Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Dobra
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   1.56   0   76.54   0
- - - - PM2.5 PM10 - - - - - - - -
ul. Sienkiewicza   -   10.6
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   -   -
Józefa Piłsudskiego   3.82   4.88
Tytusa Chałubińskiego   4.37   5.8
Zofii i Witolda Paryskich   4.27   5.78
Kuźnice   2.71   3.5
Szkoła Podstawowa w Kościelisku   -   -
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: airly
Pt. 27.09 08:00
Zachmurzenie
14° / 12° zachmurzenie duże
Sob. 14:00
Deszczowo
12°
Nd. 14:00
Śnieg
Pon. 14:00
Zachmurzenie
Wt. 14:00
Zachmurzenie
12°
Śr. 05:00
Zachmurzenie
Zdjęcie promujące Zakopane

341. Rocznica Odsieczy Wiedeńskiej

Łącząc się z rodakami obecnymi podczas uroczystości 341. rocznicy Odsieczy Wiedeńskiej i 41. rocznicy obecności na Kahlenbergu Ojca Świętego Jana Pawła II burmistrz Zakopanego Łukasz Filipowicz przekazał list, w którym wyraził  swoją wdzięczność za kultywowanie pamięci o odwadze Polaków i ich zaangażowaniu w odzyskanie wolności narodów Europy.

Bitwa pod Wiedniem, w 1683 roku, stała się decydującym momentem w historii Europy. Nie bez przyczyny nazywana jest do dzisiaj Odsieczą Wiedeńską. Polski Król Jan III Sobieski, pociągnął za sobą żołnierzy, którzy dzięki swojej ogromnej odwadze pokonali znacznie liczniejszą turecką armię. Tym samym uratowali chrześcijańską Europę i ostatecznie zniweczyli plany podbicia jej przez Imperium Osmańskie.

Trzysta lat później Papież Polak stanął na wzgórzu Kahlenberg, w polskim Sanktuarium Narodowym pw. Św. Józefa, aby oddać hołd zwycięzcy i jego armii, aby podkreślić rolę Polaków w walce o chrześcijańską Europę. Jan Paweł II powiedział wtedy: „Budzi ten moment wiele refleksji, bowiem chodzi o wydarzenie, które ocaliło kulturę i chrześcijaństwo Europy, wpisując się głęboko w jej dzieje. Zdecydowało o jej losie”.

Te dwa wydarzenia, jakże odległe w czasie, a zarazem tak bliskie poprzez polską tożsamość, są elementem spajającym naszą historię.  Wizyta największego z rodu Polaków łączy Zakopane i Kahlenberg. Przesłanie Jana Pawła II skierowane do mieszkańców stało się dla nich drogowskazem. Po dziś dzień, podobnie jak Sanktuarium na Kahlenbergu, wspominamy i upamiętniamy papieską wizytę w 1997 roku.

Zakopane podczas uroczystości reprezentował Związek Podhalan Oddział Krzeptówki.

Zdjęcia: Organizatorzy

(APM)