Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Dobra
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   1   0   70.5   0
- - - - PM2.5 PM10 - - - - - - - -
ul. Sienkiewicza   -   8.2
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   1.57   2.11
Józefa Piłsudskiego   0.81   1.19
Tytusa Chałubińskiego   1.2   1.44
Zofii i Witolda Paryskich   1.38   2.06
Kuźnice   1.09   1.34
Szkoła Podstawowa w Kościelisku   -   -
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: airly
Pt. 22.11 04:00
Śnieg
-4° / -7° słabe opady śniegu
Sob. 13:00
Śnieg
-3°
Nd. 13:00
Śnieg
-0°
Pon. 13:00
Zachmurzenie
Wt. 13:00
Zachmurzenie
Zdjęcie promujące Zakopane

Podsumowanie VI Sesji Rady Miasta Zakopane

26 września 2024 odbyła się VI Sesja Rady Miasta Zakopane, podczas której ślubowanie złożył nowo wybrany radny Pan Tomasz Marszałek. Wstąpił On na wakujący mandat za Bartłomieja Bryjaka, powołanego przez Burmistrza Miasta Zakopane Łukasza Filipowicza na Zastępcę Burmistrza.

Kolejnym uroczystym akcentem Sesji był awans na nauczyciela mianowanego, który otrzymały: Pani Kinga Barbara Miceusz z Przedszkola nr 3, Pani Beata Barbara Zajas ze Szkoły Podstawowej nr 1 i Pani Małgorzata Maria Nowakowska ze Szkoły Podstawowej nr 2.

Sprawozdanie z oceny bezpieczeństwa publicznego i porządku na terenie miasta złożyli: Zastępca Komendanta Policji w Zakopanem nadkomisarz Wojciech Kierzyk, Komendant Powiatowy PSP w Zakopanem st. bryg. Grzegorz Worwa, natomiast pracę Straży Miejskiej w okresie od 1 stycznia do 31 sierpnia 2024 podsumował starszy inspektor Henryk Ziemianek.

W porządku obrad VI Sesji Rady Miasta znalazło się stanowisko w sprawie lokalizacji wolnostojących wież i masztów telekomunikacyjnych na terenie Gminy Miasto Zakopane, która, wg grupy radnych, miałaby negatywny wpływ na ochronę i zachowanie unikatowych walorów krajobrazowych, kulturowych i przyrodniczych naszego obszaru. Po burzliwej dyskusji nie zostało ono podjęte.

Ważnym punktem było podjęcie uchwały w sprawie wystąpienia do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i Kancelarii Prezesa Rady Ministrów z petycją o podjęcie inicjatywy ustawodawczej w zakresie nowelizacji ustawy Prawo Ochrony Środowiska oraz Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 grudnia 2007 r. w sprawie warunków, jakie powinna spełniać miejscowość, w której można pobrać opłatę miejscową.

Celem petycji jest zmiana przepisów ustawy i rozporządzenia poprzez wprowadzenie mechanizmu, zgodnie z którym będzie istniała możliwość weryfikacji jakości powietrza w takich miejscowościach, które sąsiadują ze sobą oraz położone są na obszarze tego samego województwa, o ile łączna liczba mieszkańców tych miejscowości jest większa niż 25 tysięcy, gdy miejscowości te położone są na terenie województwa, w których jednocześnie wskaźnik intensywności ruchu turystycznego jest wyższy niż średni dla terytorium Polski. Zmiana przepisów powinna dawać możliwość określenia dopuszczalnych poziomów niektórych substancji w powietrzu ze względu na ochronę zdrowia ludzi, nie tylko dla obszarów określanych jako strefy, ale również dla poszczególnych miejscowości, które wchodzą w skład tych stref, w których ma być pobierana opłata miejscowa. Uchwała została podjęta 17 głosami za.

(APM)