Prace w ramach utrzymywania zadrzewienia gminnego
Wydział Ochrony Środowiska informuje, że w ramach bieżącego utrzymywania zadrzewienia gminnego będą prowadzone prace polegające na wykonaniu pielęgnacji w obrębie koron 23 szt. drzew gminnych, w tym pielęgnacji drzew w ramach skrajni drogowej i usunięciu drzew oraz frezowaniu 29 szt. pni po wcześniej usuniętych drzewach. Prace związane z usuwaniem drzew zagrażających bezpieczeństwu osób i mienia gmina planuje wykonać do końca czerwca br., a prace pielęgnacyjne do końca lipca br.
Zgodnie z wynikami ekspertyz dendrologicznych z dnia 25.06.2021r. i 25.11.2021r., opracowanych przez Spółkę Taxus Arbor Sp. z o. o. Sp. k. z siedzibą w Tychach oraz na podstawie przeprowadzonych wizji terenowych, drzewa przeznaczone do usunięcia w większości są obumarłe i/lub w złym stanie fitosanitarnym i tym samym stwarzają zagrożenie dla bezpieczeństwa osób i mienia. Zaniechanie działań związanych z usunięciem drzew zagrażających bezpieczeństwu powszechnemu będzie skutkowało poniesieniem przez gminę zarówno kosztów finansowych, jak i odpowiedzialności karnej.
W związku z trwającym od 1 marca do 15 października okresem lęgowym ptaków prace w obrębie zadrzewienia będą prowadzone pod nadzorem pracowników Wydziału Ochrony Środowiska. W przypadku stwierdzenia naruszenia zakazów w stosunku do dziko występujących ptaków prace zostaną wstrzymane i przesunięte na okres od 16 października do końca br. Na drzewa przeznaczone do usunięcia ze względów bezpieczeństwa i sanitarnych, na których przed rozpoczęciem prac zostaną stwierdzone gniazda z gatunkami chronionymi, zostaną uzyskane stosowne zezwolenia na odstępstwa od zakazów wydawane przez w RDOŚ w Krakowie.
W ramach kompensacji przyrodniczej za usunięte drzewa w terminie do 30.11.2022r. zostaną wykonane nasadzenia zastępcze w liczbie 146 szt. drzew w większości rodzimych gatunków i w odmianach zalecanych do miast. tj. m. in. lipa drobnolistna ‘Rancho’, buk pospolity ‘Fastigiata’, jarząb mączny ‘Magnifica’, wiśnia osobliwa ‘Umbraculifera’, brzoza brodawkowata ‘Youngii’, klon jawor, jarząb pospolity i grab pospolity.
Źródło: WOŚ
(APM)