° / -7° słabe opady śniegu
Czw. 13:00
Zachmurzenie
Pt. 13:00
Zachmurzenie
Sob. 13:00
Zachmurzenie
Nd. 13:00
Zachmurzenie
Pon. 04:00
Zachmurzenie
-4°
Zdjęcie promujące Zakopane

W piątek 21 września w Zakopanem Polska Spółka Gazownictwa rozpocznie realizację kampanii społecznej pod hasłem „PRZYŁĄCZ SIĘ, LICZY SIĘ KAŻDY ODDECH”. Celem kampanii jest walka ze smogiem, a tym samym poprawa jakości życia mieszkańców. Zakopane to jedno z miast w Polsce o najgorszej jakości powietrza i jako pierwsze z 20 wytypowanych miejscowości otrzyma tego dnia profesjonalne urządzenie do pomiaru zanieczyszczeń atmosfery, a mieszkańcy miasta będą mogli bezpłatnie zrobić spirometryczne badania płuc. W ramach projektu, w dniu przekazania urządzenia, czyli 21 września zapraszamy mieszkańców na bezpłatne badania spirometryczne. W zaparkowanym na Placu Niepodległości SPIROBUSIE, od 10.00 do 18.00 będzie można bezpłatnie zbadać płuca. Aby wziąć udział w badaniu należy zarejestrować się na spirometria.erecepcja.com.

Smog niszczy zdrowie i zabija. To ogromny problem, także w Zakopanem. Zanieczyszczenie powietrza powoduje choroby płuc i dróg oddechowych, alergie, stany zapalne układu krążenia i miażdżycę. Zwiększa ryzyko zawału serca. Przyczynia się do rozwoju nawet 18% nowotworów i skraca średnią długość życia o ponad 2 lata!

Skąd bierze się zanieczyszczenie powietrza, które zagraża naszemu zdrowiu i życiu? To przede wszystkim efekt korzystania ze złej jakości paliw, użytkowania starych kotłów węglowych czy wręcz palenia śmieciami.

Polska Spółka Gazownictwa - organizator kampanii PRZYŁĄCZ SIĘ, LICZY SIĘ KAŻDY ODDECH - zachęca mieszkańców do korzystania z gazu ziemnego, najczystszego i najbardziej ekologicznego paliwa, jako alternatywy dla starych pieców i kotłów węglowych.

Palenie drewna i węgla stanowi przyczynę emisji do powietrza pyłu i innych szkodliwych substancji np.

rakotwórczego benzoapirenu. W przypadku korzystania z gazu ziemnego te substancje praktycznie nie powstają, a do powietrza emitowane są niemal wyłącznie dwutlenek węgla i woda – informuje dr hab. Artur Badyda, kierownik Zakładu Informatyki i Badań Jakości Środowiska na Politechnice Warszawskiej.

Jak dodaje ekspert korzystanie ze starych pieców i kotłów sprawia, że zanieczyszczenia trafiają nie tylko na zewnątrz, ale również do samych ogrzewanych pomieszczeń, narażając tym samym życie i zdrowie mieszkańców.

Rezygnacja z korzystania z paliw stałych, czyli drewna i węgla, na rzecz gazu to nie tylko poprawa jakości powietrza, ale również brak konieczności codziennego rozpalania paleniska, dbania o dostawy paliwa, wygospodarowania miejsca na składowanie zapasów paliwa czy też zagospodarowania powstającego po spaleniu popiołu – przekonuje ekspert.

Skutki zanieczyszczenia powietrza to nie tylko nieodwracalne szkody środowiskowe. To przede wszystkim zagrożenie zdrowia naszego i kolejnych pokoleń.

- Zanieczyszczenia powietrza są przyczyną zaostrzeń chorób układu oddechowego, przyczyniają się także do powstawania przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POCHP) oraz astmy oskrzelowej. W trakcie epizodów przekroczeń dopuszczalnych stężeń pyłu zawieszonego PM dochodzi do nasilenia ostrych objawów ze strony układu oddechowego tj. kaszlu, duszności i rozwoju zaostrzeń POCHP i astmy – podkreśla dr Piotr Dąbrowiecki, ekspert kampanii. Statystyki są przerażające.

- Zgodnie z raportem Europejskiej Agencji Środowiska(European Environment Agency)  „Air quality in Europe 2017”  w Polsce z powodu przekroczenia ilości pyłu zawieszonego w powietrzu,  zmarło przedwcześnie 46.000 osób a dodatkowe 2.700 z powodu nadmiaru tlenków siarki i ozonu.

Polska Spółka Gazownictwa w ramach kampanii „PRZYŁĄCZ SIĘ, LICZY SIĘ KAŻDY ODDECH” przekaże wybranym miejscowościom urządzenia do monitorowania jakości powietrza. Dostanie je w sumie 21 miejscowości. Dane pomiarowe stężenia pyłów w atmosferze będą udostępnione na stronach UG.

Tego dnia będzie można również skorzystać z pomocy eksperta Polskiej Spółki Gazownictwa i dowiedzieć się jak bezpłatnie aktywować nieczynne przyłącze gazowe. Zapraszamy do punktu informacyjnego PSG znajdującego się obok spirobusu, Plac Niepodległości Zakopane.

Partnerami kampanii PRZYŁĄCZ SIĘ – LICZY SIĘ KAŻDY ODDECH są: Fundacja PGNiG im Ignacego Łukasiewicza, Polska Federacja Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP i Politechnika Warszawska.

Kontakt:

Artur Michniewicz

Rzecznik Prasowy

Polska Spółka Gazownictwa

artur.michniewicz@psgaz.pl


                                     

(PA)