Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Dobra
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   7.6   0   33.8   0
- - - - PM2.5 PM10 - - - - - - - -
ul. Sienkiewicza   -   22.4
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   6.52   7.86
Józefa Piłsudskiego   11.5   14.66
Tytusa Chałubińskiego   10.31   12.82
Zofii i Witolda Paryskich   6.2   8.57
Kuźnice   2.71   3.27
Szkoła Podstawowa w Kościelisku   -   -
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: airly
Śr. 27.11 01:00
Zachmurzenie
1° / -1° zachmurzenie duże
Czw. 13:00
Zachmurzenie
Pt. 13:00
Śnieg
-1°
Sob. 13:00
Zachmurzenie
Nd. 13:00
Słonecznie
Zdjęcie promujące Zakopane

Preludium Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich

Tego festiwalu nie trzeba przedstawiać, jego moc, renoma i sława bez wątpienia niosą się głośniej niż dźwięki pasterskich dzwonków po tatrzańskich halach. W tym roku, po raz 54 będziemy świadkami największego święta wszystkich górali, tych naszych i tych z najdalszych krańców świata - Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich. O specyfice tegorocznego wydarzenia opowiadali dziś podczas „Posiadów przy watrze”, organizatorzy i goście festiwalu.

Wśród przybył gości nie mogło zabraknąć Burmistrza Miasta Zakopane – Leszka Doruli, Dyrektor Zakopiańskiego Centrum Kultury – Beaty Majcher, Prezydenta Anatolijskiej Fundacji Folkloru w Ankarze – Rüştü Akara, Burmistrza Miasta Partnerskiego Zakopanego – Siegen- Steffen Mues, Kierownika Zespołu im. Klimka Bachledy – Zofia Kubiniec Stanuch, Kierowników Zespołu Giewont z Olczy – Marii Kukuc -Frączystej i Katarzyny Stachoń Groblowy, Dyrektor Artystycznej Festiwalu - Hanki Rybki oraz przedstawicieli ogólnopolskich i lokalnych mediów. Wypowiedzi gości na temat idei i motywów przewodnich tegorocznej edycji tego  najważniejszego wydarzenia kulturalnego w Zakopanem, przeplatane były występami młodzieży z Zespołu im. Klimka Bachledy i Zespołu Giewont.

Między 18 a 24 sierpnia 2023 w naszym mieście na dobre zagości śpiew, muzyka, radość a w powietrzu unosić się będzie, jeszcze większa niż zwykle, miłość do gór. Jak wspominała Hanka Rybka, Dyrektor Artystyczna festiwalu, głównym tematem tegorocznej edycji festiwalu jest pasterstwo, przybliżenie jego historii oraz wartości dla lokalnej kultury i gospodarki. Bo czym byłoby Zakopane bez oscypka, bryndzy, malowniczych bacówek czy dźwięków zbyrcoków podczas uroczystych redyków.

Organizatorzy wspólnym głosem zapewniają, że miłośnicy bogatej kultury ludowej i góralskiego folkloru mogą liczyć na moc atrakcji, zaczynając od jubileuszowych koncertów festiwalowych, w tym, świętującego swoje sceniczne 50-lecie zespołu, Krywań, aż po główny punkt wydarzenia, czyli konkurs o Złote, Srebrne i Brązowe Ciupagi, zakończony wyjątkowym Koncertem Finałowym Górale Świata. W tym roku bowiem, festiwal swoją obecnością uświetnią górale z Rumunii, Bułgarii, Chorwacji, Gruzji, Macedonii, Węgier, Słowacji, Serbii, Włoch, Turcji, Senegalu, Indii.

Każdego dnia, na odwiedzających Wioskę Festiwalową, czekać będą zabawy i koncerty, choćby takie jak „Mali Górale”, podczas którego zobaczymy młodych laureatów XIII Tatrzańskiego Festiwalu Zespołów Góralskich Złote Kierpce.

Dodatkowe atrakcje towarzyszące festiwalowi, przybliżą wszystkim miłośnikom tradycji kulturę i sztukę góralską, jej magię, złożoność i inspirację naturą. Jak mówił gość Posiadów, Burmistrz Leszek Dorula – trzeba pamiętać o tradycjach przodków, umacniać swoje korzenie, cieszyć się z naszego dziedzictwa i podawać je dalej. Dlatego już od pierwszych dni wydarzenia, będziemy świadkami tradycyjnych Mistrzostw Podhala w Powożeniu, a w kolejnych dniach ulicami Zakopanego przejdzie barwny korowód, będziemy mogli odwiedzić Kiermasz Sztuki Ludowej i Rzemiosła Artystycznego czy przysłuchiwać się Konkursowi Kapel, Instrumentalistów i Śpiewaków Ludowych. Obowiązkowo odbędzie się także Wystawa Owczarków Podhalańskich, bo kim wszak byliby bez swych wiernych towarzyszy pasterze - bohaterowie tegorocznej edycji festiwalu.

Więcej o podhalańskich pasterzach posłuchamy podczas warsztatów tematycznych, przybliżających ich barwną kulturę i codzienne życie. Organizatorzy szczególnie zachęcali dziś do uczestnictwa w tych niezwykłych spotkaniach, podczas których wszyscy zainteresowani będą mieli okazję posłuchać o elementach ludowego ubioru, takich jak łapawice czy torba pasterska oraz o dudach i innych tradycyjnych instrumentach nierozerwalnie związanych z życiem pasterzy. 

Jak podkreślił mediom Burmistrz Leszek Dorula, Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem jest wyjątkowym wydarzeniem na mapie Polski, jest wizytówką miasta i zaproszeniem do poznania fascynujących tradycji górali z całego świata. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich jest festiwalem, na którym po prosu trzeba być! 

Całe wydarzenie odbywa się w wiosce festiwalowej na Dolnej i Górnej Równi Krupowej, na głównej ulicy Zakopanego, czyli Krupówkach.


Organizatorem wydarzenia jest Miasto Zakopane oraz Zakopiańskie Centrum Kultury.

Międzynarodowy Festiwal Folkloru ziem Górskich został objęty honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pana Andrzeja Dudy oraz Małżonki Prezydenta, Pani Agaty Kornhauser-Dudy.

Został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Partnerem Głównym festiwalu jest Województwo Małopolskie.

Partner wydarzeni został również Narodowy Instytut Dziedzictwa i Kultury Wsi.