Wystawa 100 lat polskiej niepodległości: Zakopane 1918 w Michigan
Wystawa dokumentuje krótką, bo liczącą zaledwie 17 dni, historię niezwykłego tworu państwowego, jakim była Rzeczpospolita Zakopiańska. Ekspozycja prezentuje archiwalne fotografie i dokumenty ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego.
Gdy 7 października 1918 roku Rada Regencyjna w Warszawie proklamowała utworzenie niepodległego Państwa Polskiego, to właśnie mieszkańcy Zakopanego jako pierwsi otwarcie wypowiedzieli posłuszeństwo władzom zaborczym. Na swojego przywódcę wybrali Stefana Żeromskiego. Znany jako znakomity pisarz, Żeromski był również działaczem politycznym, zaangażowanym w rozmaite inicjatywy społeczne i gospodarcze w mieście. Cieszył się powszechnym uznaniem zarówno intelektualistów przybyłych do Zakopanego z dużych ośrodków miejskich, jak i miejscowych górali.
Wystawie zorganizowanej przez Copernicus Program in Polish Studies University of Michigan, we współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza i Muzeum Tatrzańskim w Zakopanem, towarzyszyć będą wykłady jej kuratora Macieja Krupy, etnologa, przewodnika tatrzańskiego, byłego dziennikarza BBC World Service i autora takich książek jak „Tatry, Zakopane – wczoraj i dziś” czy „Kroniki zakopiańskie”.
Projekt jest częścią koordynowanego przez Instytut Adama Mickiewicza międzynarodowego programu kulturalnego POLSKA 100, realizowanego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.
Wystawę można oglądać do 3 maja 2019 w International Institute Gallery, Weiser Hall - 547, University of Michigan.
(APM)