Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Dobra
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   52.1   0   4   0
- - - - PM2.5 PM10 - - - - - - - -
ul. Sienkiewicza   -   47.1
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   102.79   127.58
Józefa Piłsudskiego   33.02   46.97
Tytusa Chałubińskiego   27.32   37.74
Zofii i Witolda Paryskich   16.9   23.69
Kuźnice   0   0
Szkoła Podstawowa w Kościelisku   -   -
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: airly
Nd. 22.12 04:00
Zachmurzenie
-3° / -3° zachmurzenie duże
Pon. 13:00
Śnieg
-2°
Wt. 13:00
Śnieg
-3°
Śr. 13:00
Śnieg
-3°
Czw. 13:00
Zachmurzenie
-2°
Zdjęcie promujące Zakopane

Klasa posiadanego kotła na paliwo stałe a zapisy uchwały antysmogowej i Programu „Czyste Powietrze”

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie przypomina, że zgodnie z zapisami prawa lokalnego, tj. uchwały antysmogowej dla województwa małopolskiego, wszystkie kotły zainstalowane od 1 lipca 2017 r. na terenie województwa małopolskiego muszą spełniać wymagania Rozporządzenia Komisji (UE) 2015/1189 w odniesieniu do wymogów dotyczących ekoprojektu dla kotłów na paliwo stałe. Dodatkowo kotły na paliwo stałe muszą posiadać automatyczny podajnik paliwa (z wyłączeniem kotłów zgazowujących), bez możliwości zamontowania rusztu awaryjnego.

Należy mieć na uwadze, że na terenie województwa małopolskiego obowiązują również uchwały lokalne (gminne), które mogą wprowadzać dodatkowe ograniczenia.

Na etapie składania wniosku o dofinansowanie na zadania związane z termomodernizacją (tj. wariant bez wymiany źródła ciepła) Wnioskodawca oświadcza, że w jednorodzinnym budynku mieszkalnym zamontowane jest źródło ciepła zgodne z zasadami Programu Priorytetowego Czyste Powietrze. We wniosku zaznacza oświadczenie, że w budynku/lokalu mieszkalnym, w którym realizowane jest przedsięwzięcie źródło ciepła spełnia wymagania minimum 5 klasy według normy przenoszącej normę europejską EN 303-5, tak jak wynika to z wymogów Programu Priorytetowego Czyste Powietrze. Beneficjent na etapie składania wniosku o dofinansowanie podpisuje także oświadczenie, że zapoznał się z dokumentami niezbędnymi do złożenia wniosku, w szczególności z Programem Priorytetowym Czyste Powietrze, regulaminem naboru wniosków i instrukcją wypełnienia wniosku o dofinansowanie oraz rozumie i akceptuje zawarte w nich prawa i obowiązki.

Zgodnie z zapisami ujętymi w treści samego Programu Priorytetowego Czyste Powietrze punkt 9.3.1 ust. 14 i ust. 15:

14. Warunkiem udzielenia dofinansowania jest zobowiązanie się Beneficjenta, że po zakończeniu realizacji przedsięwzięcia w ramach Programu w budynku/lokalu mieszkalnym objętym dofinansowaniem:

1) nie będzie zainstalowane i nie będzie użytkowane źródło ciepła na paliwa stałe o klasie niższej niż 5 klasa według normy przenoszącej normę europejską EN 303-5;

2) zamontowane w budynku/ lokalu mieszkalnym kominki wykorzystywane na cele rekreacyjne będą spełniać wymagania ekoprojektu,

3) wszystkie zainstalowane oraz użytkowane urządzenia służące do celów ogrzewania lub przygotowania ciepłej wody użytkowej (w tym kominki wykorzystywane na cele rekreacyjne) będą spełniać docelowe wymagania obowiązujących na terenie położenia budynku/lokalu mieszkalnego objętego dofinansowaniem, aktów prawa miejscowego, w tym uchwał antysmogowych, również wtedy, kiedy akty te przewidują bardziej rygorystyczne ograniczenia dotyczące zakupu i montażu źródła ciepła.

15. Zakres przedsięwzięcia finansowanego w ramach Programu musi być zgodny, z programem ochrony powietrza w rozumieniu art. 91 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. – Prawo ochrony środowiska, właściwym ze względu na usytuowanie budynku/lokalu mieszkalnego, obowiązującym na dzień złożenia wniosku o dofinansowanie.

Zgodnie z powyższym, możliwe jest uzyskanie dofinansowania na termomodernizację w przypadku posiadania kotła 5 klasy niespełniającego zapisów uchwały antysmogowej, pod warunkiem jego wymiany (ze środków własnych) lub likwidacji (w przypadku posiadania innego efektywnego źródła ciepła w myśl zapisów Programu), do czasu zakończenia realizacji przedsięwzięcia objętego umową.

Na etapie wnioskowania o wypłatę środków, Beneficjent oświadcza, że całość prac została zakończona, oraz prace zostały wykonane zgodnie z zapisami Programu Priorytetowego Czyste Powietrze, tym samym brak wymiany ww. źródła ciepła skutkować będzie brakiem możliwości wypłaty środków (jeżeli stwierdzenie złożenia nieprawdziwego oświadczenia nastąpi przed uruchomieniem środków na rachunek Beneficjenta) lub wypowiedzeniem umowy przez WFOŚiGW i koniecznością zwrotu wypłaconego dofinansowania wraz z należnymi odsetkami, jeśli środki z dotacji zostały przekazane Beneficjentowi.

W takich przypadkach wypłata środków, w ramach wniosku o płatność końcową, powinna nastąpić dopiero po potwierdzeniu, że wyłączono z eksploatacji źródło ciepła niespełniające wymagań prawa lokalnego i zainstalowano efektywne urządzenie grzewcze, na podstawie przedłożonych dokumentów lub/i poprzez przeprowadzenie kontroli na miejscu realizacji inwestycji przed wypłatą dofinansowania.

Jeśli WFOŚiGW stwierdzi, że urządzenie grzewcze nie spełnia docelowych wymagań uchwały antysmogowej, dopiero w trakcie kontroli na zakończenie realizacji Projektu lub w okresie trwałości, to może nakazać Beneficjentowi wymianę kotła (z własnych środków) w określonym terminie, a następnie skontrolować Go powtórnie. Jeśli Beneficjent nie dokona wymiany, będzie zobligowany zwrócić dotację z należnymi z tego tytułu odsetkami.

Źródło: WOŚ

(APM)