Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Zła
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   47.1   0   10.1   0
- - - - PM2.5 PM10 - - - - - - - -
ul. Sienkiewicza   -   89.8
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   93.45   104.94
Józefa Piłsudskiego   17.29   20.85
Tytusa Chałubińskiego   19.84   24.92
Kuźnice   12.36   15.64
Szkoła Podstawowa w Kościelisku   -   -
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: airly
Śr. 22.01 13:00
Zachmurzenie
2° / -3° zachmurzenie duże
Czw. 13:00
Zachmurzenie
Pt. 13:00
Zachmurzenie
Sob. 13:00
Zachmurzenie
Nd. 13:00
Zachmurzenie
Pon. 10:00
Śnieg
Zdjęcie promujące Zakopane

Projekt zgłoszony przez Zakopane zajął 5 miejsce w Polsce w konkursie PAP Inwestycja z perspektywą

Zakopane z projektem „Modernizacja Willi Czerwony Dwór” zajęło 5 miejsce w internetowym plebiscycie Polskiej Agencji Prasowej na najciekawszą samorządową inwestycję współfinansowaną z Unii Europejskiej „Inwestycja z perspektywą”, zdobywając 3 673 głosów w ogólnopolskim głosowaniu. W konkursie współfinansowanym przez Parlament Europejski zostało zgłoszonych 160 inwestycji z całej Polski.

Modernizacja Willi Czerwony Dwór oraz jej wyposażenie w meble regionalne zostały zrealizowane w ramach projektu współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 oraz ze środków budżetu Miasta Zakopane.

Czerwony Dwór, nazywany perłą stylu zakopiańskiego, stanowi jeden z najbardziej znanych i uczęszczanych punktów na kulturalnej mapie Zakopanego i Podhala. Willa ze względu na swoją nieocenioną wartość zabytkową i architektoniczną, objęta jest ochroną konserwatorską i wpisana została do rejestru zabytków Województwa Małopolskiego.

Willa Czerwony Dwór, pierwotnie „Władysławka”, wybudowana została przez Wojciecha Roja w latach 1901-1902 prezentując Witkiewiczowski nurt stylu zakopiańskiego. Od ponad stu lat Czerwony Dwór gościł wiele wybitnych przedstawicieli kultury, nauki i polityki. Po II wojnie światowej budynek został przejęty i przekazany na cele oświatowe, stanowiąc funkcję schroniska młodzieżowego, a od roku 1951 do roku 2016 w willi znajdowało się przedszkole imienia Karola Szymanowskiego.

Decyzją Burmistrza Miasta Zakopane Leszka Doruli budynek został przeznaczony na Centrum Kultury Rodzimej. W Czerwonym Dworze odbywają się wystawy dzieł podhalańskich twórców, warsztaty twórczości ludowej, wykłady, prelekcje, spotkania autorskie.

W ramach zgłoszonego do konkursu projektu została wykonana renowacja wnętrz budynku, w tym prace z zakresu rozbiórki części ścian, stropów, schodów w piwnicach, na parterze oraz na poddaszu. Zostały także wzmocnione fundamenty budynku. Kolejnym elementem był montaż nowych elementów budowlanych na poszczególnych kondygnacjach: ściany, stropy, schody, zabezpieczenia schodów. W ramach prac zostały także przeprowadzone wymiany stolarki drzwiowej i okiennej, a także prace konserwacyjne (malowanie, czyszczenie, impregnacja) istniejących elementów wewnętrznej konstrukcji budowlanej. Wszystkie ściany, podłogi i sufity zostały oczyszczone, dzięki temu zabiegowi sczerniałe przez stulecie drewno odzyskało swój dawny kolor, a wszystkie bogate rzeźbienia w drewnie zostały uwydatnione. Pracom modernizacyjnym poddany został również dach z czerwonej blachy, od którego wzięła się nazwa „Czerwony Dwór”. Czerwona blacha - zgodnie z zaleceniami konserwatorskimi - została zastąpiona ciemnoczerwoną dachówką. Ostatnim elementem prac było wyposażenie budynku w meble, które wykonane zostały przez lokalnego twórcę ludowego.

Zapraszamy do zapoznania się z informacjami o projekcie na stronie: https://europapnews.pap.pl/node/19622

Wszystkim zaangażowanym serdecznie dziękujemy za wsparcie w głosowaniu.

Źródło: WSR

(APM)