Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Bardzo dobra
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   5.9   0   57.3   0
- - - - PM2.5 PM10 - - - - - - - -
ul. Sienkiewicza   -   14.4
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   23.5   31.06
Józefa Piłsudskiego   15.12   19.47
Tytusa Chałubińskiego   17.5   23.21
Zofii i Witolda Paryskich   17.12   24.17
Kuźnice   4.56   5.73
Szkoła Podstawowa w Kościelisku   -   -
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: airly
Śr. 25.12 19:00
Zachmurzenie
-6° / -6° pochmurnie
Czw. 13:00
Zachmurzenie
Pt. 13:00
Zachmurzenie
Sob. 13:00
Zachmurzenie
Nd. 13:00
Zachmurzenie
Pon. 13:00
Zachmurzenie
Zdjęcie promujące Zakopane

Stanowisko w sprawie renowacji i przeniesienia rzeźb plenerowych Henryka Burzca

Rzeźby są własnością Miasta Zakopane (poprzez umowę darowizny z 2013 roku) i są zlokalizowane na działce będącej własnością Gminy. Pierwszą renowację rzeźb, Miasto Zakopane zleciło w 2014 roku.

https://www.archiwum.zakopane.eu/aktualnosci/listopad-2014/rzezby-burzca-jak-nowe

Nasze starania o dziedzictwo Henryka Burzca to nie tylko renowacja samych rzeźb, ale także nieustająca promocja jego twórczości:

https://www.zakopane.pl/zawartosc/artykuly/kultura/henryk-burzec-w-zakopanem

W sąsiedztwie budynku przy ulicy Piaseckiego 14 od lat znajdowały się rzeźby: „Millenium”, „Rodzina”, „Poranek”, „Syn nieba”, „Kosmonautka”, „Rakieta”. Stan tych obiektów sukcesywnie się pogarszał, posiadały większe ubytki formy i ubytki warstwy powierzchniowej. Warto mieć również na uwadze fakt, że obecne miejsce prezentowania rzeźb wiąże się z dodatkowym narażeniem ich na zintensyfikowane czynniki zewnętrzne. Liczny drzewostan powodujący zaciemnienie, a tym samym specyficzne warunki mikroklimatyczne, zlokalizowany jest na działkach należących do osób trzecich, na które Miasto Zakopane nie ma wpływu.

Miasto Zakopane złożyło 31 stycznia 2024 roku wniosek do programu „Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej” na renowację 6 rzeźb. W wyniku konkursu otrzymano dotację na renowację trzech z nich: „Kosmonautka”, „Syn Nieba” oraz „Rakieta”. Usytuowanie ich w niewielkiej odległości
od innej rzeźby Henryka Burzca „Orbity” oraz wyznaczonego w zeszłym roku krakowskiego południka zerowego, gwarantuje spójność tematyczną, jak również znacznie lepsze wyeksponowanie rzeźb
w przestrzeni publicznej. Przyznanie dotacji przez Komisję oceniającą, złożoną ze specjalistów z dziedziny rzeźby, konserwacji oraz architektury potwierdza, iż inicjatywa Miasta, lepszego wyeksponowania rzeźb, jest zasadna.

Miasto Zakopane wystąpiło także z prośbą o opinię do córki Artysty, a w piśmie zwrotnym można przeczytać m.in. „Z zadowoleniem przyjęłam także wiadomość, że w wyniku programu „Rzeźba
w przestrzeni publicznej dla Niepodległej 2024” organizowanego pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku przyznało środki na renowację trzech kolejnych rzeźb tj. „Syn Nieba”, „Kosmonautka”, „Rakieta” oraz przeniesienie ich na Dolną Rówień Krupową, w pobliże rzeźby „Orbity”.

Komisja Kultury Rady Miasta Zakopane pozytywnie zaopiniowała przeniesienie rzeźb w nową lokalizację. Z ustaleń wynika, iż Radni podtrzymują swoje stanowisko.

O otrzymaniu dotacji pisaliśmy:

26.03.2024:https://www.zakopane.pl/inne/strefa-miejska/aktualnosci/aktualnosci-biezace/marzec-2024/zakopane-beneficjentem-programu-rzezba-w-przestrzeni-publicznej-dla-niepodleglej-2024

7.06.2024:https://www.zakopane.pl/zawartosc/artykuly/kultura/henryk-burzec-w-zakopanem/dotacja-na-remont-rzezb-2024

4.07.2024:https://www.facebook.com/ZakopaneOfficial/photos/ostatnio-zainteresowa%C5%82-was-temat-rze%C5%BAb-henryka-burzcawobec-tego-chcemy-poinformo/855393833290649/

O fakcie otrzymania dotacji przez Miasto Zakopane na renowację rzeźb Henryka Burzca licznie pisały także inne media.

W związku z otrzymaną dotacją Miasto podpisało umowę z Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku w dniu 6.05.2024 roku i poczyniło przygotowania do przeniesienia i konserwacji wskazanych obiektów. Miasto pozyskało niezbędne zgody, także Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, oraz zleciło wykonanie dokumentacji technicznej i projektowej, dopełniając tym samym wymagań prawnych.

Przedłużające się procedury postępowań spowodowały, iż Miasto Zakopane mogło podpisać umowę z Wykonawcą w dniu 10 października 2024 roku. Firma, która wygrała postępowanie przetargowe zagwarantowała, że wywiąże się ze zlecenia z należytą starannością, w terminie określonym w umowie.

Komisja powołana Zarządzeniem nr 0050.142.2024 Burmistrza Miasta Zakopane z dnia 5 sierpnia 2024 roku do przeprowadzenia postępowań, nadzoru prac i odbioru zadania polegającego na wykonaniu robót budowlanych polegających na renowacji rzeźb plenerowych Henryka Burzca: „Syn Nieba”, „Rakieta”, „Kosmonautka” wraz z ich przeniesieniem i posadowieniem w nowej lokalizacji na Dolnej Równi Krupowej w Zakopanem, dopilnuje wykonania deklarowanych prac.

Pracownicy Urzędu Miasta Zakopane, zarówno Wydziału Kultury, jak i Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków wraz z powołaną komisją dołożą wszelkich starań, aby zrealizować zadania nałożone na Miasto Zakopane przez Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku.

Źródło: WKL

(APM)