![](/assets/zakopane25/media/thumbnails/sm_article_image/assets/zakopane25/media/files/51845321-3560-4c2b-a427-18188fe1ea17/img-2609a.jpg)
Artyści Zakopiańscy 2020 - część III - Tytus Chałubiński - Zakopane
Miejska Galeria Sztuki im. Wł. hr. Zamoyskiego rozpoczęła prezentację artystów biorących udział w projekcie wystawienniczym „Artyści Zakopiańscy 2020” w Miejskiej Galerii Sztuki im. Wł. hr. Zamoyskiego w Zakopanem. Kontynuując prezentację artystów, czas na temat – Zakopane.
Dr Tytus Chałubiński w dużym stopniu przyczynił się do rozwoju tego miasta. Jego staraniem Zakopane zyskało pod koniec XIX wieku status stacji klimatycznej jako kurort wspomagający leczenie chorób płucnych. Lekarz rokrocznie spędzał wakacje w Zakopanem, spacerując po górach i pracując nad rozwojem regionu. Przyjaźnił się z góralami oraz z księdzem Józefem Stolarczykiem, któremu ofiarował projekt nowego murowanego kościoła parafialnego. W 1887 roku zamieszkał w Zakopanem na stałe. Zmarł w 1889 roku i został pochowany na cmentarzu na Pęksowym Brzyzku w Zakopanem.
Anna Zielińska – ur. 1985 r. Ukończyła Liceum Plastyczne im. Antoniego Kenara w Zakopanem. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, dyplom w pracowni prof. Adama Myjaka. Interesuje ją człowiek, człowieczeństwo, dlatego jest to najczęstszy temat, który porusza w swoich pracach. Najczęściej stosowane materiały: drewno, kamień, brąz, żywica. Pracowała jako arteterapeutka w Mazowieckim Specjalistycznym Centrum Zdrowia w Tworkach. Współpracuje z Fundacjami, dla których prowadzi zajęcia integracyjne, edukacyjne i terapeutyczne dla dzieci i młodzieży z rodzin potrzebujących wsparcia i dla dzieci zagrożonych wykluczeniem społecznym. Prowadzi także warsztaty arteterapeutyczne dla skazanych, w więzieniach na terenie Polski. Jest wykładowcą na studiach podyplomowych Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie.
Janusz Jędrzejowski – ur. 1956 r. w Zakopanem. Absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem. Studiował na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, specjalizacja – rzeźba. Dyplom w pracowni profesora Józefa Murzyna. Nauczyciel rzeźby i meblarstwa w Zespole Szkół Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem. Tworzy rzeźby w drewnie i metalu. Swoje rzeźby prezentował na kilkudziesięciu wystawach zbiorowych i kilku indywidualnych, organizowanych na terenie kraju i za granicą.
Jerzy Jędrysiak – urodzony w 1954 roku w Zakopanem. Absolwent PLSP im. A. Kenara w Zakopanem. Studiował na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom uzyskał w Pracowni Drzeworytu prof. Franciszka Bunscha w 1980 roku. Uprawia grafikę (linoryt) i rysunek. Mieszka w Zakopanem. Pracuje jako profesor zwyczajny na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Autor wielu wystaw indywidualnych oraz wystaw zbiorowych w kraju i za granicą, m.in.: w Niemczech, Holandii, Francji, USA, Finlandii, Szwecji, Brazylii, Indiach, Japonii, Tajlandii i Australii.
Małgorzata Mirga-Tas - polsko-romska artystka wizualna, rzeźbiarka i malarka, edukatorka i aktywistka. Urodziła się w 1978 roku, mieszka i pracuje w Czarnej Górze, rodzinnej romskiej miejscowości u podnóża Tatr. Absolwentka Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie (2004). Jej prace pokazywane były na kilkudziesięciu wystawach indywidualnych i zbiorowych, m.in. w Muzeum Kultury Romskiej w Brnie (2012) i Galerii Morawskiej w Brnie (2017), uczestniczka Biennale „Art Encounters” w Timişoarze (2019), 11th Berlin Biennale (2020). Od 2011 roku organizuje międzynarodowy program rezydencji artystycznych „Jaw Dikh!” w Czarnej Górze przeznaczony dla artystów romskich i nieromskich. Laureatka wyróżnienia na 42. i 44. Biennale Malarstwa „Bielska Jesień” (2015, 2019), stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2018).
