Nagroda Burmistrza 2024
Laureaci Nagrody "Siła Korzeni" w 2024 roku
Michał Gąsienica-Szostak
Artysta rzeźbiarz, malarz, medalier wywodzący się ze znanej zakopiańskiej rodziny snycerzy, artystów, malarzy i rzeźbiarzy. Wnuk Józefa - snycerza i rzeźbiarza, syn Karola -rzeźbiarza i współpracownika Karola Stryjeńskiego, wyrósł pośród sztuki i atmosfery szacunku dla pracy.
Jest absolwentem Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Zakopanem oraz Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku. Uzyskał dyplom na Wydziale Rzeźby w 1961 roku. W latach 1961–1969 pracował na stanowisku asystenta w Pracowni Projektowania Rzeźbiarsko-Architektonicznego w gdańskiej PWSSP. A następnie, w latach 1973-1981 był Dyrektorem i Zastępcą Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem.
Jest autorem projektu obecnego herbu Zakopanego, który jako autor i przewodniczący Rady Miasta Zakopane wręczał Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II 6 czerwca 1997 roku podczas Mszy św. na Wielkiej Krokwi. Wychowany w tradycji, żyje i tworzy u stóp Giewontu, przekazując swoje widzenie świata odbiorcom sztuki, ale także synowi Karolowi, kontynuującemu twórczą drogę rodziny Gąsieniców-Szostaków. W jego twórczości i życiowej postawie można dostrzec umiłowanie dziedzictwa, piękna, miłości do gór, Zakopanego i Polski.
Źródło: materiały archiwalne Czerwonego Dworu
Joanna i Wojciech Łackowie
Joanna Łacek jest skupiona na swoim regionie i jego bogatej ornamentyce, komponuje własne podhalańskie wzory lub korzysta z pokaźnego archiwum odziedziczonego po dziadkach, podpierając się czasem wykonywanymi specjalnie dla niej projektami męża, inspiracją są dla niej także wzory zachowane w zbiorach Muzeum Tatrzańskiego. Joanna Łacek jest członkiem Stowarzyszenia twórców Ludowych.
Wojciech Łacek jest artystą wszechstronnym. Oprócz prac w drewnie i polichromii naściennych tworzy murale, rysunki, akwarele, obrazy na szkle i olejne na płótnie, nieobce mu są też ceramika, rzeźba w kamieniu, witraż czy odlewy w brązie.Jako osoba świadoma swojego rozwoju artystycznego Wojciech Łacek nieustannie pracuje nad doskonaleniem swojego warsztatu, poszukując przy tym własnego stylu. Docenia swoją dojrzałość i doświadczenie, ale - mimo niemałego już uznania cały czas uważa, że ma jeszcze wiele do zrobienia, zarówno w poszukiwaniach własnej specyfiki artystycznej jak też możliwościach twórczych. Wojciech Łacek jest także wieloletnim projektantem i wykonawcą ciupag będących nagrodami głównymi Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich.
Joanna i Wojciech Łackowie są niezwykłym, twórczym małżeństwem. Obydwoje pochodzą z rodzin o rękodzielniczych tradycjach i oboje swoją działalność zaczynali w bardzo wczesnym wieku. Są bardzo mocno przywiązani do tradycyjnej kultury Podhala, w której wyrośli i czują się najlepiej pracując w kręgu góralskiego wzornictwa i estetyki. Artyści podkreślają, że kochają to, co robią, ich twórczość wynika z ich sposobu życia, jest naturalna i niewymuszona. Mówią, że „Do pracy podchodzimy jak do przyjaciela, a nie wroga”. Żadne z nich nie uważa się za artystę kompletnego. Oboje czerpią przyjemność z odkrywania nowych możliwości i podnoszenia coraz wyżej artystycznej poprzeczki, ciągłego poszukiwania i autokreacji odwołując się do tradycji i tradycyjnych wzorców. Wiedzę i doświadczenie pragną przekazać córkom.
Obydwoje dopełniają się wzajemnie jako osoby twórcze, także wspólnie prezentując rękodzieło na wystawach zbiorowych, indywidualnych a także podczas plenerów.
Źródło: materiały archiwalne Czerwonego Dworu
JAN KARPIEL BUŁECKA
Muzyk, tancerz, gawędziarz, animator i popularyzator folkloru góralskiego, architekt - orędownik zachowania i kontynuacji regionalnego stylu podhalańskiego.
Ukończył studia na Politechnice Krakowskiej na kierunku architektura, przedmiotem jego działalności zawodowej jest nie tylko projektowanie, ale także przywracanie do świetności obiektów budownictwa podhalańskiego.
Laureat wielu nagród związanych z dziedzictwem, m.in Nagrody im. Stanisława Wyspiańskiego w 1988 i Nagrody Oskara Kolberga w 2007 r.
Jest uznawany za najbardziej wszechstronnego artystę współczesnego Podhala, wybitnego znawcę góralskiej i karpackiej muzyki i tradycji. Multiinstrumentalista, wirtuoz gry na skrzypcach oraz instrumentach pasterskich regionu Podhala: dudach, piszczałkach pojedynczych, podwójnych, trombitach. Jest budowniczym tych instrumentów, przywracał je podhalańskiej tradycji, rekonstruując na podstawie egzemplarzy zachowanych w Muzeum Tatrzańskim i w zbiorach własnych.
