Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Umiarkowana
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   64.1   0   8.4   0
- - - - PM2.5 PM10 - - - - - - - -
ul. Sienkiewicza   -   59.2
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   76.25   91.71
Józefa Piłsudskiego   27.19   37.24
Tytusa Chałubińskiego   5.87   7.02
Zofii i Witolda Paryskich   50.32   66.25
Kuźnice   0.19   0.27
Szkoła Podstawowa w Kościelisku   -   -
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: airly
Czw. 26.12 13:00
Zachmurzenie
4° / -1° zachmurzenie duże
Pt. 13:00
Słonecznie
Sob. 13:00
Zachmurzenie
Nd. 13:00
Zachmurzenie
Pon. 13:00
Słonecznie
Wt. 10:00
Zachmurzenie
Zdjęcie promujące Zakopane

Pomocna dłoń

Od dwudziestu jeden dni żołnierze 11. Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej (11 MBOT) są na pierwszej linii walki z koronawirusem. Terytorialsi wspierają Straż Graniczną, lotnisko w Balicach, Policję, PKN Orlen, Caritas, Ośrodki Pomocy Społecznej, weteranów.

Pomocna dłoń

Dziękuję Ministerstwu Obrony Narodowej za pomoc i szybką reakcję (…) – mówi Piotr Stachowicz, prezes Opakomet. – Pomoc wojska (11 MBOT) jest dziś dla nas niezbędna. Musimy zapewnić ciągłość produkcji, nie możemy sobie pozwolić na zatrzymanie maszyn i linii produkcyjnych. Dziennie do samego Orlenu z Opakometu wysyłamy od 60 do 100 tysięcy pojemników na płyn do dezynfekcji. Dziękuję żołnierzom WOT za pomoc i zaangażowanie - dodaje.

Pomoc w procesie produkcji pojemników to tylko część zaangażowania małopolskiej Brygady w pomoc lokalnej społeczności. Pierwszym zadaniem było wzmocnienie południowej granicy Rzeczypospolitej na przejściach w Winiarczykówce i Chochołowie oraz wzmocnienie lotniska w Balicach.

Obecnie wykonujemy zadania na rzecz samorządów pomagając w transporcie żywności Caritasowi i Miejskim Ośrodkom Pomocy Społecznej. Dodatkowo w Krakowie wspólnie z Policją działamy w zakresie monitorowania przestrzegania warunków kwarantanny na terenie powiatu krakowskiego. Na tym kierunku działają głównie żołnierze z ukończonym kursem kwalifikowanej pomocy przedmedycznej – mówi Dowódca Brygady płk Krzysztof GONCERZ. - Aby pomóc naszym małym Ojczyznom nawiązaliśmy kontakt z wszystkimi gminami województwa małopolskiego i przekazaliśmy informacje w jaki sposób uzyskać natychmiastową pomoc od Obrony Terytorialnej.
Jednym z priorytetowych zadań jest opieka nad weteranami walk o wolną Polskę z Drugiej Wojny Światowej. Zgodnie ze swoją dewizą „Zawsze gotowi, zawsze blisko” terytorialsi na bieżąco monitorują potrzeby i samopoczucie swoich starszych kolegów w mundurach.


Brygada

Aktualnie w 11 MBOT służy 900 żołnierzy, w tym 770 żołnierzy OT pełniących TSW. Służba w Brygadzie cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Do tej pory złożono ponad 1800 wniosków, z jednostką zapoznało się ponad 1600 ochotników.
Od stycznia br. 11 MBOT osiągnęła gotowość wybranymi elementami Systemu Zarządzania Kryzysowego BOT do realizacji wsparcia zadań kryzysowych w Stałym Rejonie Odpowiedzialności (SRO) Brygady – Małopolsce.
Dowódcą 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej jest płk Krzysztof GONCERZ wywodzący się z Wojsk Specjalnych i Powietrznodesantowych, zastępcą ppłk Jerzy KLOCEK. Dowództwo Brygady i pierwszy z trzech batalionów lekkiej piechoty stacjonują w Krakowie (Kraków-Rząska). Kolejne dwa będą stacjonować w Oświęcimiu i Tarnowie.
Formowanie brygady rozpoczęło się w styczniu 2018 r. Terytorialsi stanowią wsparcie dla lokalnej społeczności w obliczu zagrożeń militarnych bądź sytuacji kryzysowych. 11 MBOT przeznaczona jest do prowadzenia działań taktycznych samodzielnie lub we współdziałaniu z wojskami operacyjnymi w swoim SRO.
Wojska Obrony Terytorialnej są piątym Rodzajem Sił Zbrojnych obok Wojsk Specjalnych, Lądowych, Powietrznych i Marynarki Wojennej.


mjr Bartosz KUBAL
Oficer Prasowy
11. Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej
www: www.terytorialsi.mil.pl
FB: Wojska-Obrony-Terytorialnej


(APM)