Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Dostateczna
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   42   0   15   0
- - - - PM2.5 PM10 - - - - - - - -
ul. Sienkiewicza   -   87.1
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   44.87   59.48
Józefa Piłsudskiego   2.98   4.08
Tytusa Chałubińskiego   2.04   2.52
Zofii i Witolda Paryskich   3.62   4.72
Kuźnice   3.32   4.04
Szkoła Podstawowa w Kościelisku   -   -
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: airly
Pt. 22.11 01:00
Śnieg
-3° / -3° słabe opady śniegu
Pt. 13:00
Śnieg
-3°
Sob. 13:00
Śnieg
-4°
Nd. 13:00
Zachmurzenie
Pon. 13:00
Zachmurzenie
Wt. 13:00
Śnieg
Zdjęcie promujące Zakopane

Zakopane w 100-lecie III Powstania Śląskiego

Zadanie realizowane w ramach projektów:

Wojciech Korfanty Wielki Obywatel Zakopanego. 100. rocznica wybuchu III Powstania Śląskiego dofinansowanego ze środków Urzędu Miasta Zakopane

„Górnego Śląska nie damy! Taka jest wola całej ludności Podhala”. Z Zakopanego na Górny Śląsk - Pamięci Powstańców Śląskich 2. Baterii I Dywizjonu Artylerii, dofinansowanego przez Ministra Obrony Narodowej

„Górnego Śląska nie damy! To jest wola całej ludności Podhala!” Historia udziału mieszkańców Podhala w III Powstaniu Śląskim w ramach otwartego konkursu ofert na wykonanie przez organizacje i inne uprawnione podmioty prowadzące działalność pożytku publicznego zadań publicznych związanych z realizacją zadań Samorządu Województwa Opolskiego w roku 2021, mających na celu upamiętnienie setnej rocznicy III Powstania Śląskiego.

Miasto Zakopane wraz z Towarzystwem Gimnastycznym „Sokół” Gniazdo w Zakopanem, chcąc upamiętnić 100 rocznicę wybuchu III Powstania Śląskiego postanowiły współdziałać w przywróceniu pamięci o jednym z Ojców Niepodległości - Wojciechu Korfantym i zakopiańskich ochotnikach Powstańcach Śląskich. Obydwa podmioty pragną przywrócić do świadomości Polaków, szczególnie mieszkańców Zakopanego ten fragment historii miasta pod Giewontem.

Postać Wojciecha Korfantego, jednego z Ojców Niepodległości, jest praktycznie nieznana w mieście Zakopane. Wielka walka Korfantego o włączenie Górnego Śląska w obszar Rzeczpospolitej, umiłowanie ojczyzny, języka polskiego, obrona wiary i wartości chrześcijańskich, zasługują na szeroką promocję, zachowanie oraz przekazanie przyszłym pokoleniom.

Wojciech Korfanty był wielkim orędownikiem idei przyświecających Towarzystwu Gimnastycznemu "Sokół": propagowania kultury fizycznej poprzez zawody, ćwiczenia, wycieczki, a także popularyzowania postawy obywatelskiej i patriotycznej. Był członkiem reaktywatorem Towarzystwa Gimnastycznego  „Sokół" w Katowicach i jego prezesem w latach 1902-1903. Przedstawiciele Towarzystwa trzymali wartę honorową przy trumnie dyktatora III Powstania Śląskiego, a także brali udział w jego pogrzebie.

Wojciech Korfanty, który przyjeżdżał do Zakopanego od 1903 roku, zakupił dom przy ulicy Zamoyskiego, wraz z żoną Elżbietą byli, jak wynika ze wspomnień mieszkańców, jednymi z organizatorów życia kulturalnego, artystycznego i politycznego. Wielki Dyktator III Powstania otrzymał honorowe obywatelstwo Zakopanego, które kilka lat później z powodów politycznych zostało mu odebrane. Jednak jego zasługi dla Polski i idee zawarte w plebiscytach, starali się pielęgnować, dopóki żyli, zakopiańscy ochotnicy na III Powstanie Śląskie, którzy walczyli w  2. baterii I dywizjonu artylerii, pod dowództwem por. Jerzego Lgockiego, właściciela dóbr Łopuszna.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Burmistrz Miasta Zakopane Leszek Dorula i Prezes Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” Gniazdo w Zakopanem dr Stanisław Marduła serdecznie zapraszają do udziału w obchodach „Zakopane w 100-lecie III Powstania Śląskiego".

13 czerwca | niedziela

10.00 | Plac Niepodległości
„Z Zakopanego na Górny Śląsk. Historia wymarszu ochotników z 2. Baterii Artylerii” — inscenizacja teatralna na podstawie wspomnień Władysława Cieleckiego. Scenariusz i reżyseria Krzysztof Najbor.

Udział biorą: Aktorzy Teatru im. St. I. Witkiewicza, Mieszkańcy Zakopanego, uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Oswalda Balzera, Zakładowa Orkiestra Dęta Kopalni Węgla Kamiennego Ziemowit

Zadanie realizowane w ramach projektu „Górnego Śląska nie damy! Taka jest wola całej ludności Podhala”. Z Zakopanego na Górny Śląsk - Pamięci Powstańców Śląskich 2. Baterii I Dywizjonu Artylerii, dofinansowanego przez Ministra Obrony Narodowej


21.00—23.00 | | fasada budynku Urzędu Miasta Zakopane, ul. Kościuszki 13 

Projekt „WIZUALIZACJA PATRIOTYCZNA - III POWSTANIE ŚLĄSKIE" realizowany w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości oraz odbudowy polskiej państwowości"

Wielkoformatowa animacja komputerowa (mapping), która opowiada o historii powstań śląskich przygotowana w ramach kampanii „Śląsk wspólna sprawa” przez Biuro Programu  „Niepodległa”.

https://niepodlegla.gov.pl/

Zachęcamy również do obejrzenia filmu, wchodząc w link pod tekstem, poświęconego Józefie Bramowskiej, która krzewiła polskość na Śląsku, angażowała śląskie kobiety, organizowała pomoc powstańcom, a także zachęcała do działania na rzecz Śląska. W momencie wybuchu III Powstania Śląskiego miała 61 lat. Jej synowie stanęli do walki, a ona w swoim domu prowadziła punkt konspiracyjny. Od wielu lat wcześniej dbała o przygotowanie patriotyczne polskich kobiet – w zakładanych organizacjach uczyła polskiej kultury, języka i utworów.

https://niepodlegla.gov.pl/aktualnosci/jozefa-bramowska-filmowy-portret-slaskiej-bohaterki/

W ramach tegorocznych obchodów 100-lecia III Powstania Śląskiego ich organizatorzy Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” Gniazdo w Zakopanem oraz Urząd Miasta Zakopane wydali szczególną publikację. Książka „1921 – 2021. Zakopane w 100-lecie III Powstania Śląskiego” jest zbiorem ciekawych artykułów tematycznie związanych z wydarzeniami sprzed 100 lat, udziałem zakopiańskich ochotników z 2. Baterii Artylerii w walkach o polskość Górnego Śląska, a także z Wojciechem Korfantym, honorowym obywatelem Zakopanego i przywódcą powstania. Znajdziemy w niej także bogatą relację z zakopiańskich uroczystości, które odbyły się w maju i czerwcu 2021 r. w Zakopanem.

https://www.zakopane.pl/inne/strefa-miejska/aktual...

/KSzR/ /PK/