MOC SŁÓW rozbrzmiewa pod Tatrami
Trwa V Zakopiański Festiwal Literacki oficjalnie zainaugurowany wczoraj na Placu Niepodległości, gdzie mając na uwadze zdrowie gości Festiwalu, pojawiła się specjalnie wyznaczona przez organizatorów strefa spotkań z czołowymi pisarzami i artystami polskimi oraz stoiska księgarskie przyciągające zarówno dorosłych, jak i najmłodszych miłośników literatury.
Zakopiański Festiwal Literacki przez cztery ostatnie lata przemieniał w sierpniu miasto pod Giewontem
w literacką stolicę Polski. Także i w tym roku organizatorzy zaprosili do Zakopanego znanych i lubianych pisarzy
i artystów, aby pod hasłem MOC SŁÓW podzielili się z publicznością swoją twórczością, przemyśleniami na temat języka, literatury, ekologii. Pierwszy dzień Festiwalu bogaty był w wydarzenia skupione właśnie wokół tych trzech tematów.
Już od rana w akcję sprzątania na Bachledzkim Wierchu "Książka za worek śmieci" włączyły się dzieci pod przywództwem inicjatorki przedsięwzięcia, Anny Jaklewicz, która poprowadzi również w niedzielę warsztaty ekologiczne w Kinie Miejsce. W tym samym czasie w Miejskiej Bibliotece Publicznej otwarto wystawę ilustracji Piotra Sochy pt. "Drzewa", składającej się z wielkoformatowych plansz z książki o tym samym tytule. Podczas odbywających się zaraz potem warsztatów literacko-plastycznych nastąpiło ciekawe pomieszanie konwencji - baśniowe ilustracje Piotra Sochy stały się inspiracją dla prac wykonanych przez dzieci w technice malarstwa na szkle - tak żywej i charakterystycznej dla kultury ludowej Podhala.
Tego dnia dzieci miały również możliwość zmierzenia się z wymagającą sztuką kaligrafii na warsztatach
w Miejskiej Galerii Sztuki oraz spotkania z autorami książek dla dzieci - Michałem Rusinkiem, twórcą fascynującego atasu regionalizmów dla dzieci "Od mikmaka do zazuli" oraz Ewą Stadtmüller, która zaciekawiła młodą publiczność opowieściami o dziecięcych latach Karola Wojtyły, pełnymi zabawnych dykteryjek i zagadek, za rozwiązanie których otrzymać można było jedną z jej książek.
Organizatorzy Festiwalu nie zapomnieli także o dorosłej publiczności, zapraszając na wernisaż wystawy malarstwa Małgorzaty Rosińskiej "Jeszcze w zielone gramy", spotkanie autorskie ze Stanisławem Łubieńskim wokół "Książki o śmieciach" czy rozmowę o literaturze z Dorotą Masłowską. Od godziny 15.00 na Placu Niepodległości unosił się natomiast dźwięczny i łatwo rozpoznawalny głos Dominiki Ostałowskiej, mistrzowsko interpretującej tekst "Transfugium" - jednego z "Opowiadań bizarnych" Olgi Tokarczuk.
Pierwszy dzień Festiwalu zwieńczył nastrojowy koncert Robert Kasprzycki Trio w Hotelu Aries & SPA. Zarówno poetyckie, jak i rockowe w brzmieniu utwory przeplatane dowcipnymi komentarzami i anegdotami Roberta Kasprzyckiego, nadały temu wieczorowi niezwykle sympatyczną, ale i swoiście refleksyjną atmosferę.
Przed nami jeszcze dwa dni uczty słowno-muzycznej w Zakopanem. Zapraszamy na Plac Niepodległości,
do Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz Kina Miejsce na kolejne spotkania z ciekawymi pisarzami, artystami, warsztaty dla dzieci i koncerty. Szczegółowy program wydarzenia znajdą Państwo na www.festiwale.zakopane.pl oraz FB wydarzenia.
Organizatorem V Zakopiańskiego Festiwalu Literackiego jest Miasto Zakopane, Miejska Biblioteka Publiczna i Zakopiańskie Centrum Kultury. Partnerem głównym wydarzenia jest Hotel Aries&SPA.
Tekst: KS
(MP)