Jan Karpiel-Bułecka to doskonały śpiewak i tancerz, znawca wielu tanecznych i śpiewanych nut z Podhala i z innych obszarów Karpat. Jest doskonałym gawędziarzem, w pięknym stylu popularyzującym góralską gwarę i kulturę słowa. Był członkiem Zespołu regionalnego im. Klimka Bachledy w Zakopanem Studenckiego Zespołu Góralskiego "Skalni". Jest założycielem i prymistą kapeli „Zakopiany" (uhonorowanej w 2000 r. Nagrodą Oskara Kolberga), Jan Karpiel-Bułecka prezentował i promował muzykę góralską podczas wielu koncertów w Polsce i Europie. Współpracował przy organizacji najważniejszych imprez folklorystycznych jako konferansjer i juror, m.in. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem, Tygodnia Kultury Beskidzkiej w Żywcu, Festiwalu w Nitrze na Słowacji. Jest inicjatorem i współorganizatorem znanych imprez muzycznych jak "Muzykanckie Zaduski", "Dudaskie Ostatki", "Muzyka łuku Karpat".
Współpracuje z wieloma znakomitymi kompozytorami i muzykami oraz instytucjami kultury, m.in. Zbigniewem Preisnerem, Zbigniewem Namysłowskim, prof. Mieczysławem Nowakowskim, Filharmonią Narodową, Śląską, Filharmonią w Bydgoszczy i Katowicach.
Jego działalność na rzecz utrwalenia i zachowania kultury góralskiej poprzez własną twórczość oraz udział w projektach ją popularyzujących jak posiady, seminaria, filmy, audycje radiowe i telewizyjne jest nie do przecenienia. Radiowe Centrum Kultury Ludowej posiada zarejestrowany w swoich zasobach jego repertuar artystyczny, prezentując go w audycjach, na płytach i kasetach, jako wzorzec wykonawczy dla młodych muzyków.
Źródło Culture.pl
Bogumiła i Andrzej Dańko
Bogumiła Dańko jest absolwentką Technikum Tkactwa Artystycznego im. Heleny Modrzejewskiej w Zakopanem. To właśnie tam poznała techniki haftu, tkactwa, koronki klockowej, dziewiarstwa. Na pracę dyplomową wybrała technikę koronki klockowej, a wkrótce potem zaczęła wykonywać bieżniki i haftować gorsety. Jednym z jej ulubionych materiałów jest len. Z mężem, Andrzejem Dańko, połączyła ją pasja do tradycji góralskiej. Swoim talentem i umiejętnościami Bogumiła Dańko ubogaca pracę męża poprzez wykonywanie najdrobniejszych zdobień na góralskich parzenicach. Każdy element ubrania, choć nawiązujący do tradycyjnego wzornictwa, jest autorskim projektem utalentowanego małżeństwa. Bogumiła i Andrzej Dańko wspólnie stworzyli kolekcję męskich dziecięcych ubranek regionalnych. Jak sami mówią z podwójną miłością – do syna Antosia i do rzemiosła.
Bogumiła jest też znakomitą basistką, wspaniale śpiewa i tańczy, angażuje się w promocję folkloru na terenie Podhala, całej Polski, a także w programach radiowych i telewizyjnych.
Fascynacja folklorem u Andrzeja Dańko rozpoczęła się podczas oglądania tańca zespołu Maśniaków. Ta miłość była na tyle silna, iż postanowił oddać jej życie. Z poszanowaniem tradycji tworzy własne wzory i przenosi je na góralskie portki. Ubrania przez niego wykonane są niezwykle cenione wśród mieszkańców Podhala przede wszystkim za oryginalność wzorów, doskonały krój i perfekcyjne wykonanie.
Andrzej Dańko jest również znakomitym muzykantem, pytacem i tancerzem. Wielokrotnie prezentował najwyższy kunszt muzyczny nie tylko podczas wydarzeń rodzinnych ale także podczas wydarzeń organizowanych przez Sanktuarium Matki Bożej Objawiającej Cudowny Medalik na Olczy, Związek Podhalan Oddział Zakopane i Miasto Zakopane, jak święta patriotyczne, wernisaże wystawy czy spotkania autorskie ubogacone muzyką góralską.
Ogromną pasją Andrzeja są też konie. Sam jest hodowcą, bierze udział w banderiach konnych na terenie Podhala. Tę pasję przekazuje swojemu synowi, ucząc go szacunku do zwierząt i do tradycji.
Wykonane przez siebie ubrania góralskie małżeństwo pokazywało wielokrotnie podczas zbiorowych wystaw w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej, na Poroniańskim Lecie oraz podczas wystawy Wtopieni w krajobraz. Zakopiańscy Twórcy Ludowi w zakopiańskiej willi Czerwony Dwór.
Andrzej i Bogumiła Dańko są ludźmi o wielkim umiłowaniu dziedzictwa i swoich korzeni. Prowadzą życie typowe dla góralskich rodów, z poszanowaniem dorocznych zwyczajów i obrzędów, zachowując dziedzictwo ojców. W tym duchu wychowują także swojego Syna Antoniego, którego uczą od najmłodszych lat miłości do góralszczyzny, muzyki, stroju, obyczajów i zwierząt. Wraz z Dziadkiem Florianem Walkoszem i synem Antonim tworzą wspaniałą rodzinną muzykę góralską, którą mieliśmy okazję posłuchać także podczas pierwszego koncertu „Siła Korzeni” na scenie Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich, w roku 2021.
Źródło: WKL