Maria i Jerzy Gruszczyńscy - artyści plastycy
W przydomowej galerii (adres j.w.) udostępniają swoje prace plastyczne w godzinach 10.00-18.00, po wcześniejszym uzgodnieniu. Istnieje możliwość telefonicznego uzgodnienia uczestnictwa w muzycznych wieczorach "Tajemnice dźwięków", dla kilkuosobowych grup.
Kontakt:
Zakopane, ul. Skibówki 26, tel. 018 20 634 34 oraz kom:+48 604 536 556
Galeria Antoniego Rząsy
To świat ludzkiego bólu i cierpienia, uczuć głębokich i czystych, surowych i przepełnionych tragizmem – zaklęty w rzeźbie. Sztuka Antoniego Rząsy w zakresie kompozycji tematycznej oscyluje wokół tak znanych archetypów jak Pieta, Ukrzyżowanie, Matka Boleściwa, Chrystus Frasobliwy, oczyszczona z wszelkiego efekciarstwa oddziałuje z wielką siłą na widza.
Antoni Rząsa
(1919 – 1980) jeden z najwybitniejszych polskich rzeźbiarzy współczesnych. Rzeźbił w drewnie.
Jego rzeźby mają moc monumentu i ogromny ładunek emocji. Ze współczuciem i miłością mówią o losie człowieka.
Łączył siłę tradycyjnej rzeźby w drewnie z nowoczesnymi środkami wyrazu. Artysta i pedagog, współtwórca wraz z Władysławem Hasiorem i Tadeuszem Brzozowskim legendy Zakopanego jako centrum wolnej sztuki.
Nieopodal Doliny Strążyskiej, stworzył Galerię mieszcząca większość jego prac.
Galeria organizuje również wystawy czasowe współczesnych twórców.
Kontakt:
Galeria rzeźby ul. Bogdańskiego 16 a, 34-500 Zakopane, czynne codziennie po umówieniu telefonicznym, tel. +48 18 206 69 69, kom. +48 695 482 204, http://galeriarzasy.blogspot.com
Marta Walczak
Malarka na szkle. Maluje głównie tematykę sakralną, najchętniej Madonny i Anioły. Maluje także scenki rodzajowe.
Kontakt:
ul. Tetmajera 34, 34-500 Zakopane, zwiedzanie po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym 20 639 91
Henryk Burzec
Artysta rzeźbiarz. Były wieloletni nauczyciel w PLSP. Absolwent krakowskiej ASP w Prawni Xawerego Dunikowskiego. Jego prace znajdują się w wielu muzeach krajowych, a także poza granicami kraju. Na terenie Zakopanego zrealizował kilka pomników, laureat wielu nagród oraz wystaw w kraju i za granicą.
Franciszek i Stanisław Marduła
Rodzina wybitnych artystów lutników. Nazwisko Franciszka Marduły znane jest w gronie lutników i muzyków na całym świecie. Jego dorobek to około 650 instrumentów i ponad 300 smyczków. Był członkiem założycielem zakopiańskiego "Sokoła". W młodości czynnie uprawiał sport. Syn – dr Stanisław Marduła – jest również artystą lutnikiem, a także nauczycielem w Zespole Szkól Plastycznych im. A. Kenara w Zakopanem, podobnie jak jego żona Alicja.
Kontakt:
Galeria, pracownia lutnicza, ul. Kościeliska 44, zwiedzanie po uzgodnieniu telefonicznym 018 20 633 52
Barbara Baniecka Dziadzio i Bogdan Dziadzio
Małżeństwo wybitnych twórców. Barbara – córka Władysława Walczak Banieckiego wybitnego malarza na szkle, uprawia malarstwo na szkle. Wielokrotnie nagradzana. Wystawiała prace w kraju i za granicą. Jej prace znajdują się w muzeach i zbiorach prywatnych kolekcjonerów w kraju i za granicą. Również rzeźby jej męża – Bogdana Dziadzio były wielokrotnie nagradzane i prezentowane w kraju i za granicą. Ostatnio z dużym powodzeniem realizuje rysunek medyczny do wydawnictw naukowych.
