Obszar zdegradowany i obszar rewitalizacji
OBSZAR ZDEGRADOWANY
W celu wyznaczenia obszaru zdegradowanego na terenie gminy Zakopane w pierwszym etapie wykonano analizę zjawisk kryzysowych odnoszących się do sfery społecznej, takich jak:
- bezrobocie,
- przestępczość,
- ubóstwo,
- niski poziom edukacji lub kapitału społecznego
- niewystarczający udział mieszkańców w życiu publicznym i kulturalnym.
Dodatkowo, aby teren mógł być uznany z obszar zdegradowany, musi na nim występować przynajmniej jedno z negatywnych zjawisk:
- gospodarczych (np. niski poziom przedsiębiorczości),
- środowiskowych (np. obecności odpadów stwarzających zagrożenie dla życia, zdrowia ludzi lub stanu środowiska),
- przestrzenno-funkcjonalnych (np. braku dostępu do podstawowych usług lub ich niska jakość),
- technicznych (np. degradacja stanu technicznego obiektów budowlanych, w tym o przeznaczeniu mieszkaniowym).
Pozyskane dane analizowano w obrębie całego miasta, odnosząc je do średniej odnotowanej w Zakopanem. Opracowane na podstawie uzyskanych danych wskaźniki odniesione zostały do obszarów ulic, tak by możliwe było w miarę precyzyjne wskazanie obszarów o największym nasileniu zjawisk.
OBSZAR REWITALIZACJI
Drugim etapem planowania rewitalizacji w mieście było wyznaczenie obszaru rewitalizacji.
Obszar rewitalizacji to wyznaczony uchwałą Rady Gminy obszar obejmujący całość lub część obszaru zdegradowanego, cechujący się szczególną koncentracją negatywnych zjawisk, na którym, z uwagi na istotne znaczenie dla rozwoju gminy, przygotowywana lub prowadzona jest rewitalizacja. Z uwagi na charakter zdiagnozowanych problemów społecznych, gospodarczych, przestrzennych i technicznych obszarem rewitalizacji objęto te same tereny, które wcześniej wskazano jako zdegradowane. Uznano bowiem, że tylko taka formuła przyczyni się do wprowadzenia kompleksowych działań w zakresie zrównoważonego rozwoju społecznego, połączonego z rozwojem gospodarczym oraz infrastrukturalno- przestrzennym, przy aktywnym udziale wszystkich mieszkańców obszaru rewitalizowanego.
Granice obu obszarów, zdegradowanego i rewitalizacji zgodnie z „Gminnym programem rewitalizacji dla Miasta Zakopane na lata 2016-2023”:
Podobszar A zajmuje 99,15 ha, co stanowi 1,17% powierzchni gminy. Teren ten zamieszkuje 3 003 mieszkańców, co stanowi 9,44% mieszkańców gminy.
Do podobszaru A należą następujące ulice: Sienkiewicza, Aleje 3-go maja, Krupówki, Staszica, Weteranów Wojny, Zborowskiego, Łukaszówki, Jana Pawła II, Kościeliska do nr 7, Kasprusie, Ogrodowa, Zaruskiego, Nowotarska (od ul. Sienkiewicza do Krupówek), Kościuszki (od ul. Sienkiewicza do Krupówek)
Podobszar B zajmuje 127,59 ha, co stanowi 1,51% powierzchni gminy. Teren ten zamieszkuje 4 647 mieszkańców, co stanowi 14,6% mieszkańców gminy.
Do podobszaru B należą następujące ulice: : Bachledy, Spyrkówka, Kasprowicza, Chyców Potok, Do Samków, Szymony, Oś. Szymony, Chramcówki, Gimnazjalna, Jagiellońska, Piaseckiego, Kościuszki(od ronda Armii Krajowej do ul Sienkiewicza), Kamieniec, Nowotarska (od ul Sienkiewicza do ronda Dra Andrzeja Chramca).