Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Dobra
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   40.7   0   50   0
- - - - PM2.5 PM10 - - - - - - - -
ul. Sienkiewicza   -   41.4
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   36.18   42.82
Józefa Piłsudskiego   22.95   28.89
Tytusa Chałubińskiego   24.1   30.48
Kuźnice   0.92   1.07
Szkoła Podstawowa w Kościelisku   -   -
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: airly
Pon. 20.01 16:00
Zachmurzenie
3° / 3° zachmurzenie duże
Wt. 13:00
Zachmurzenie
Śr. 13:00
Zachmurzenie
Czw. 13:00
Zachmurzenie
Pt. 13:00
Zachmurzenie
Sob. 13:00
Zachmurzenie
Zdjęcie promujące Zakopane

Od dziś działa Miejski Punkt Pomocy dla uchodźców z Ukrainy!

W Zakopiańskim Centrum Edukacji na ul. Kasprusie w piątek 6 maja w samo południe ruszył Miejski Punkt Pomocy dla uchodźców z Ukrainy. Osoby, które zjawiły się w Punkcie, otrzymały pomoc rzeczową w postaci podstawowych produktów żywnościowych oraz artykułów higienicznych. W ramach Punktu otwarto także „bezpłatny sklepik” z używaną odzieżą oraz kącik zabaw dla dzieci. Pierwszego dnia do Punktu zgłosiło się 128 osób, które zaopatrywało swoje rodziny. 

Szacuje się, że na ternie Zakopanego zamieszkuje obecnie 2 - 3 tys. uchodźców. Wielu z nich nadal potrzebuje różnych form wsparcia, w tym pomocy rzeczowej. Pomoc organizowana przez Miasto Zakopane do tej pory obejmowała m.in. działanie miejskiego punktu z darami, infolinii, punktu informacyjnego, dedykowanej uchodźcom strony internetowej i bazy inicjatyw dostępnych w języku ukraińskim, przygotowywanie oferty kulturalnej, edukacyjnej, w tym kursów języka polskiego, a także zajęć i spotkań integracyjnych.

Miejski Punkt Pomocy zlokalizowany jest w Zakopiańskim Centrum Edukacji im. H. Modrzejewskiej, ul. Kasprusie 35a (parter) i będzie czynny trzy razy w tygodniu wg następującego harmonogramu:

  • poniedziałki godz. 10:00 – 14:00,
  • środy godz. 12:00 – 16:00,
  • piątki godz. 12:00 – 16:00.

Przekazywane produkty pochodzą z Banku Żywności Caritas (Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa), od sponsorów oraz ze zbiórki od mieszkańców.

Zbiórka darów od mieszkańców Zakopanego prowadzona jest w następujących miejscach i terminach:

  • Urząd Miasta Zakopane, ul. Kościuszki 13 – od poniedziałku do piątku w godz. 9:00 – 15:00,
  • Zakopiańskie Centrum Edukacji, ul. Kasprusie 35a – od poniedziałku do piątku w godz. 9:00 – 18:00 oraz w sobotę w godz. 10:00 – 15:00.

Prosimy o przynoszenie żywności z długim terminem przydatności, artykułów higienicznych, proszków do prania, artykułów dla niemowląt i małych dzieci oraz odzieży w bardzo dobrym stanie i nowej bielizny.

Działalność Miejskiego Punktu Pomocy można wesprzeć także finansowo za pośrednictwem Towarzystwa Gimnastycznego Sokół Gniazdo w Zakopanem.

Wpłaty można dokonywać na rachunek  (PLN) 20 1240 5165 1111 0010 7536 3128
z dopiskiem POMOC UKRAINIE

Zbiórka prowadzona jest przez:
Towarzystwo Gimnastyczne "SOKÓŁ" Gniazdo w Zakopanem
ul. Orkana 2, 34-500 Zakopane.

Przypomnijmy, że już dwa dni po rozpoczęciu działań wojennych przy Al. 3 Maja uruchomiona została zbiórka darów dla miasta partnerskiego Stryj na Ukrainie. Następnie w tym samym punkcie dary były przekazywane potrzebującym pomocy uchodźcom, którzy znaleźli schronienie w Zakopanem. Pomoc świadczona była także przez Miejski Ośrodek Pomocy. Teraz Miejski Punkt Pomocy kontynuuje tę działalność w nowym miejscu i nowej formule. Stałe dostawy zapewnia Bank Żywności Caritas oraz zaangażowane w pomoc instytucje, stowarzyszenia i oczywiście nadal mieszkańcy, którzy od samego początku okazywali wielkie serce. Cały czas apelujemy o ich pomoc i wsparcie. Punkt obsługują pracownicy Urzędu Miasta Zakopane, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz wolontariusze.

Podkreślić trzeba, że dzięki pozyskanym przez zakopiański MOPS produktom z Banku Żywności Caritas w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa do Zakopanego dotarło 500 szt. paczek żywnościowych z określonym asortymentem produktów dla potrzebujących mieszkańców oraz dodatkowo 500 szt. paczek przeznaczonych dla osób narodowości ukraińskiej zamieszkujących obecnie na terenie naszego miasta. Mieszkańcy Zakopanego korzystający z tej formy wsparcia to osoby znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej, których dochód miesięczny nie przekracza 1707,20 zł (w przypadku osób samotnych) lub 1320,00 zł (na osobę w rodzinie). Obecnie, tak samo jak w latach ubiegłych, otrzymują one pomoc z Banku Żywności po dopełnieniu formalności i otrzymaniu skierowania. Odbiór produktów odbywa się także w Miejskim Punkcie Pomocy działającym w ZCE w terminach ustalonych z pracownikami MOPS-u. Dzięki temu punkt ten świadczy szeroką pomoc wszystkim potrzebującym z terenu Zakopanego.

(HB/AKS)

fot. HB