Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Bardzo dobra
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   14   0   11.9   0
- - - - PM2.5 PM10 - - - - - - - -
ul. Sienkiewicza   -   9.5
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   29.19   40.77
Józefa Piłsudskiego   8.35   11.03
Tytusa Chałubińskiego   1.44   1.86
Zofii i Witolda Paryskich   4.42   5.64
Kuźnice   0.17   0.28
Szkoła Podstawowa w Kościelisku   -   -
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: airly
Śr. 27.11 10:00
Zachmurzenie
3° / -1° zachmurzenie umiarkowane
Czw. 13:00
Śnieg
Pt. 13:00
Śnieg
-0°
Sob. 13:00
Zachmurzenie
Nd. 13:00
Słonecznie
Pon. 07:00
Słonecznie
-1°
Zdjęcie promujące Zakopane

Zakopiański sezon letni pełen wydarzeń

31 lipca w Centrum Kultury Rodzimej, mieszczącym się w zabytkowej willi Czerwony Dwór, na półmetku sezonu wakacyjnego odbyła się konferencja prasowa podsumowująca wydarzenia w Zakopanem i zapowiadająca kolejne. Wziął w niej udział Burmistrz Miast Zakopane Leszek Dorula oraz organizatorzy 4. Zakopiańskiego Festiwalu Literackiego i 51. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem.

- Dziękuję wszystkim instytucjom, ich dyrektorom i pracownikom, którzy starają się, by w naszym mieście wydarzenia były na wysokim poziomie i spełniały oczekiwania zarówno mieszkańców, jak i turystów. Ich program jest bardzo bogaty. Dziękuję dziennikarzom, dzięki którym Zakopane jest pokazywane z jak najlepszej strony. Zależy nam na bardzo szerokiej promocji miasta i dzięki współpracy z Państwem jest to możliwe. Przed nami dwa duże wydarzenia – Zakopiański Festiwal Literacki oraz Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich, na które szczególnie gorąco zapraszam – powiedział rozpoczynając konferencję Burmistrz Miasta Zakopane Leszek Dorula.

Na wstępie Dyrektor Zakopiańskiego Centrum Kultury Beata Majcher podsumowała pierwszą część wakacji, którą rozpoczęła wspólna inauguracja sezonu letniego oraz Festiwalu Lato z Radiem. Składały się na nią dwa dni koncertów, kilkadziesiąt godzin audycji na żywo z udziałem gości z Zakopanego w radiowej Jedynce, Dwójce, Trójce, Czwórce, Polskim Radiu Dzieciom oraz kilkanaście relacji telewizyjnych i na portalach internetowych. Jeszcze nigdy sezon wakacyjny w stolicy Tatr nie został otwarty z takim medialnym rozmachem. Dwa dni festiwalowe w Zakopanem zaowocowały wspaniałymi wynikami - wartość publikacji została oszacowana na 7 mln 300 tys. zł.

Na 4. Zakopiański Festiwal Literacki, rozpoczynający się już 9 sierpnia, zaprosiła Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zakopanem Bożena Gąsienica. Przedstawiła bogaty program, na który składają się spotkania autorskie, promocje książek, wystawy, koncerty, a także liczne warsztaty literacko-plastyczne dla dzieci i młodzieży. Gośćmi wydarzenia będą znani i wielokrotnie nagradzani literaci, między innymi Anna Kamińska czy Marek Bieńczyk. Prawdziwą gratką dla miłośników książek będą Targi Książki “Pod Tatry tylko z Książką”, na których pojawi się kilkadziesiąt wydawnictw z całej Polski. Natomiast nowością podczas festiwalu będą słuchowiska zachęcające do alternatywnego sposobu obcowania z literaturą. Festiwal zwieńczy uroczysta gala, na której zostanie wręczona Nagroda Literacka Zakopanego.

Z kolei program 51. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich przedstawiła jego Dyrektor Joanna Staszak wraz z reprezentantkami Rady Artystycznej Marią Frączystą i Katarzyną Stachoń Groblowy. Tegorocznym Festiwalem rozpoczynamy kolejne 50-lecie tego wyjątkowego wydarzenia, które z powodzeniem popularyzuje kulturę ludową górskich rejonów Polski i całego świata. Jest to okazja na fascynujące spotkanie z bogactwem góralskiej tradycji, muzyki, śpiewu, tańca, strojów, sztuki ludowej i kuchni. Rozpocznie się ono 16 sierpnia i potrwa aż dziewięć dni. Jak co roku zobaczymy występy zespołów prezentujących góralski folklor i rywalizujących o „Złote Ciupagi”. Swój udział potwierdziły już zespoły z Algierii, Bułgarii, Ukrainy, Słowacji, Węgier, Macedonii, Serbii, Włoch, Turcji, Togo i Nepalu. Motywem przewodnim wydarzenia będzie obrzęd wesela.

Ostatnim tematem konferencji były działania promocyjne i edukacyjne związane z zakopiańskimi zabytkami. Dyrektor Beata Majcher przypomniała o niedawnym wydaniu kwartalnika „Renowacje i Zabytki” w całości poświęconemu Zakopanemu. Pokłosiem tego merytorycznego przekazu, który dotarł do wielu środowisk i mediów, jest także wspólna realizacja z TVP3 programu "W zakopiańskim stylu", którego premierowy pierwszy odcinek poświęcony zabytkom i architekturze Zakopanego wyemitowany został 29 lipca.

fot. RKW

(AKS)