Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Dobra
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   10.9   0   51   0
- - - - PM2.5 PM10 - - - - - - - -
ul. Sienkiewicza   -   23.3
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   27.34   35.75
Józefa Piłsudskiego   6.4   8.32
Tytusa Chałubińskiego   0.4   0.5
Zofii i Witolda Paryskich   4.63   6.31
Kuźnice   0.12   0.22
Szkoła Podstawowa w Kościelisku   -   -
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: airly
Pon. 25.11 22:00
Zachmurzenie
3° / 2° zachmurzenie małe
Wt. 13:00
Zachmurzenie
Śr. 13:00
Zachmurzenie
Czw. 13:00
Śnieg
Pt. 13:00
Śnieg
-1°
Sob. 13:00
Śnieg
-2°
Zdjęcie promujące Zakopane

XXII MAŁOPOLSKIE DNI DZIEDZICTWA KULTUROWEGO „BRZMI DOBRZE” w Zakopanem


Wśród zabytków prezentowanych w tegorocznej edycji Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego znalazły się niezwykłe zakopiańskie miejsca: Centrum Kultury Rodzimej w willi Czerwony Dwór, pracownia lutnicza Mardułów oraz Muzeum Karola Szymanowskiego w willi Atma.

20 września na stronie www.dnidziedzictwa.pl oraz na www.facebook.com/mik.krk odbędą się premiery filmów o każdym z tych miejsc.

Centrum Kultury Rodzimej w willi Czerwony Dwór w Zakopanem

„Spotkanie” – premiera filmu 20.09.2020 o godz. 11.00

Istnieją takie miejsca, które są kwintesencją czasu, w jakim powstały. Jednym z nich jest willa Władysławka (zwana później Czerwonym Dworem), która od początku wpisała się w wir złotej ery Zakopanego – za sprawą zarówno jej twórców, jak i przybywających do niej gości.

O gościach Czerwonego Dworu, o spotkaniach artystów z muzyką ludową i świata tradycji ze światem przyjezdnych – opowiedzą kierowniczka Centrum Kultury Rodzimej Czerwony Dwór Małgorzata Wonuczka-Wnuk oraz Zbigniew Moździerz, historyk i konserwator zabytków architektury, pracownik Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem. Muzycznym przewodnikiem po zakopiańskich tradycjach będzie Krzysztof Trebunia-Tutka wraz z towarzyszącymi mu uczniami.

Pracownia lutnicza Mardułów w Zakopanem

„Instrument z duszą” – premiera filmu 20.09.2020 o godz. 10.00

Pracownia lutnicza Mardułów jest najstarszą taką pracownią nieprzerwanie działającą w Małopolsce i drugą w Polsce. Założył ją Franciszek Marduła – legenda polskiego lutnictwa. Obecnie pracownię prowadzi jego syn Stanisław, który podobnie jak ojciec naucza lutnictwa w Zespole Szkół Plastycznych im. Antoniego Kenara. W filmie o fenomenie lutnictwa na Podhalu, tradycjach snycerskich, pracowni lutniczej jako magicznym miejscu, gdzie z kawałka drewna powstaje instrument, o relacjach mistrz–uczeń i przekazywaniu tajemnej wiedzy – opowie sam Stanisław Marduła.

Muzeum Karola Szymanowskiego w willi Atma w Zakopanem

„Miejsce do życia” – premiera filmu 20.09.2020 o godz. 10.30

W zakopiańskiej willi Atma mieści się jedyne na świecie muzeum biograficzne Karola Szymanowskiego, jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów. Ten typowy pensjonat w stylu zakopiańskim był świadkiem jego pasji tworzenia, spotkań z przyjaciółmi, zachwytów i zwątpień. Jedynym miejscem, które u schyłku życia Szymanowski nazywał domem. O tym niezwykłym miejscu, o fascynacji muzyką Podhala i gościach odwiedzających Atmę opowie kierowniczka muzeum Agnieszka Gąsienica-Giewont. Filmową opowieść wzbogacą utwory powstałe w Atmie – pieśni kurpiowskie w wykonaniu Cracow Singers.


Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego, organizowane przez Małopolski Instytut Kultury w Krakowie, to jedno z największych cyklicznych wydarzeń ukazujących i promujących bogactwo kulturowe Małopolski. Tegoroczna edycja poświęcona jest muzyce i jej związkom z architekturą. Zostaną zaprezentowane zabytki, które z jednej strony są bohaterami opowieści o wykonywanej w nich muzyce, z drugiej zaś przywołują historie twórców: kompozytorów i wirtuozów, wiejskich grajków i wyrafinowanych instrumentalistów, solistów i kapel.

Z powodu pandemii zorganizowanie wydarzeń z udziałem publiczności było niemożliwe, dlatego niezwykłe obiekty zaprezentowane zostaną w formie filmowych opowieści. Każda z nich to podróż do jednego z miejsc, jego historii i tajemnic. W dwa jesienne weekendy, 19–20 i 26–27 września, odbędą się premierowe pokazy w Internecie. Wszystkie filmy będą zawierały tłumaczenie na Polski Język Migowy.

Jeszcze więcej fascynujących historii związanych z zabytkami – bohaterami Dni Dziedzictwa – można znaleźć w książce Jakuba Puchalskiego „Brzmi dobrze”, która towarzyszy wydarzeniu.

Książka będzie dostępna w wersji drukowanej w siedzibie MIK, a także na stronie www.dnidziedzictwa.pl/2020-ksiazka do pobrania w formacie PDF i (po raz pierwszy!) jako audiobook.

Filmy będzie można obejrzeć na stronie dnidziedzictwa.pl oraz na www.facebook.com/mik.krk

Harmonogram premier:

Sobota 19 września:

Stary Teatr – Konserwatorium Muzyczne w Krakowie (od 10.00)

Muzeum Fonografii w Niepołomicach (od 10.30)

Niedziela 20 września:

Pracownia lutnicza Mardułów w Zakopanem (od 10.00)

Muzeum Karola Szymanowskiego w willi Atma w Zakopanem (od 10.30)

Willa Czerwony Dwór w Zakopanem (od 11.00)

Sobota 26 września:

Pałac i Piwnica pod Baranami w Krakowie (od 10.00)

Założenie klasztorne oo. Paulinów Na Skałce w Krakowie (od 10.30)

Niedziela 27 września:

Dwór Ignacego Jana Paderewskiego w Kąśnej Dolnej (od 10.00)

Synagoga w Bobowej (od 10.30)

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci”.

(MP)