Zakopiańscy Twórcy Ludowi
Już 7 sierpnia zapraszamy na wystawy "Wtopieni w krajobraz. Zakopiańscy Twórcy Ludowi" oraz "Portrety Zakopiańskich Twórców Ludowych w obiektywie Adama Brzozy". Miasto Zakopane zaprezentuje twórczość pięćdziesięciu utalentowanych ludzi tworzących pod Giewontem, będących jedną z najlepszych wizytówek Zakopanego.
Zakopiańscy twórcy po raz pierwszy zostaną zaprezentowani wspólnie w formule zbiorowej wystawy,
która najlepiej ukazuje bogactwo dziedzictwa naszego miasta w tej
dziedzinie.
Zapraszamy do Centrum Kultury Rodzimej - willa Czerwony Dwór, ul. Kasprusie 27. W piątek 7 sierpnia w godz. 15:00 – 18:00 będzie można po raz pierwszy obejrzeć wystawę i spotkać się z twórcami. Nie odbędzie się natomiast oficjalny wernisaż. Serdecznie zapraszamy do udziału w wydarzeniu i zwiedzania wystaw do końca września 2020 r.
Wystawy są wydarzeniami towarzyszącymi tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich.
Wtopieni w krajobraz. Zakopiańscy Twórcy Ludowi
Portrety Zakopiańskich Twórców Ludowych w obiektywie Adama Brzozy
7.08 - 30.09.2020
Zakopane jest miastem wyjątkowym, od stuleci skupiającym umysły twórcze i niepospolite. Jest miejscem, w którym dziedzictwo kulturowe jest żywe i ważne dla społeczności, praktykowane od pokoleń i przyswajane przez coraz młodszych depozytariuszy. Dlatego też zdecydowaliśmy się na organizację ekspozycji ukazujących bogactwo dziedzictwa naszego miasta.
Serdecznie zapraszamy na wystawę „Wtopieni w krajobraz. Zakopiańscy Twórcy Ludowi”. W obrazach na szkle, wierszach pisanych gwarą czy przedmiotach użytkowych można odnaleźć góralską ślebodę, poczucie estetyki biorące swój początek u podnóża Tatr, szacunek do wszelkich przejawów życia.
Spotkacie tutaj Państwo literatów, malarzy i rzemieślników obdarzonych Bożą łaską wielkiego talentu, ale także umiłowania tradycji i piękna Skalnego Podhala. Poznacie najpiękniejsze, niepowtarzalne wyroby wytworzone pod Giewontem, aby cieszyły ludzkie oko i radowały serce. Zobaczycie przedmioty z duszą, nad którymi Twórca spędził wiele czasu aby ostatecznie przybrały unikatowy kształt. A to wszystko przygotowane zgodnie ze starą tradycją, przekazywaną z pokolenia na pokolenie.
Znakomici zakopiańscy Twórcy zostali uchwyceni w swoich pracowniach przez wybitnego fotografa, urodzonego pod Giewontem, Adama Brzozę. Zakopiańczyka, pasjonata gór i przyrody, ale przede wszystkim fotografii. Ambasadora wielu firm sportowych, fotografa National Geographic Polska. Wykonane przez niego portrety Twórców, a także ich piękne, spracowane dłonie, można oglądać w ogrodzie Centrum Kultury Rodzimej - willi Czerwony Dwór na wystawie „Portrety Zakopiańskich Twórców Ludowych w obiektywie Adama Brzozy”. Fotografie wspaniale oddają ulotne chwile pochylania się twórcy nad prostymi materiałami, aby stworzyć z nich dzieło sztuki.
Wystawy towarzyszą publikacji wydanej przez Miasto Zakopane „Wtopieni w krajobraz. Zakopiańscy Twórcy Ludowi”, którą graficznie oprawił zakopiański artysta Stanisław Berbeka.
