Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Bardzo dobra
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   7.9   0   16.5   0
- - - - PM2.5 PM10 - - - - - - - -
ul. Sienkiewicza   -   15.2
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   23.71   32.67
Józefa Piłsudskiego   9.25   11.24
Tytusa Chałubińskiego   2   2.4
Zofii i Witolda Paryskich   6.22   8.11
Kuźnice   1.52   1.89
Szkoła Podstawowa w Kościelisku   -   -
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: airly
Śr. 27.11 07:00
Zachmurzenie
0° / -1° zachmurzenie duże
Czw. 13:00
Deszczowo
Pt. 13:00
Śnieg
-0°
Sob. 13:00
Zachmurzenie
Nd. 13:00
Zachmurzenie
Pon. 04:00
Zachmurzenie
-2°
Zdjęcie promujące Zakopane

Wernisaż wystawy pokonkursowej Madonny Podhalańskie

Burmistrz Miasta Zakopane Leszek Dorula, Zakopiańskie Centrum Kultury oraz Centrum Kultury Rodzimej zapraszają na wernisaż wystawy pokonkursowej Madonny Podhalańskie, który odbędzie się w piątek 9 sierpnia o 17:00 w Willi Czerwony Dwór. Podczas wernisażu zostaną ogłoszone wyniki i rozdane nagrody.

Kult maryjny należący do najżywszych przejawów religijności katolickiej w całej Polsce, wśród górali przybiera formę szczególną. Ogłoszony w 2019 roku przez zakopiańskie Centrum Kultury Rodzimej Czerwony Dwór konkurs, kontynuując tradycje sprzed dziesięcioleci, stanowi okazję oglądu aktualnego stanu żywotności malarstwa na szkle.

W konkursie 31 autorów przedstawiło 48 obrazów na szkle. Zaprezentowany zestaw prac potwierdza zapowiadane w poprzednich dziesięcioleciach kierunki rozwoju tej dziedziny sztuki. Niektóre prace pozostają głęboko osadzone w tradycji, inne współczesne przypominają rysunki z japońskiej mangi, jeszcze inne sięgają do popularnych dzisiaj wizerunków dewocyjnych. Wszystkie jednak mówią swoje zgłoski, są pełne emocji i uczuć. Po oglądzie prac oczywiste jest, że temat konkursu przywołał nie tylko te najpopularniejsze na Podhalu wizerunki, ale także bardziej osobiste tematy związane z macierzyństwem. Rysy wielu Madonn przypominają współczesne kobiety, zaś szaty prezentujące najnowszą modę w stroju regionalnym kierują myśli w stronę młodych góralskich matek spotykanych na kościelnych i domowych uroczystościach. Także w towarzyszących wizerunkom motywach dekoracyjnych urzeka pomysłowość w poszukiwaniu regionalnych inspiracji.

W konkursie przedstawiono także 9 rzeźb. Każda z przedstawionych w konkursie prac niesie ze sobą przyjemność obcowania ze szczerą osobistą wypowiedzią twórczą na bliski jej uczuciom temat. Te widoczne we wszystkich pracach emocje są jednym z ważniejszych osiągnięć tegorocznego konkursu.

Serdecznie zapraszamy!


(MP)