Pomnik Powstańców Śląskich
Pomnik Powstańców Śląskich odsłonięty
Na ulicy Powstańców Śląskich w Zakopanem 20.06.2021 r. odsłonięty został pomnik upamiętniający ochotników z Zakopanego i Podhala, którzy w maju 1921 roku wyruszyli pod dowództwem por. Jerzego Lgockiego do walki o polskość Górnego Śląska, służąc w szeregach 2 Baterii Artylerii wojsk III Powstania Śląskiego. Działalność polityczna oraz walka zbrojna na rzecz zjednoczenia ziem Polskich, były bardzo dobrze odbierane w ówczesnym Zakopanem i bardzo silnie wspierane przez Radę Gminy Zakopane, w tym wójta Medarda Kozłowskiego.
W uroczystości wzięli udział między innymi przedstawiciele instytucji, które przyczyniły się do powstania tego miejsca pamięci: Zarządu Powiatu Tatrzańskiego, Miasta Zakopane, Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” Gniazdo w Zakopanem, Województwa Opolskiego, Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie oraz Zakopiańskiego Centrum Kultury. Gościem specjalnym był prawnuk Wojciecha Korfantego Michael Korfanty z małżonką Honoratą.
Wydarzenie rozpoczęło się Mszą Św. w Starym Kościółku, po której uczestnicy przeszli na Cmentarz na Pęksowym Brzyzku, gdzie złożyli kwiaty na grobach Powstańców i Uczestników Akcji Plebiscytowych. Obecnym na cmentarzu potomkom burmistrz Leszek Dorula oraz druh Stanisław Marduła wręczyli pamiątkowe odznaki do umieszczenia na mogiłach - dla Powstańców Śląskich biały krzyż łaciński z niebieską tarczą z piastowskim orłem z koroną, a pomiędzy ramionami krzyża skrzyżowanymi lufami dwóch armat i ostrzami bagnetów, dla Uczestników Akcji Plebiscytowych krzyż grecki z zielonymi liliami.
Odznaki odebrali członkowie rodzin: Józefa Pawlicy, Heleny Roj Kozłowskiej, Jędrzeja Czarniaka, Bronisława Gąsienicy Ciułacz, Władysława Cieleckiego, Józefa Bochenka, Alfonsa Lorka, Kazimierza Trząskiego, Emila Kisseli, Stanisława Chramca, Andrzeja Marduły, Zofii Gąsienicy Roj, Bartusia Obrochty, Jana Fedro oraz Władysława Tatara.
Następnie uczestnicy uroczystości przeszli na ulicę Powstańców Śląskich, gdzie pomnik odsłonili Burmistrz Zakopanego Leszek Dorula, Starosta Tarzański Piotr Bąk, prezes TG Sokół Stanisław Marduła oraz Marszałek Województwa Opolskiego Andrzej Buła. Autorkami projektu są Kinga Handzel i Marta Gratkowska, natomiast pomnik wykonali Józef i Łukasz Kęskowie z Gronkowa.
W cokole pomnika Harcerze z Obwodu Tatrzańskiego ZHR oraz uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Oswalda Balzera w Zakopanem umieścili łuskę artyleryjską wypełnioną ziemią z miejsca walki. Ziemia została przekazana przez przedstawicieli lokalnej społeczności członkom TG Sokół podczas uroczystości 100-lecia III Powstania Śląskiego na Górze Świętej Anny.
Uroczystość zakończyła się wspólnym odśpiewaniem przez uczestników Roty.
Poniżej można zapoznać się z listą uczestników III Powstania Śląskiego z Zakopanego, która jest znana, dzięki skrupulatnym notatkom jednego z uczestników walk, ppor. Władysława Cieleckiego, który przez całe swoje kombatanckie życie pielęgnował pamięć o bohaterskich czynach młodzieży zakopiańskiej
(RKW)
/KSzR/