Kontakt:
Izba twórcza malarstwo na szkle, rysunek medyczny i rzeźba, ul. Ubocz 22, zwiedzanie po telefonicznym uzgodnieniu 018 20 624 52.
Anna i Eugeniusz Boguccy
Anna - malarka na szkle i poetka, Eugeniusz – rzeźbiarz. Laureaci konkursów krajowych z dziedzin, w których tworzą. Swoje prace wystawiali wielokrotnie na terenie kraju. Serdecznie zapraszają do pracowni-galerii na stoku Antałówki nad koleją.
Kontakt:
Izba twórcza malarstwo na szkle i rzeźba ludowa, ul. Smrekowa 11, zwiedzanie codziennie 10.00-14.30 i 15.00-17.00
Ryszard Orski
Artysta rzeźbiarz. Jego dzieła uderzają swoja świeżością i odwagą a także odrębnością. Laureat kilkudziesięciu wystaw krajowych i zagranicznych. Prace swoje wystawiał wielokrotnie w kraju i za granicą. We własnej galerii prezentuje cały dotychczasowy dorobek artystyczny, dając obraz rozwoju swojej twórczości, ewolucji i doskonalenia warsztatu.
Kontakt:
Galeria malarska "Orski Gallery" ul. Broniewskiego 4 , zwiedzanie codziennie w godz.11.00-14.00.
Adam Doleżuchowicz
Izba twórcza nieżyjącego twórcy w zakresie malarstwa, rzeźby, lutnika, muzykanta i pisarza ludowego. Jego dorobek twórczy wyeksponowany we własnym domu stanowi ciekawą ofertę dla zwiedzających.
Kontakt:
Izba twórcza: rzeźba, malarstwo na szkle, instrumenty ludowe, pisarstwo, ul. Za Strugiem 30 a, zwiedzanie poniedziałki i czwartki w godz.10.00-16.00
Zofia Fortecka
Wybitna malarka na szkle. Realizuje swoje prace głównie w technice miniatur. Laureatka wielu konkursów i wystaw krajowych i zagranicznych. Tworzy głównie świątki, ale także sceny rodzajowe związane z regionem.
Kontakt:
Izba twórcza – malarstwo na szkle – ul. Krzeptówki 150, zwiedzanie: codziennie po telefonicznym uzgodnieniu 018 20 660 82.
Jerzy Popielak
Artysta rzeźbiarz. Laureat konkursów krajowych z zakresu rzeźby. Swoje prace wystawiał wielokrotnie w kraju i za granicą. Udostępnia również we własnej Galerii-Pracowni, do której serdecznie zaprasza zainteresowanych.
Kontakt:
Galeria, pracownia twórcza, Droga do Walczaków 19, zwiedzanie poniedziałek-piątek
Jan Tylka
Wybitny artysta stolarz, snycerz. Syn Jana Tylki – wybitnego stolarza, muzyka i lutnika. Tworzy we własnej pracowni. Laureat wielu konkursów i wystaw twórczości ludowej w kraju i za granicą.
Kontakt:
Izba twórcza – stolarstwo artystyczne, rzeźba, ul. Szymony 9, zwiedzanie po uzgodnieniu telefonicznym 018 20 68 397
Helena Sułkowska Pawlik
Tworzy w dziedzinie tkactwa artystycznego, rzeźby i ceramiki. Uczestniczka kilkudziesięciu wystaw krajowych i zagranicznych. Laureatka wielu konkursów. Jej prace znajdują się w muzeach, galeriach i zbiorach prywatnych krajowych i zagranicznych.
Kontakt:
Pracownia twórcza – tkanina artystyczna, rzeźba – oś. Łukaszówki 7/22 , zwiedzanie: piątek – sobota w godz.10.00-14.00, po uzgodnieniu telefonicznym.
Jolanta Pęksa
Twórczość Jolanty Pęksowej wyrasta z najlepszych tradycji ludowego malarstwa na szkle. Tematem jej kompozycji są najczęściej postacie biblijne i świątki, scenki rodzajowe, folklorystyczne, zbójnickie i myśliwskie.
Kontakt:
Izba twórcza – malarstwo na szkle - ul. Na Wilcznik 27. Zwiedzanie: poniedziałek-sobota, po uzgodnieniu telefonicznym 20 665 41