Dobiega końca pierwszy miesiąc warsztatów tradycyjnego rękodzieła, realizowanych przez Urząd Miasta Zakopane i Czerwony Dwór w ramach nowego projektu "Popularyzacja zakopiańskiego dziedzictwa kulturowego". W zajęciach chętnie biorą udział zarówno mieszkańcy jak i turyści w każdym wieku, również dzieci i młodzież kreatynie i twórczo spędzająca ferie zimowe w Zakopanem.
W poniedziałek 19 lutego odbyły się kolejne zajęcia malowania na szkle prowadzone przez Martę Walczak Stasiowską, a 20 lutego warsztaty zdobienia produktów ze skóry. Uczestnicy pod okiem mistrza fachu Stanisława Gąsienicy-Wawrytki i jego współpracownic Anny Bachledy-Błaszczak, Bronisławy Jani i Bogumiły Świder-Zbójnik zdobywali praktyczne umiejętności w zakresie produkcji serdaków, kożuchów, czapek i rękawic.
Troska o ochronę tradycji i materialnego oraz niematerialnego dziedzictwa kulturowego wyraża się nie tylko poprzez organizowanie wystaw i promowanie naszego dziedzictwa, ale także poprzez organizowanie spotkań, podczas których znani i uznani artyści pokażą nam swoje dzieła i zdradzą tajniki swej unikatowej pracy.
Podczas warsztatów można zapoznać się z techniką malowania na szkle. Warsztaty te poprowadzą: Barbara Baniecka Dziadzio, Bogdan Dziadzio, Bożena Mickiewicz i Marta Walczak Stasiowska. Wspaniałej i zanikającej sztuki wytwarzania kożuchów, serdaków rękawic i czapek uczyć będzie mistrz Stanisław Gąsienica-Wawrytko, a wytwarzania opasków, kierpców i torebek Jan i Stanisława Wilczkowie. Haftu białego (angielskiego) będą uczyć Genowefa i Zofia Zaryckie, haftu kolorowego siostry Zofia Łukaszczyk i Anna Michalik, a haftu koralikami, cekinami i blaszkami: Józefa Zubek. Przyjrzymy się także pracy Józefa Fudali, który jako ostatni na Podhalu zajmuje się robieniem kwiatów, dekoracji świątecznych i innych ozdób z bibuły. Na warsztatach, od Marii Czernik, można nauczyć się będzie wyrabiania swetrów, skarpet, rękawic z wełny owczej, a dla zainteresowanych Jan Karpiel Bułecka poprowadzi warsztaty wyrobu kozy, czyli dud podhalańskich, jedynego elementu kultury podhalańskiej wpisanego na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego.
Burmistrz Miasta Zakopane Leszek Dorula zaprasza do wzięcia udziału w kolejnych nieodpłatnych warsztatach tradycyjnego rękodzieła.
Harmonogram najbliższych warsztatów:
godz. 14.00-16.00 i 16.00-18.00
21.02.2018 - Kierpce, opaski, torebki – prowadzenie Stanisława i Jan Wilczek
28.02.2018 - Kierpce, opaski, torebki – prowadzenie Stanisława i Jan Wilczek
01.03.2018 - Kwiaty bibuła – prowadzenie Józef Fudala
07.03.2018 - Kierpce, kapce – prowadzenie Stanisława i Jan Wilczek
08.03.2018 - Kwiaty bibuła – prowadzenie Józef Fudala
09.03.2018 - Kożuchy – prowadzenie Stanisław Gąsienica-Wawrytko
15.03.2018 - Kwiaty bibuła – prowadzenie Józef Fudala
20.03.2018 - Haft biały – prowadzenie Zofia i Genowefa Zaryckie
21.03.2018 - Kwiaty bibuła – prowadzenie Józef Fudala
22.03.2018 - Kożuchy – prowadzenie Stanisław Gąsienica-Wawrytko
Nieodpłatne warsztaty realizowane są dzięki pozyskaniu funduszy przez Urząd Miasta Zakopane.
Miejsce warsztatów - Zakopiańskie Centrum Edukacji im. Heleny Modrzejewskiej, ul. Kasprusie 35 a
Zapisy przyjmowane są mailowo pod adresem warsztaty@zakopane.eu lub telefonicznie pod numerem 661 601 651 (ilość miejsc ograniczona).
Projekt pod nazwą „Popularyzacja zakopiańskiego dziedzictwa kulturowego” jest finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020, działanie 6.1.3. Rozwój instytucji kultury oraz udostępnianie dziedzictwa kulturowego.
(MJZ)