Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Dobra
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   47.1   0   0.7   0
- - - - PM2.5 PM10 - - - - - - - -
ul. Sienkiewicza   -   44.8
Czujniki o mniejszej dokładności:
Józefa Piłsudskiego   20.99   27.95
Tytusa Chałubińskiego   15.39   19.17
Zofii i Witolda Paryskich   32.08   47.44
Kuźnice   8.14   10.26
Szkoła Podstawowa w Kościelisku   -   -
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: airly
Czw. 07.11 19:00
Zachmurzenie
5° / 4° zachmurzenie duże
Pt. 13:00
Zachmurzenie
11°
Sob. 13:00
Słonecznie
11°
Nd. 13:00
Słonecznie
11°
Pon. 13:00
Słonecznie
Wt. 13:00
Zachmurzenie
Zdjęcie promujące Zakopane

Burmistrz Miasta Zakopane Leszek Dorula zaprasza na kolejny koncert, który odbędzie się w ramach IX Festiwalu Kolęd, Pastorałek i Pieśni Bożonarodzeniowych "Dobrze ześ się Jezu pod Giewontem zrodziył…" 

1 lutego (czwartek) po Mszy Świętej o godz. 17.00 odbędzie się koncert w wykonaniu Zespołu im. Klimka Bachledy, Sanktuarium Matki Bożej Objawiającej Cudowny Medalik na Olczy, ul. Piszczory 13.

Zespół im. ”Klimka Bachledy” - rozpoczął swoją działalność w 1952 r. w Zakopanem przy ZWW „Cepelia”. W 1957 r. po reaktywacji Związku Podhalan przeszedł pod jego skrzydła i tak pozostało do dziś.

Zespół od zawsze zrzeszał ludzi, którym kultura góralska, autentyczny śpiew, taniec, muzyka, gwara leżały głęboko na sercu. Od ponad pół wieku pielęgnuje tradycje, które w naszym regionie są ciągle żywe.

Klimki” przygotowywały przedstawienia: na hali, zaloty, wesela, jasełka, grali sztuki napisane przez Juliana Reimschussela, w latach 60-tych i 90-tych opracowali jedyną na ówczesne czasy operę góralską pt. ”Jadwisia spod regli”. Podejmowali uczestników Zimowej Uniwersjady i przygotowali oprawę artystyczną. Brali udział w powitaniu Ojca Świętego Jana Pawła II na Podhalu. Przygotowywali oprawę artystyczną Pucharu Świata w skokach narciarskich na Wielkiej Krokwi i Mistrzostw w Snowboardzie. Brali udział w spotkaniach historycznych przygotowywanych przez panią Barbarę Wachowicz oraz w nagraniach telewizyjnych. 

Przez ostatnie 5 lat działalności zespół brał udział w dużych przedsięwzięciach jak balet Harnasie Karola Szymanowskiego w 2012 r. (choreograf Kaja Kołodziejczyk). Uświetnia korowód rozpoczynający MFFZG w Zakopanem, Targi Europejskie Produktów Regionalnych, Dudaskie Ostatki z Prezydentem RP, Dni Muzyki Karola Szymanowskiego (wesele góralskie), Światowe Dni Młodzieży, święta zespołów polonijnych, przygotowuje lekcje o regionie, oprawę góralską mszy świętej w Starym Kościółku. 

Bierze też udział w uroczystościach państwowych, kościelnych, imprezach organizowanych przez miasto, powiat, występuje na festiwalach folklorystycznych w Polsce i za granicą, prowadzi wymianę z zespołami regionalnymi z różnych części świata. Bierze udział w warsztatach, przeglądach, konkursach, w których nierzadko zdobywa czołowe miejsca. Koncertuje także na cele charytatywne. 

Dzięki zespołowi członkowie zwiedzili piękne regiony Polski, dużą część Europy, Turcję, byli także w latach 70-tych w Ameryce Północnej.


(MJZ)