Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Dobra
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   55.3   0   3.6   0
- - - - PM2.5 PM10 - - - - - - - -
ul. Sienkiewicza   -   24.3
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   84.16   108.63
Józefa Piłsudskiego   24.2   34.05
Tytusa Chałubińskiego   14.23   19.54
Zofii i Witolda Paryskich   19.92   30.89
Kuźnice   1.52   1.93
Szkoła Podstawowa w Kościelisku   -   -
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: airly
Czw. 21.11 22:00
Zachmurzenie
-4° / -5° zachmurzenie umiarkowane
Pt. 13:00
Śnieg
-3°
Sob. 13:00
Śnieg
-4°
Nd. 13:00
Zachmurzenie
Pon. 13:00
Zachmurzenie
Wt. 13:00
Śnieg
Zdjęcie promujące Zakopane

Nowelizacja Ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, jaka weszła w życie z dniem 12 marca 2010 roku, wprowadza nowy sposób współpracy między administracją publiczną a organizacjami pozarządowymi, a mianowicie umożliwia powołanie gminnych i powiatowych rad pożytku publicznego. Jest to przeniesienie modelu krajowej Rady Działalności Pożytku Publicznego na poziom regionalny i lokalny.
W Zakopanem w dniu 15 czerwca 2011r. na wniosek organizacji pozarządowych, Burmistrz Miasta Zakopane powołał Gminną Radę Działalności Pożytku Publicznego w Zakopanem na podstawie Uchwały nr V/67/2011 Rady Miasta z dnia 24 lutego 2011r.

Gminna Rada Działalności Pożytku Publicznego jest organem konsultacyjnym i opiniodawczym Burmistrza. W jej skład wchodzą przedstawiciele Burmistrza, Rady Miasta oraz organizacji pozarządowych. Członkowie Rady działają społecznie na postawie regulaminu stanowiącego załącznik nr 1 do w/w uchwały.
Posiedzenia Rady wg uchwały powinny odbywać się przynajmniej raz na kwartał, co tworzy warunki do stałej pracy na rzecz rozwoju trzeciego sektora oraz gminy.
Do zadań Gminnej Rady należy w szczególności:
- opiniowanie projektów strategii rozwoju Gminy Zakopane,
- opiniowanie projektów uchwał i aktów prawa miejscowego dotyczących sfery zadań publicznych, o której mowa w art. 4 Ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz.U. z 2003r. Nr. 96 z późn. zm),
, oraz współpracy z organizacjami pozarządowymi, w tym programów współpracy z tymi organizacjami;
- wyrażanie opinii w sprawach dotyczących funkcjonowania organizacji pozarządowych;
- udzielanie pomocy i wyrażanie opinii w przypadku sporów między organami gminy, a organizacjami pozarządowymi;
- wyrażanie opinii w sprawach dotyczących zadań publicznych, w tym zlecania tych zadań do realizacji przez organizacje pozarządowe, oraz w sprawach rekomendowanych standardów realizacji zadań publicznych.
Gminna Rada Działalności Pożytku Publicznego w Zakopanem przyczyni się w szczególności do:
- nawiązania stałego dialogu między sferą społeczną reprezentowaną przez przedstawicieli 12 (nie jednej) organizacji pozarządowych oraz Radnych Rady Miasta i przedstawicielami Burmistrza Zakopanego,
- rzetelnego wypracowania programu współpracy organizacji pozarządowych z Gminą Zakopane przez organizacje pozarządowe na kolejne lata,
- usprawnienia obowiązkowego procesu konsultacji projektów uchwał i aktów prawa miejscowego dotyczących sfery zadań publicznych, o której mowa w art. 4 Ustawy o działalności pożytku publicznego (Dz.U. z 2003r. Nr. 96 z późn. zm), oraz współpracy z organizacjami pozarządowymi, w tym programów współpracy z tymi organizacjami.