Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Dobra
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   6.32   0   78.77   0
- - - - PM2.5 PM10 - - - - - - - -
ul. Sienkiewicza   -   6.88
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   4.24   5.29
Józefa Piłsudskiego   3.83   4.8
Tytusa Chałubińskiego   4.97   6.36
Zofii i Witolda Paryskich   7.22   9.13
Kuźnice   4.42   5.56
Szkoła Podstawowa w Kościelisku   0.37   0.49
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: airly
Śr. 03.07 14:00
Deszczowo
17° / 9° słabe opady deszczu
Czw. 14:00
Deszczowo
16°
Pt. 14:00
Zachmurzenie
19°
Sob. 14:00
Zachmurzenie
23°
Nd. 14:00
Deszczowo
24°
Pon. 11:00
Zachmurzenie
15°
Zdjęcie promujące Zakopane

Wernisaż wystawy Arkadiusza Walocha w Czerwonym Dworze

Miasto Zakopane oraz Zakopiańskie Centrum Kultury serdecznie zapraszają do Centrum Kultury Rodzimej w willi Czerwony Dwór 12 sierpnia o godz. 17:00 na wernisaż wystawy pt. "Arkadiusz Waloch. Kolekcja papieska. Malarstwo i rysunek". Wystawa potrwa do 30 września br. Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy.

Arkadiusz Waloch urodził się w Poznaniu w 1932 roku. Studiował na wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Uprawia malarstwo olejne, akwarelę i rysunek. Mieszka i tworzy w Zakopanem. Od początku Pontyfikatu Jana Pawła II temat papieski jest stałym motywem w jego twórczości.

Przyjaciel Arkadiusza Walocha, artysta malarz, były rektor Akademii Sztuk Pięknych im.Jana Matejki w Krakowie profesor Stanisław Rodziński uważał, że„Papieskie obrazy” Walocha są pamiętnikiem malarza, który patrząc, przeżywając, szukał syntezy, znaku, tego, co najbardziej osobiste i dzięki temu powszechnie odbierane. Pisał, że Waloch nie maluje „obrazków z Papieżem”. Waloch swoimi dużymi i małymi płótnami mówi nam o Nim, ale i z Nim rozmawia. Papież zatopiony w modlitwie, ale i Jan Paweł rozmawiający z Ali Agcą, to obrazy, które nie rejestrują wydarzeń z dziejów Pontyfikatu. To obrazy, powstające z głębokiego przezywania, które determinuje malarską formę i jakość „Papieskich obrazów” Walocha.

Arkadiusz Waloch twierdzi, że”(…) w sztuce musi być obecny człowiek przeżywający, ze swym myśleniem, czuciem i sumieniem. Chciałbym, żeby było to widoczne również w moich pracach prezentowanych na obecnej wystawie”

Zapraszając na wystawę Kolekcji papieskiej Arkadiusza Walocha – jego malarstwa oraz rysunków posłużmy się jeszcze raz słowami Stanisława Rodzińskiego „Waloch nie przestaje malować i rysować przyjaciół i gór, nie spotkałem dotychczas nikogo, kto malowałby Jana Pawła II trafniej, nie bojąc się zwyczajnej ludzkiej miłości. Ona też daje siłę obrazom Walocha.

Arkadiusz Waloch od momentu, kiedy malował w pracowni Emila Krchy, do dnia dzisiejszego – dzień po dniu, rok po roku – maluje prawdę. O sobie, o swych najbliższych, o otaczającym Go świecie, o swej wierze, poczuciu humoru i o naszych czasach.