Historia Heleny Marusarzówny - kolejny Seans 90-lecia za nami
W miniony wtorek w Loch Cinema w Szkole Podstawowej nr 5 w Zakopanem mieliśmy okazję zobaczyć film "Portrety wojenne. Kobiety - Helena Marusarzówna" w reżyserii Anety Popiel - Machnickiej.
Był to przedostatni film z cyklu "Seanse 90-lecia". Przed nami finał - 10 października zapraszamy na „Jazz Kalatówki” w reżyserii Bogusława Rybczyńskiego z 1959 r. oraz "Jazz na Kalatówkach" w reżyserii Roberta Kaczmarka z 2018 r.
"Portrety wojenne. Kobiety - Helena Marusarzówna" to film z serii opowieści o pięciu Polkach: Halinie Szwarc, Władysławie Macieszynie,
Helenie Marusarzównie, Wandzie Gertz, Halinie Szymańskiej, których
młodość i dojrzewanie przypadły na czasy wojenne. To pięć filmowych
opowieści o poświęceniu, walce, determinacji i bezinteresownym oddaniu
dla Ojczyzny. To historie bohaterek z dalszych rzędów, o których nie
wspominają szkolne podręczniki, a które tym bardziej zasługują na
przybliżenie ich dokonań.
"Portrety wojenne. Kobiety -Helena Marusarzówna" to film dokumentalny, ale z elementami fabularnymi. O życiu bohaterki oraz o czasach w jakiej przyszło jej żyć opowiada Wojciech Szatkowski - historyk, Muzeum Tatrzańskie, Andrzej Bargiel - skialpinista oraz Magdalena Marusarz - Gądek - córka Stanisława Marusarza, brata Heleny. Jest to opowieść wstrząsająca, pokazująca potworność wojny, ale jednocześnie opowieść o odwadze, poświęceniu i wolności, jaką nosiła w sobie Helena Marusarzówna i o jaką walczyła dla wszystkich.
(PK)