
Komunikat dotyczący prac w obrębie zadrzewienia gminnego
Wydział Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Zakopane informuje, że zgodnie z wynikami ekspertyzy dendrologicznej wykonanej na zlecenie Gminy Miasto Zakopane w 2020r. i po uzyskaniu wymaganej decyzji Starosty Tatrzańskiego w terminie do końca lutego br. usunięto 29 szt. drzew, w tym 2 drzewa rosnące przy ul. Krupówki.
Przedmiotowe drzewa ze względu na kondycję pnia i osłabienie wewnętrzne, a także umiejscowienie drzeww uczęszczanym punkcie turystycznym stanowiły zagrożenie dla bezpieczeństwa osób i mienia. Nadal trwają prace polegające na pielęgnacji 93 szt. drzew gminnych, zgodnie z wytycznymi z ekspertyz dendrologicznych i dla zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańców.
Informujemy, że w ramach kompensacji przyrodniczej za usunięte drzewa gminne Wydział Ochrony Środowiska tut. Urzędu planuje w terminie do 30 czerwca br. wykonać nasadzenia zastępcze w ilości 29 szt. – drzew alejowych z gatunków drzew dobrze radzących sobie z zasoleniem i zanieczyszczeniem powietrza oraz wytwarzających niewielkie korony tj. m. in. lipa drobnolistna ‘Rancho’, wiśnia osobliwa ‘Umbraculifera’, grab pospolity ‘Fans Fontaine’, klon zwyczajny ‘Cleveland’ i ‘Royal Red’, jabłoń ozdobna ‘Royality’ oraz drzew z gatunków rodzimych tj. buk pospolity, klon jawor, jarząb pospolity i brzoza brodawkowata.
Wydział Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Zakopane przypomina, że od 1 marca do 15 października trwa okres lęgowy ptaków.
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Środowiska z 16 grudnia 2016 r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt (Dz. U. z 2020 r., poz. 26), w stosunku do dziko występujących ptaków w okresie lęgowym wprowadzone zostały następujące zakazy:
1) umyślnego zabijania;
2) umyślnego okaleczania lub chwytania;
3) umyślnego niszczenia ich jaj;
4) transportu;
5) zbierania, pozyskiwania, przetrzymywania lub posiadania okazów gatunków;
6) niszczenia, usuwania lub uszkadzania gniazd;
7) zbywania, oferowania do sprzedaży lub wymiany okazów gatunków;
8) umyślnego płoszenia lub niepokojenia w miejscach noclegu, w okresie lęgowym w miejscach rozrodu lub wychowu młodych.
W przypadku, gdy wykonanie prac związanych z wycinką drzew może naruszyć te zakazy, należy odstąpić od prac lub zrezygnować z wycinki w okresie lęgowym lub uzyskać stosowne zezwolenie Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska na odstępstwo od zakazów. Od zakazu usuwania gniazd ptasich wprowadzono od 16 października do końca lutego odstępstwo jedynie w przypadku usuwania gniazd z budynków lub terenów zieleni i tylko wtedy, gdy wymagają tego względy bezpieczeństwa lub sanitarne.
W związku z powyższym jeżeli usunięcie drzewa nie spowoduje naruszenia zakazów wobec gatunków chronionych, mogą one być usunięte także w okresie lęgowym większości gatunków ptaków, tj. od 1 marca do 15 października.
Żródło: Wydział Ochrony Środowiska UM Zakopane