Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Dobra
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   81.6   0   9.6   0
- - - - PM2.5 PM10 - - - - - - - -
ul. Sienkiewicza   -   66.3
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   88.85   99.9
Józefa Piłsudskiego   24.44   30.66
Tytusa Chałubińskiego   16.77   19.85
Kuźnice   0.62   0.73
Szkoła Podstawowa w Kościelisku   -   -
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: airly
Pon. 20.01 19:00
Zachmurzenie
3° / 3° zachmurzenie duże
Wt. 13:00
Zachmurzenie
Śr. 13:00
Zachmurzenie
Czw. 13:00
Zachmurzenie
Pt. 13:00
Zachmurzenie
Sob. 13:00
Zachmurzenie
Zdjęcie promujące Zakopane

Reportaż filmowy z wystawy grafik prof. Jerzego Jędrysiaka w Czerwonym Dworze

22 kwietnia uroczystym wernisażem otworzyliśmy wystawę grafik znanego i cenionego artysty - zakopiańczyka - Jerzego Jędrysiaka. Miasto Zakopane oraz Zakopiańskie Centrum Kultury przygotowało reportaż dokumentujący twórczość profesora Jerzego Jędrysiaka. Wystawa potrwa do 28 maja 2022 roku. Serdecznie zapraszamy!


Wernisaż wystawy grafik Jerzego Jędrysiaka w Czerwonym Dworze zgromadził bardzo liczne grono znamienitych gości. Przybyli m.in. Burmistrz Miasta Zakopane Leszek Dorula, przewodniczący Rady Miasta Zakopane Jan Gluc, ksiądz infułat Stanisław Olszówka – Honorowy Obywatel Miasta Zakopane, radni, dyrektorzy Zespołu Sztuk Plastycznych im. A. Kenara, TCKiS Jutrzenka, Muzeum Tatrzańskiego i wielu innych zakopiańskich placówek, artyści, przyjaciele i wielbiciele sztuki. Z Krakowa przybyli także profesorowie Stanisław Sobolewski, Marcin Pawłowski, Halina Pałowska-Cader i prof. Łukasz Murzyn. Po ich przywitaniu przez dr Małgorzatę Wnuk gospodarza i jednocześnie kuratora wystawy głos zabrał Burmistrz Leszek Dorula, który uhonorował wybitnego zakopiańczyka i radnego spinką góralską wskazując na jego liczne zasługi dla naszego miasta i bardzo dobrą współpracę. O twórczości i pracy Profesora na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie mówił artysta i przyjaciel prof. Jan Bujnowski, autor wstępu do katalogu wystawy. W imieniu radnych gratulacje złożył przewodniczący Rady Miasta Jan Gluc. Na koniec wszyscy zebrani odśpiewali „sto lat” w przededniu imienin Jerzego Jędrysiaka. Gratulacje i rozmowy kuluarowe trwały jeszcze bardzo długo.

Św. Jan Paweł II powiedział: „Odkryć własną tożsamość to bardzo trudne zadanie”. Profesor Jerzy Jędrysiak, zakopiańczyk o góralskich korzeniach z pewnością sprostał temu zadaniu docierając ze swą sztuką z naszego małego miasta do najbardziej znanych galerii na świecie. Zakopiańskie i góralskie motywy w jego narracyjnej sztuce graficznej stanowią część sztuki uniwersalnej.

Podczas wernisażu grała muzyka „9 siył”

Profesor Jerzy Jędrysiak jest uznawany za jednego z najwybitniejszych grafików na świecie, a krytycy zgodnie podkreślają narracyjność grafik, bowiem każdą z nich można czytać niczym oryginalną, wielowątkową powieść i opowieść, często z wątkami rodzimymi, tradycyjnymi, z motywami zakopiańskimi. Z Jerzym Jędrysiakiem będzie można się jeszcze raz spotkać 14 maja o godz. 20.00 podczas Nocy Muzeów i autorskiego oprowadzania po wystawie.