Wystawa Plenerowa „70 lat Muzeum z pasji do sportu” na Placu Niepodległości w Zakopanem
Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie, Miasto Zakopane oraz Zakopiańskie Centrum Kultury zapraszają na wystawę plenerową „70 lat Muzeum z pasji do sportu”, którą zobaczyć będzie można od 11 stycznia 2022 r. do 4 marca 2022 r. na zakopiańskim Placu Niepodległości.
Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie w 2022 roku obchodzi swoje 70-lecie. Z tej okazji przygotowana została wystawa plenerowa pn. „70 lat Muzeum z pasji do sportu”, która będzie prezentowana w całej Polsce. Ekspozycja ukazuje najcenniejsze zbiory muzeum. Inauguracja projektu odbyła się na Starym Rynku w Płocku. Następnie wystawa była prezentowana w Kołobrzegu, na Stadionie Śląskim w Chorzowie i w Wiśle. Już od działaj zobaczyć będzie ją tez można w Zakopanem.
Muzeum swoją działalność rozpoczęło w dniu 22. października 1952 roku na podstawie Zarządzenia nr 44 Przewodniczącego Głównego Komitetu Kultury Fizycznej. Pierwsza stała ekspozycja została otwarta 3 lata później w siedzibie przy ul. Rozbrat. Kolejną lokalizacją był stadion Skry przy ul. Wawelskiej, skąd Muzeum trafiło pod obecny adres przy ul. Wybrzeże Gdyńskie 4 – do Centrum Olimpijskiego, jednocześnie stając się wcześniej – w 1999 roku instytucją podległą Samorządowi Województwa Mazowieckiego. Od 2006 roku prezentowana jest tam wystawa stała „Historia polskiego sportu i olimpizmu”, która skupia około 3000 zbiorów. W ostatnich latach ekspozycja przechodziła zmiany aranżacji i modernizacje, również dzięki dotacjom UMWM – począwszy od 2017 roku, kiedy udostępniono kilkumetrową galerię medali olimpijskich, poprzez ostatni okres, wliczając również czas pandemii, podczas którego powstała m.in. nowa przestrzeń na wystawy czasowe, strefa sportów motorowych czy gablota prezentująca sport osób z niepełnosprawnościami.
Obecnie zbiory liczą około 60 000 muzealiów,w tym m.in. wyjątkową kolekcję medali i pochodni olimpijskich, kajak Karola Wojtyły, późniejszego papieża Jana Pawła II, najmniejszą książkę z tekstem przysięgi olimpijskiej czy unikalne w skali światowej pamiątki z 1940 roku z Konspiracyjnych Międzynarodowych Jenieckich Igrzysk Olimpijskich w stalagu XIIIA Langwasser pod Norymbergą.
Muzeum posiada również wyjątkowe zbiory filatelistyczne i numizmatyczne,około 6 500 fotografii, 37 000 książek i czasopism oraz tysiące dokumentów i archiwaliów.
W swoim dorobku muzeum ma ponad 200 wystaw czasowych, prezentowanych we własnej siedzibie oraz w innych muzeach w kraju i za granicą. Oprócz działalności wystawienniczej prowadzone są również programy edukacyjne skierowane głównie do dzieci i młodzieży.
Ze względu na swoje zasługi Muzeum w 2011 roku zostało włączone przez MKOl do elitarnego grona placówek skupionych wokół Muzeum Olimpijskiego w Lozannie – Olympic Museums Network. Od 2020 roku w mediach społecznościowych prowadzona jest akcja #MuzeumSportuOnline, w skład której wchodzi wirtualne zwiedzanie ekspozycji, lekcje, warsztaty i wystawy czy programy tematyczne takie jak: Salon Książki Sportowej, Sporty Znane i Nieznane, Technika a Sport, Kobiety o Sporcie.
Obok ekspozycji Miasto Zakopane oraz Zakopiańskie Centrum Kultury prezentują także zimowe wydarzenia, które będą organizować wraz z Partnerami podczas tej zimy pod Giewontem.
(MP)