Konferencja Rowerem po kulturowym i przyrodniczym dziedzictwie pogranicza
W pensjonacie Antałówka odbyła się konferencja podsumowująca projekt „Rowerem po kulturowym i przyrodniczym dziedzictwie pogranicza” finansowany z programu Interreg V-A Polska-Słowacja w ramach osi priorytetowej 1 - Ochrona i rozwój dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego obszaru pogranicza.
Partnerem wiodącym projektu było miasto Dolny Kubin. Pozostali partnerzy to Miasto Zakopane, Gminy: Czarny Dunajec , Kościelisko i Poronin, Miasto Trstena, Gminy Liesek, Gminy Hladovka i Sucha Hora oraz Rzymskokatolicka Cerkiew w Trestnie.
Głównym celem projektu jest poprawa dostępności i promocja kulturowego i przyrodniczego dziedzictwa poprzez wybudowanie nowych odcinków szlaków rowerowych i udostępnienie miejsc dziedzictwa kulturalnego w regionie przygranicznym.
Jego realizacja służyć ma promocji dziedzictwa kulturalnego i przyrodniczego regionu transgranicznego, rekonstrukcji i udostępnieniu narodowych pamiątek kulturalnych na transgranicznym szlaku rowerowym oraz usprawnieniu i budowie szlaków rowerowych jako narzędzi promocji dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego.
Projekt nawiązuje do strategicznego projektu Euroregionu „Tatry” jakim jest „Historyczno-kulturowo-przyrodniczy Szlak wokół Tatr”. W ramach projektu „Rowerem po kulturowym i przyrodniczym dziedzictwie pogranicza” polscy i słowaccy partnerzy wykonają 21,52 km nowych tras rowerowych nawiązujących do Szlaku wokół Tatr (w tym: 19,98 km po stronie polskiej i 1,54 po stronie słowackiej). Na Szlaku zostanie także uzupełniona infrastruktura towarzysząca(wykonane zostaną m.in. miejsca odpoczynku, tablice informacyjne). Efektem projektu będzie także mapa tras rowerowych powstałych w ramach projektu.
W Zakopanem w ramach projektu powstało blisko 3,5 km trasy rowerowej ulicami Zubka, Droga przez Gubałówkę i Furmanową. Na istniejącej gminnej drodze została wymieniona nawierzchnia, utwardzono pobocze, zmodernizowano system odwodnienia oraz oznakowana trasę.
(RKW)