Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Bardzo dobra
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   16.3   0   12.1   0
- - - - PM2.5 PM10 - - - - - - - -
ul. Sienkiewicza   -   12.8
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   38.11   52.49
Józefa Piłsudskiego   16.42   20.75
Tytusa Chałubińskiego   13.51   17.42
Zofii i Witolda Paryskich   17.58   25.55
Kuźnice   1.94   2.31
Szkoła Podstawowa w Kościelisku   -   -
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: airly
Czw. 28.11 07:00
Zachmurzenie
1° / -0° zachmurzenie umiarkowane
Pt. 13:00
Śnieg
-1°
Sob. 13:00
Zachmurzenie
Nd. 13:00
Słonecznie
Pon. 13:00
Słonecznie
Wt. 04:00
Słonecznie
-3°
Zdjęcie promujące Zakopane

Miasto Zakopane oraz Zakopiańskie Centrum Kultury zapraszają do Krakowa na promocję pierwszego albumu z serii „Zakopiańskie malarstwo na szkle”. Spotkanie autorskie z artystką ludową – Martą Walczak Stasiowską odbędzie się w czwartek, 13 września br. o godz. 18:00 w Centralnym Ośrodku Turystyki Górskiej przy ul. Jagiellońskiej 6. Tematem spotkania w Krakowie będzie również pozostała działalność wydawnicza Czerwonego Dworu – zabytkowej zakopiańskiej willi, która po całkowitej modernizacji pełni rolę Centrum Kultury Rodzimej i stoi na straży kulturowego dziedzictwa Zakopanego i Podhala. 

Wydawnictwa albumowe z serii „Zakopiańskie malarstwo na szkle” rozpoczyna album poświęcony Zdzisławowi Walczakowi oraz jego córce – Marcie Walczak Stasiowskiej.

Marta Walczak Stasiowska malowała już jako dziecko, a na poważnie malarstwem na szkle zajęła się w 2000 roku. Jej obrazy mają tradycyjną formę. Malowane często na czarnym tle, z tradycyjnymi motywami i czytelną kolorystyką. Ulubionym motywem jest Matka Boska. Artystka maluje również anioły, postacie świętych, scenki rodzajowe. Żaden z twórców zakopiańskich nie ma tak charakterystycznego stylu malowania, który w pewnym stopniu jest kontynuacją malarstwa ojca.

Zdzisław Walczak, który zmarł w 2001 roku, pracował w Zakopiańskich Zakładach Wzorcowych „Cepelia”, zajmując się zdobnictwem w drewnie. W wolnych chwilach rysował z natury i stopniowo opanowywał różne techniki malarskie. Obrazy na szkle tworzył od 1968 roku. Najbogatszym cyklem jego twórczości jest ten związany z Janosikiem. Do swoich obrazów wprowadzał także nietradycyjne treści, tworząc całe cykle poświęcone regionalnym zwyczajom, a także legendarnym postaciom Zakopanego.

Powstanie albumu było możliwe dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Podczas spotkania z Martą Walczak Stasiowską będzie możliwość zakupienia tego wyjątkowego wydawnictwa.


(PA)