Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Dobra
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   11   0   76.9   0
- - - - PM2.5 PM10 - - - - - - - -
ul. Sienkiewicza   -   5.9
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   4.07   5.05
Józefa Piłsudskiego   3   3.92
Tytusa Chałubińskiego   4.39   5.37
Kuźnice   2.98   3.67
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: airly
Czw. 24.04 17:00
Deszczowo
14° / 7° słabe opady deszczu
Pt. 14:00
Deszczowo
10°
Sob. 14:00
Zachmurzenie
Nd. 14:00
Zachmurzenie
10°
Pon. 14:00
Zachmurzenie
15°
Wt. 14:00
Deszczowo
11°
Zdjęcie promujące Zakopane

Wyrok, który dziś zapadł, odnosi się do Uchwały Rady Miasta Zakopane z 2008r. Jej uchylenie nie jest równoznaczne z zakazem pobierania takiej opłaty. W tej sytuacji obowiązuje bowiem wcześniejsze Rozporządzenie Wojewody Małopolskiego wskazujące miejscowości, w których można pobierać opłatę miejscową. Na jego podstawie Zakopane może nadal pobierać opłatę, tak jak stało się to w innej znanej turystycznej miejscowości – w Wiśle.

Nie oznacza to oczywiście, że miejscowości turystyczne nie powinny dbać o jakość powietrza, jednak od egzekwowania skuteczności i skali tych działań są inne mechanizmy. Wyrok jest zresztą nieadekwatny do aktualnej sytuacji. Według najnowszego raportu Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska powietrze w Zakopanem było w ubiegłym roku jednym z najlepszych wśród wszystkich przebadanych miast w Województwie Małopolskim. Postrzegane jest więc jako jeden z liderów w walce ze smogiem ze względu na znaczącą poprawę parametrów jakości powietrza w ciągu ostatnich lat.

Warto tu podkreślić także, że wpływy do budżetu miasta Zakopane z tytułu opłaty miejscowej pozwalają zarówno na realizację inwestycji i programów związanych z ograniczeniem niskiej emisji, jak również na rozwój i utrzymanie infrastruktury, która musi być dostosowana do potrzeb turystów, a także na zapewnienie bezpieczeństwa i porządku w mieście. Do tego doliczyć trzeba jeszcze koszty promocji oraz przygotowania atrakcyjnej oferty kulturalnej i sportowej miasta. Ponoszone koszty są wiec niewspółmierne do ilości mieszkańców. W przypadku Zakopanego, które liczy blisko 26,5 tys. mieszkańców, szacujemy, że pod tym względem obciążeni jesteśmy jak ponad stutysięczne miasto.

Większość turystów z pewnością ma świadomość, że zostawiając w naszym budżecie opłatę miejscową może jednak liczyć na coś w zamian. Te benefity to na przykład: pobyt w czystym, zadbanym i ukwieconym mieście, możliwość korzystania z infrastruktury, komunikacji, ścieżek rowerowych, zieleni miejskiej, parków, placów zabaw, zewnętrznych siłowni, punktów informacji turystycznej, udział w ciekawych wydarzeniach kulturalnych i sportowych.

(AKS)