Tytuł publikacji jak i wystaw zaczerpnięty został z wypowiedzi znakomitej malarki na szkle ś.p. „Eweliny Pęksowej”, która powiedziała: „Jestem wtopiona w tę przeszłość i w ten krajobraz, bez którego bym żyć nie mogła”. Jej słowa stały się inspiracją i zachętą do podzielenia się dziedzictwem kulturowym Zakopanego. Serdecznie dziękujemy Artystom i ich Rodzinom, a także Wszystkim, którzy przyczynili się do efektu finalnego tego projektu.
Życzymy by zarówno wystawy jak i wydawnictwo pozwoliły odkryć być może nieznaną stronę naszego miasta, by otworzyły przed Państwem zakopiańskie pracownie i pozwoliły spędzić w nich chwile przepojone pięknem kultury ludowej.
Leszek Dorula
Burmistrz Miasta Zakopane
Agnieszka Nowak-Gąsienica
Zastępca Burmistrza Miasta Zakopane
Joanna Staszak
Naczelnik Wydziału Kultury
W WYSTAWIE UDZIAŁ BIORĄ:
LITERATURA:
TERESA BACHLEDA–KOMINEK, SZYMON BAFIA, WOJCIECH GĄSIENICA – BYRCYN, ANNA FRYJEWICZ,
ANDRZEJ GĄSIENICA – MAKOWSKI, JÓZEF PITOŃ, ZOFIA ROJ – MROZICKA , ANNA WÓJCIAK , IZABELA WÓJCIK
MALARSTWO NA SZKLE:
BARBARA BANIECKA–DZIADZIO, ANNA BOGUCKA, BOGDAN DZIADZIO, MAGDALENA FORTECKA, ZOFIA FORTECKA, MARIA GĄSIENICA–GŁADCZAN, ANNA LISCAR, ZOFIA MAJERCZYK– OWCZAREK, JOLANTA PĘKSA, MARTA WALCZAK–STASIOWSKA
RZEŹBA:
EUGENIUSZ BOGUCKI, FLORIAN WALKOSZ–BERDA, STANISŁAW WALKOSZ–JAMBOR
WYKONYWANIE ELEMENTÓW UBRANIA GÓRALSKIEGO:
ANDRZEJ DAŃKO, BOGUMIŁA DAŃKO, MATEUSZ ETYNKOWSKI, AGNIESZKA OWCZAREK– ETYNKOWSKA, MARIA SIECZKA
TKACTWO:
BOŻENA GĄSIENICA–BYRCYN, DOROTA OPITZ
KOWALSTWO I SPINKARSTWO:
STANISŁAW GĄSIENICA–BYRCYN, JANUSZ GĄSIENICA–MAKOWSKI, PAWEŁ GĄSIENICA–MAKOWSKI, ANDRZEJ
KOWALCZYK, DAMIAN LASSAK, MACIEJ ŁUKASZCZYK–CAPOWSKI, KATARZYNA CAPOWSKA, MICHAŁ SIECZKA
HAFT, KORONKARSTWO:
MARIA PYCIŃSKA, DANUTA WALKOSZ– JAMBOR, JÓZEFA ZUBEK
STOLARSTWO TRADYCYJNE I KOŁODZIEJSTWO:
MARCIN ZUBEK
Spośród nieżyjących, ale niedawno tworzących pod Tatrami, podczas wystawy prezentowane będą prace:
LITERATURA:
FRANCISZEK BACHLEDA–KSIĘDZULARZ, HELENA BACHLEDA–KSIĘDZULARZ
MALARSTWO NA SZKLE:
ADAM DOLEŻUCHOWICZ, EWELINA PĘKSOWA, WŁADYSŁAW WALCZAK– BANIECKI ORAZ ZDZISŁAW WALCZAK
KOWALSTWO: WŁADYSŁAW GĄSIENICA–MAKOWSKI, WOJCIECH GĄSIENICA–WALCZAK, MIECZYSŁAW KRÓL-ŁĘGOWSKI.
(AKS)