Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Dobra
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   11.21   0   106.89   0
- - - - PM2.5 PM10 - - - - - - - -
ul. Sienkiewicza   -   14.21
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   9.44   11.63
Józefa Piłsudskiego   9.28   11.52
Tytusa Chałubińskiego   13.08   16.41
Zofii i Witolda Paryskich   10.28   12.95
Kuźnice   11.87   14.74
Szkoła Podstawowa w Kościelisku   0.45   0.62
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: airly
Nd. 28.07 14:00
Deszczowo
24° / 9° słabe opady deszczu
Pon. 14:00
Zachmurzenie
18°
Wt. 14:00
Słonecznie
20°
Śr. 14:00
Zachmurzenie
23°
Czw. 14:00
Zachmurzenie
23°
Pt. 11:00
Zachmurzenie
23°
Zdjęcie promujące Zakopane

Festiwal Kultury Tradycyjnej w Kluż-Napoka

Setki tancerzy wraz z mieszkańcami województwa Kluż, ale także gośćmi specjalnymi z Polski wystąpiło w niedzielę 29 października 2023 roku podczas Festiwalu Kultury Tradycyjnej, wydarzenia organizowanego po raz pierwszy w Klużu-Napoce.

Na scenie Studenckiego Domu Kultury „Dumitru Fărcaș” od godziny 18:00 wystąpili: Kształtowanie się tradycyjnych zabaw z Frata – prymista Lia Pop i Gheți Carol Daniel, Kształtowanie tradycyjnych gier i zwyczajów „Zorile” z Mociu – prymista Stângaciu – Țuli Carol, tradycyjna grupa mieszkańców wsi z Negreni – prymista Gheorghe Chirilă, tradycyjna grupa „Mărișana” z Mărișel wraz z taragotistami z Mărișel, Grupą „Tradiții Ormănene” z Orman, kierownikiem Dinu Mureșanem, Zespołem Folklorystycznym „Cununa Apusenilor” z Gilău, kierownikiem Alinem Romanem, Zespołem „Doina” z Zespołu „Camelia i Ion Motoc” Rumuńska Tradycyjna Szkoła Gier” z Cluj-Napoca, Primas Stângaciu – Țuli Carol, Zespół Folklorystyczny „Tradiții – Someșul-Napoca” z USAMV Cluj – prymista Doru Dejeu i Tradycyjna Grupa „Zegrenii din Ceaba” – prymista Florin Măluțan.

Wydarzenie zgromadziło także gości specjalnych: Muzykę Rodziny Lassaków „Heliosów” z Zakopanego oraz tancerzy z Zespołu Klimka Bachledy z Zakopanego, horitor Vasile Soporan – Tezaur Uman Viu wraz z Aną Ilcą Mureșan i Alinem Victorem Mureșanem. 

Oprócz setek widzów, obecni byli przedstawiciele władz krajowych i zagranicznych, m.in.: Diana-Ștefana Baciuna – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury, Leszek Dorula – burmistrz Zakopanego, Wawrzyniec Bystrzycki – radny Rady Miasta Zakopane, Hanka Rybka – dyrektor artystyczna Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem, Halina Maciata-Lassak – etnomuzykolog, członkini jury Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich i przyjaciółka nieżyjącego już etnomuzykologa Mircei Campeanu z Klużu, Tomasz Lassak – muzyk, wybitna osobowość folkloru zakopiańskiego, Ignat Timar – Konsul Honorowy Rumunii w Krakowie i Michał Sowa – wiceprezes Towarzystwa Polsko-Rumuńskiego w Krakowie.

Na koniec menadżerka CJCPCT Cluj, pani Adriana Irimieș, podziękowała wszystkim za obecność i wręczyła Dyplom Doskonałości Pani Raluca Turcan, Ministrowi Kultury, „na znak uznania za wyjątkowy wkład we wspieraniu i promowaniu tradycyjnej kultury hrabstwa Kluż i Rumunii w kraju i za granicą”.

Celem wydarzenia było podkreślenie i promocja bogatego dziedzictwa kulturowego hrabstwa Kluż, ale nie tylko, ukazanie tradycyjnej muzyki i gier przekazywanych z pokolenia na pokolenie.

Organizatorem spektaklu, prezentowanego przez Grigore'a Sâmboana, było Centrum Ochrony i Promocji Kultury Tradycyjnej hrabstwa Kluż, instytucja kultury podległa Radzie Hrabstwa Kluż, a partnerem wydarzenia był Studencki Dom Kultury „Dumitru Fărcaș” .

Podczas wydarzenia zaprezentowane zostały wyniki dużego projektu pt. „MġIțENII – projekt na rzecz spójności lokalnej i międzynarodowa promocja dziedzictwa niematerialnego”, realizowanego w okresie od lutego do października 2023 r. przez instytucję kultury z Klużu, która korzysta z bezzwrotnego wsparcia finansowego ze strony Administracji, zaprezentowano także Narodowy Fundusz Kultury (AFCN). W ten sposób instytucja upowszechnia na poziomie krajowym i międzynarodowym niematerialne dziedzictwo kulturowe Rumunii, a w odniesieniu do tradycyjnej kultury strefy górskiej hrabstwa Kluż proponuje rozwiązania rozwojowe w harmonii z tym, co zachowali i stworzyli przodkowie. Pozostawi potomkom dziedzictwo, które odgrywa ważną rolę w kształtowaniu przyszłości. Tym samym zaprezentowano także stronę internetową www.traditiivii.ro poświęconą elementom dziedzictwa niematerialnego Rumunii.

Delegacja z Zakopanego serdecznie dziękuje za okazaną gościnność i opiekę oraz możliwość udziału w Festiwalu, gratulując jednocześnie jego wysokiego poziomu artystycznego.

ZDJĘCIA: Marius Romilă

Tekst: Konsulat Rumunii w Krakowie


(APM)