Magdalena Gądek – rodowita zakopianka, której korzenie mają odzwierciedlenie w jej twórczości. Rysunki wzorowane są na stylistyce retro, często ujęte w sposób humorystyczny. Inspiruje się latami 20-tymi oraz 50-tymi XX wieku. Rysuje człowieka w ruchu, łapiąc w energicznej kresce moment chwili.
Z wykształcenia jest architektem oraz artystą-plastykiem, absolwentką Politechniki Krakowskiej, Wydziału Architektury i Urbanistyki. Kontynuowała studia w Hiszpanii na Wydziale Architektury i Wydziale Sztuk Pięknych w Walencji. Studia ukończyła w 2009 roku, dyplomem "łączonym" Politechniki Krakowskiej i Politechniki w Munster w Niemczech. Obecnie zawodowo łączy projektowanie użytkowe z pracą artystyczną.
Magdalena Wanat - ur. 1990 r. Absolwentka Liceum Plastycznego im. Antoniego Kenara w Zakopanem. Ukończyła Grafikę na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie. Obroniła dyplom magisterski w pracowni grafiki ilustracyjnej pod kierunkiem dr Małgorzaty Malwiny Niespodziewanej (2015) oraz aneks do dyplomu z Fotografii pod opieką dr Beaty Długosz. Magdalena Wanat łączy wyzwania artystyczne z projektowaniem graficznym i pracą pedagogiczną w Zespole Szkół Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem. W kręgu jej zainteresowań pozostają działania intermedialne związane z grafiką warsztatową i projektową, ilustracją oraz fotografią. W swojej twórczości chętnie eksploruje wielowymiarowe możliwości fotografii błędu i camery obscury.
Marcin Tas – artysta grafik, malarz. Absolwent Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Mieszka i pracuje w Czarnej Górze. Autor licznych publikacji i projektów graficznych.
Maria Cukier – urodzona w 1986 roku w Warszawie, obecnie mieszka i pracuje w Zakopanem. Jest absolwentką Zespołu Szkół Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem oraz warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie studiowała rzeźbę, dyplom obroniła w pracowni prof. Adama Myjaka. Swoje prace prezentowała na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w Hiszpanii, Polsce, Włoszech, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. Brała udział w wielu międzynarodowych plenerach i sympozjach rzeźbiarskich, w Polsce, Niemczech, Francji, Włoszech i Hiszpanii.
Sebastian Króliszewski – ur. 1973 r. w Częstochowie, od 2002 r. mieszka na Podhalu, w Murzasichlu. Ukończył malarstwo na Wydziale Artystycznym Wyższej Szkoły Pedagogicznej im. Jana Długosza w Częstochowie. Tworzy obrazy olejne, akryle oraz rysunki. Zajmuje się również fotografią oraz modelarstwem. Źródłem inspiracji jest architektura podhalańska i przyroda Tatr.
Nieprzerwanie współpracuje z Parafiami na terenie Zakopanego jak i Murzasichlu gdzie należy do Rady Parafialnej. Wspomaga wydarzenia kulturalne w Gminie Poronin, działa społecznie oddając obrazy na aukcje charytatywne organizowane przez Tatrzańską Izbę Gospodarczą czy Fundację Andrzeja Brandstattera „Pro Artis”.
Stanisław Cukier – ur. 1954 r. w Zakopanem. Rzeźbiarz, pedagog. Absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. A. Kenara w Zakopanem (1976). W latach 1976–1981 studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom z wyróżnieniem w pracowni prof. Zofii Demkowskiej (1981). W latach 1994–2019 dyrektor Zespołu Szkół Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem. Prace artysty znajdują się w zbiorach m.in Muzeum Narodowego we Wrocławiu,Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Warszawie oraz British Muzeum w Londynie.
Stanisław Kośmiński – ur. 1987 r. w Zakopanem. Absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem oraz kierunku Rzeźba i studiów doktoranckich w zakresie Sztuk Pięknych na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Pracuje na macierzystej uczelni na stanowisku asystenta w Katedrze Architektury Wnętrz i Rzeźby.