Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Dobra
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   72.5   0   19.5   0
- - - - PM2.5 PM10 - - - - - - - -
ul. Sienkiewicza   -   31.9
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   65.68   78.38
Józefa Piłsudskiego   25.68   35.58
Tytusa Chałubińskiego   13.18   17.31
Zofii i Witolda Paryskich   18.15   27.94
Kuźnice   1.7   2.17
Szkoła Podstawowa w Kościelisku   -   -
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: airly
Pt. 27.12 16:00
Zachmurzenie
-0° / 1° zachmurzenie małe
Sob. 13:00
Zachmurzenie
Nd. 13:00
Zachmurzenie
Pon. 13:00
Zachmurzenie
Wt. 13:00
Zachmurzenie
Śr. 13:00
Zachmurzenie
Zdjęcie promujące Zakopane

Muzeum Tatrzańskie otrzymało najważniejszą polską nagrodę muzealną

Muzeum Tatrzańskie im. dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem otrzymało Sybillę 2020 – najważniejszą nagrodę polskiego muzealnictwa.

Celem tego organizowanego od 1980 roku corocznego konkursu jest promocja wybitnych inicjatyw polskich muzeów, obejmujących w obecnych edycjach działania takie jak: konserwacja i ochrona dziedzictwa kultury, edukacja, projekty naukowo-badawcze, zarządzanie, czy też aranżację wystaw stałych i czasowych.

Uroczysta gala 41. Konkursu na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla 2020 odbyła się 22 września 2021 w Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. W kategorii „Konserwacja i ochrona dziedzictwa kultury” zwyciężył projekt „Rewaloryzacja i modernizacja zabytkowych, drewnianych budynków Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem dla zachowania i prezentacji unikatowego dziedzictwa kulturowego Podhala”.

Nagrodzony projekt dotyczył robót budowlanych i konserwatorskich w sześciu zabytkowych obiektach: 1. Muzeum Stylu Zakopiańskiego im. Stanisława Witkiewicza w willi Koliba 2. Galeria Sztuki w willi Oksza 3. Zagroda Sołtysów w Jurgowie 4. Zagroda Korkoszów w Czarnej Górze 5. Muzeum Stylu Zakopiańskiego – Inspiracje im. M. i B. Dembowskich 6. Galeria Władysława Hasiora.

Podjęte działania objęły modernizację wnętrz dla rozwoju dotychczasowych i wprowadzenia nowych form działalności kulturowo-edukacyjnej – w tym celu zaplanowano nową aranżację przestrzeni ekspozycyjnych, edukacyjnych i recepcyjnych.

Zewnętrzne prace konserwatorskie obejmowały m.in. wymianę gontów wraz z impregnacją, wzmocnienie fundamentów, odświeżenie elewacji budynków oraz ocieplenie. W ramach prac wewnętrznych przede wszystkim odświeżona została przestrzeń wystawiennicza we wszystkich filiach. W największym stopniu jednak zmodernizowana i powiększona została przestrzeń ekspozycyjna w willi Koliba, gdzie przeprowadzono aranżację nowej wystawy stałej wyposażonej w multimedia. Przeprowadzono także remont pomieszczeń piwnicznych oraz przestrzeni magazynowej.

W ramach prac wewnętrznych we wszystkich drewnianych filiach Muzeum Tatrzańskiego powstały nowe, utrzymane w jednym stylu recepcje, szatnie oraz toalety. Wszystkie muzea zostały wyposażone w audio przewodniki w języku polskim i angielskim dostępne dla zwiedzających oraz w aplikacje witające, które informują o aktualnych wystawach i wydarzeniach organizowanych przez Muzeum Tatrzańskie.

Wszystkie prace przeprowadzane zostały z uwzględnieniem potrzeb osób z niepełnosprawnością.

Remontem objęty został także teren wokół budynków, powstały nowe ścieżki komunikacyjne wraz z lampami parkowymi, wykonana została iluminacja elewacji frontowych oraz zrewitalizowano zieleń otaczającą budynki.

Warto przypomnieć, że całkowita wartość brutto projektu wynosiła: 15 075 860,30zł, natomiast dofinansowanie z Unii Europejskiej w ramach POIS wyniosło: 9 878 802,58 zł. Projekt współfinansowany był ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014–2020 (w ramach 8.1 Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury oś priorytetowa VIII Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury).

„Realizacja projektu była ogromnym przedsięwzięciem – podkreśla Dyrektor Muzeum Tatrzańskiego Anna Wende-Surmiak – remontowanie kilku budynków muzealnych w niemalże jednym czasie wymagało ogromnego wysiłku i zaangażowania, często podejmowania trudnych decyzji i poszukiwania najlepszych rozwiązań, oczywiście zawsze mając na celu troskę o dobro zbiorów i zachowanie dziedzictwa. To dzięki dofinansowaniu otrzymanemu z Unii Europejskiej i z Województwa Małopolskiego oraz niezwykłemu zaangażowaniu pracowników instytucji Muzeum Tatrzańskie zmieniło się i wkracza w nową epokę. Staraliśmy się jednak, żeby unikalny klimat naszych Muzeów pozostał nienaruszony i cel ten, w naszym odczuciu, udało się nam osiągnąć”.

(RKW)