Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Dobra
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   46.5   0   0.3   0
- - - - PM2.5 PM10 - - - - - - - -
ul. Sienkiewicza   -   39.5
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   85.87   112.02
Józefa Piłsudskiego   11.82   15.39
Tytusa Chałubińskiego   5.08   6.32
Zofii i Witolda Paryskich   22.75   34.28
Kuźnice   0.02   0.06
Szkoła Podstawowa w Kościelisku   -   -
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: airly
Nd. 24.11 04:00
Zachmurzenie
-5° / 3° zachmurzenie umiarkowane
Pon. 13:00
Zachmurzenie
Wt. 13:00
Zachmurzenie
Śr. 13:00
Zachmurzenie
Czw. 13:00
Zachmurzenie
Zdjęcie promujące Zakopane

Relacja z trzeciego dnia Zakopiańskiego Festiwalu Literackiego


Trzeci dzień i jednocześnie finał 7. Zakopiańskiego Festiwalu Literackiego jak w poprzednich dniach rozpoczął się na Placu Niepodległości Targami Książki i spotkaniami autorskimi, a zakończył wręczeniem Nagrody Literackiej Zakopanego oraz koncertem Mietka Szcześniaka. Organizatorami wydarzenia jest Miasto Zakopane, Miejska Biblioteka Publiczna im. S. Żeromskiego, Zakopiańskie Centrum Kultury.

Czytelnicy kolejny raz mieli okazję skorzystać z możliwości nabycia wyjątkowych pozycji książkowych opatrzonych autografami pisarzy. Targi książki przez cały czas trwania festiwalu cieszyły się ogromnym zainteresowaniem, a pod namiotem tłumnie zbierali się czytelnicy i wielbiciele literatury. Niedziela przywitała gości festiwalu #GodziniąWolnegoCzytania i nawet zmienne warunki pogodowe nie zniechęciły uczestników wydarzeń. Pierwszym spotkaniem w jakim mogli uczestniczyć goście była promocja książki „Mit Zakopanego i mity zakopiańskie” z udziałem Macieja Pinkwarta.

Tym razem także nie zabrakło atrakcji dla dzieci, o które zadbała Miejska Biblioteka Publiczna organizując warsztaty integracyjne oraz międzypokoleniowe dla polsko- ukraińskiej młodzieży. Spotkania z młodszymi czytelnikami prowadziła m.in. Monika Michaluk, Przemysław Corso i Marcelina Misztal czytając „opowieści z Białej Doliny”. Na koniec ostatniego dnia festiwalu dzieci miały szansę uczestniczyć w warsztatach literacko plastycznych pt. „Janosik” na podstawie poematu Stanisława Nędzy- Kubińca.

Kolejne spotkanie autorskie na Placu Niepodległości odbyło się pod hasłem „Literatura popularna- literatura ambitna. Blaski i cienie autora kryminałów” z udziałem Krzysztofa Zajasa. W tym samym czasie Kino Miejsce ugościło Barbarę Caillot i Aleksandrę Karkowską, które zaprezentowały słuchowisko na podstawie swojej książki pt. „Na Giewont się patrzy”. Wydarzenie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców Zakopanego, ale przyciągnęło także turystów i gości festiwalu z całej Polski.

Kolejne godziny przyniosły bardzo ciekawe i przyciągające sporą publiczność rozmowy z autorami. Pisarz Jacek Karczewski wprowadził czytelników w bardzo edukacyjne i pouczające spotkanie pt. „Zobacz Ptaka” , a chwilę później Piotr Brysacz i Jędrzej Morawiecki rozmawiali o Rosji i Ukrainie w spotkaniu pt. „Ani żadnej wyspy. Rozmowy o Rosji i Ukrainie.”

Spotkania z autorami podczas 7. Edycji Zakopiańskiego Festiwalu Literackiego zakończył Wojciech Bonowicz w rozmowie pt. „Uważność sprawia, że jesteśmy życzliwi”.

Niedzielny wieczór zakończony został rozstrzygnięciem konkursu i wręczeniem Nagrody Literackiej Zakopanego.
Trofeum otrzymał
poemat autorstwa Doroty Folgi-Januszewskiej o zakopiańskim rzeźbiarzu Marcinie Rząsie. Pozycję "Marcin Rząsa. Rzeźby" wydała Fundacja im. Antoniego Rząsy. Współautorką tejże książki jest Magdalena Ciszewska-Rząsa, która wykonała fotografie dzieł rzeźbiarza i którą jury niniejszym wyróżniło za wybitne walory artystyczne. W tej samej kategorii wyjątkowo pięknie edytorsko opracowanych dzieł wyróżniona została ex aequo publikacja "Góralską muzykę" autorstwa Krzysztofa Gocała wydaną przez PTTK Centralny Ośrodek Turystyki Górskiej.

Nagrody zostały wręczone przez obecnych na Gali: Burmistrza Miasta Zakopane – Leszka Dorulę oraz Zastępcę Burmistrza Miasta Zakopane - Agnieszkę Nowak - Gąsienicę.

Zwieńczeniem tegorocznej 7. Edycji Zakopiańskiego Festiwalu Literackiego był wyjątkowy koncert Mietka Szcześniaka, który zgromadził sporą publiczność kołyszącą się w rytm muzyki z pogranicza popu, gospelu i jazzu nadające temu wieczorowi bardzo nostalgiczny i relaksacyjny klimat.