Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Bardzo dobra
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   4.6   0   59.1   0
- - - - PM2.5 PM10 - - - - - - - -
ul. Sienkiewicza   -   7.3
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   11.9   14.21
Józefa Piłsudskiego   11.82   14.53
Tytusa Chałubińskiego   12.57   15.81
Kuźnice   14.62   17.82
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: airly
Sob. 26.04 08:00
Zachmurzenie
4° / -1° zachmurzenie umiarkowane
Nd. 14:00
Słonecznie
11°
Pon. 14:00
Zachmurzenie
15°
Wt. 14:00
Zachmurzenie
15°
Śr. 14:00
Zachmurzenie
15°
Czw. 05:00
Słonecznie
Zdjęcie promujące Zakopane

W piątek 19 stycznia Burmistrz Miasta Zakopane Leszek Dorula wraz z naczelnik Wydziału Kultury Joanną Staszak wziął udział w spotkaniu inicjującym nową formę współpracy między samorządami, instytucjami kultury i innymi podmiotami, jaką mają być Rady Dziedzictwa. Odbyło się ono w Galerii Sztuki XX wieku w willi Oksza, a uczestniczyli w nim przedstawiciele samorządu regionu, lokalnych instytucji, Związku Powiatów Polskich oraz ICOM Polska na zaproszenie Przewodniczącej PKN ICOM prof. Doroty Folgi-Januszewskiej, Prezesa Zarządu Związku Powiatów Polskich Ludwika Węgrzyna i Dyrektor Muzeum Tatrzańskiego Anny Wende-Surmiak.

Postulowane przez Polski Komitet Narodowy Międzynarodowej Rady Muzeów ICOM oraz Związek Powiatów Polskich i Związek Miast Polskich Rady Dziedzictwa mają być jedną z form wymiany doświadczeń, wiedzy i informacji praktycznych. Skupiać mają przedstawicieli samorządów, muzeów, instytucji kultury, środowisk regionalnych oraz ekspertów.

Podczas spotkania swoimi doświadczeniami dotyczącymi omawianych zagadnień dzielili się przedstawiciele Muzeum Tatrzańskiego, Muzeum Zamku w Łańcucie i Narodowego Muzeum Rolnictwa i Przemysłu Spożywczego w Szreniawie.

Jak podkreślali organizatorzy spotkania, jego miejsce nie zostało wybrane przypadkowo. Model współpracy Miasta Zakopane i Muzeum Tatrzańskiego jest bowiem wzorcowy. – Muzeum, przechodząc oczywiście różne etapy, przez ponad 100 lat stworzyło model współpracy z samorządem, dający możliwość nieustannej budowy tożsamości regionalnej – podkreślała prof. Dorota Folga-Januszewska.

Z kolei Burmistrz Leszek Dorula zaznaczył, że dla Zakopanego bardzo ważna jest współpraca z muzeami, które wzbogacają ofertę turystyczną. - Jako jedno z nielicznych miast wycszliśmy także z inicjatywą utworzenia własnego muzeum, dokonując zakup budynku „Palace” przy ul. Chału­bińskiego z przeznaczeniem na Muzeum Walki i Męczeństwa oraz muzeum poświęcone historii i ważnym postaciom Zakopanego - dodał Burmistrz.

W efekcie prowadzonych dyskusji zadania zainicjowania działalności Rady Dziedzictwa w naszym rejonie podjęła się Rada Programowa Muzeum Tatrzańskiego im. Dra Tytusa Chałubińskiego.

(AKS)