Już w tę sobotę Światowy Dzień Walki z Nowotworami Krwi
28 maja obchodzimy Światowy Dzień Walki z Nowotworami Krwi. Jest to międzynarodowe święto zainicjowane w 2014 roku, by szerzyć świadomość na temat tych chorób, ale także by pokazać solidarność z osobami, które by wrócić do zdrowia, często potrzebują pomocy zgodnego dawcy szpiku.
Jedną z form wspierania chorych na choroby hematoonkologiczne jest świadoma rejestracja jako dawca szpiku.
Szansę na dołączenie do bazy dawców, mieszkańcy Zakopanego i turyści, będą mieli już w najbliższą sobotę 28 maja przy Oczku Wodnym na Krupówkach w godzinach 10:00-18:00 w czerwonym namiocie DKMS.
Dawcą może zostać każdy ogólnie zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, który nie ma znacznej nadwagi. Wystarczy się zarejestrować poprzez wypełnienie formularza z danymi osobowymi, a następnie pobranie wymazu z wewnętrznej strony policzka. Z przesłanej próbki wykonywana jest typizacja antygenów zgodności tkankowej. Wyniki wraz z danymi z formularza wprowadzane są do bazy Dawców, a proces trwa ok. 2-3 miesiące.
Historie Pacjentów oraz wiedza na temat dawstwa krwiotwórczych komórek macierzystych docierają do społeczeństwa, stając się często impulsem do podjęcia świadomej decyzji o rejestracji w bazie Dawców szpiku, a co za tym idzie - nadzieją dla chorych, którzy by żyć, potrzebują zgodnego Dawcy szpiku!
Informacje, statystyki i dane pochodzące ze świata i Polski
ŚWIAT:
Co 27 sekund ktoś na świecie słyszy diagnozę nowotwór krwi. 39 milionów potencjalnych dawców szpiku jest zarejestrowanych na całym świecie.
POLSKA:W Polsce co 40 minut ktoś słyszy diagnozę - nowotwór krwi. Co 5. Pacjent w Polsce nie znajduje zgodnego genetycznie niespokrewnionego Dawcy. Tylko 25 % pacjentów ma szanse na znalezienie zgodnego Dawcy w rodzinie. W bazie Fundacji DKMS jest zarejestrowanych 1 800 000 potencjalnych Dawców szpiku i już ponad 10 000 osób oddało swoje komórki macierzyste bądź szpik dla potrzebujących przeszczepienia szpiku pacjentów. W polskim rejestrze - Centralnym Rejestrze Niespokrewnionych Potencjalnych Dawców Szpiku i Krwi Pępowinowej (skupia wszystkie bazy w Polsce) zarejestrowanych jest ponad 2 000 000 potencjalnych Dawców szpiku. W Polsce co roku około 800 Pacjentów zostaje zakwalifikowanych do przeszczepienia szpiku od dawcy niespokrewnionego (2020 rok). W 90% przypadków dawcy oddają krwiotwórcze komórki macierzyste z krwi obwodowej a w 10% szpik z talerza kości biodrowej.
Źródło tekst i grafiki: Fundacja DKMS
(HB)