Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Dobra
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   14.8   0   11.4   0
- - - - PM2.5 PM10 - - - - - - - -
ul. Sienkiewicza   -   19.4
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   47.34   61.81
Józefa Piłsudskiego   14.06   17.56
Tytusa Chałubińskiego   10.92   13.61
Zofii i Witolda Paryskich   19.1   26.99
Kuźnice   1.9   2.3
Szkoła Podstawowa w Kościelisku   -   -
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: airly
Czw. 28.11 07:00
Zachmurzenie
1° / -0° zachmurzenie małe
Pt. 13:00
Śnieg
-1°
Sob. 13:00
Zachmurzenie
Nd. 13:00
Słonecznie
Pon. 13:00
Słonecznie
Wt. 04:00
Słonecznie
-3°
Zdjęcie promujące Zakopane

Premiera filmu Rzeczpospolita Zakopiańska

Premiera filmu „Rzeczpospolita Zakopiańska”, która odbyła się w kinie Sokół, była kolejnym wydarzeniem w ramach zakopiańskich obchodów święta 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Pokazowi filmu towarzyszyło wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych z Chórem Szumny oraz okolicznościowy tort.

Film „Rzeczpospolita Zakopiańska” — opowiada o powstaniu w październiku 1918 roku Rzeczpospolitej Zakopiańskiej. Kiedy to „w kurorcie pod Giewontem” w imieniu odradzającego się Państwa Polskiego powołano Radą Narodową, która oficjalnie przejęła władzę nad wojskiem, policją, urzędami w Zakopanem.

Prezydentem, sprawującym swój urząd przez dwa tygodnie od 31 października do 16 listopada 1918r., został pisarz i społecznik Stefan Żeromski.

„Rzeczpospolita Zakopiańska” stała się jednym z pierwszych skrawków niepodległej Polski. 16 listopada Rada Narodowa w Zakopanem została rozwiązana. Władzę przejęły organy nowo tworzącego się Rządu Polskiego. Droga do niepodległości wiodła przez ewolucję wielu koncepcji, ideologii, zaskakujących mariaży politycznych... Czego najlepszym dowodem jest burzliwa relacja łącząca Józefa Piłsudskiego ze Stefanem Żeromskim, ukazana w filmie. Jednak w decydującym momencie (wobec dziejowej szansy) wszystkie stronnictwa i partie potrafiły zjednoczyć siły, dla dobra Rzeczypospolitej.

Historia prowadząca do powstania „Rzeczpospolitej Zakopiańskiej” przedstawiona została na szerokim tle burzliwych walk o niepodległą Polskę.

Film opowiada tę historię w niekonwencjonalny sposób, wykorzystując — w większości nigdy nie publikowane — fragmenty filmów oraz liczne fotografie prezentujące bohaterów i ówczesne wydarzenia.

Ożywiając stare fotografie z tamtego okresu za pomocą nowoczesnych technik graficznych, animacji i symulacji komputerowych, przybliżamy piękną kartę w dziejach Zakopanego, nie wszystkim znaną i bez wątpienia wartą opowiedzenia.

Piotr Jaworski – rocznik `68. Absolwent Wydziału Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. 

Członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich. 

Twórca wielu filmów dokumentalnych – wyróżnianych i nagradzanych na festiwalach. Autor reportaży telewizyjnych, seriali dokumentalnych i fabularnych, a także koncertów muzyki klasycznej.          

Uważny obserwator. Miłośnik kotów i podróży – zwłaszcza kulinarnych. Niestrudzony tropiciel smaków i obrazów, zafascynowany fenomenem życia…

Tekst: Jan T. Janik
Zdjęcia: Kronos Media

(RKW)