Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Dobra
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   51.3   0   11.8   0
- - - - PM2.5 PM10 - - - - - - - -
ul. Sienkiewicza   -   17.6
Czujniki o mniejszej dokładności:
Kamieniec   40.05   52.02
Józefa Piłsudskiego   20.03   27.29
Tytusa Chałubińskiego   7.9   9.65
Zofii i Witolda Paryskich   15.07   22.23
Kuźnice   0.03   0.07
Szkoła Podstawowa w Kościelisku   -   -
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: airly
Sob. 21.12 19:00
Zachmurzenie
-5° / -4° pochmurnie
Nd. 13:00
Zachmurzenie
-1°
Pon. 13:00
Zachmurzenie
-2°
Wt. 13:00
Śnieg
-4°
Śr. 13:00
Zachmurzenie
-3°
Czw. 13:00
Śnieg
-1°
Zdjęcie promujące Zakopane

Konkurs „Dworzec Roku 2024” rozstrzygnięty!

W siódmej edycji organizowanego przez Fundację ProKolej konkursu „Dworzec Roku” Nagrodę Główną zdobyła stacja w Zakopanem. Wręczenie nagród laureatom odbyło się 14 listopada podczas Kongresu Kolejowego w Warszawie. Nagrodę dla Zakopanego odebrała zastępca burmistrza Iwona Grzebyk-Dulak.

Dziękując za nominacje i nagrodę Pani Burmistrz podkreśliła, że zakopiański dworzec po wielu latach stał się wizytówką naszego miasta, swoistą bramą do jego odkrywania zwieńczoną pięknie odrestaurowanym neonem. Zakopiański Dworzec PKP i PKS pełni nie tylko funkcję przyjaznego mieszkańcom i turystom centrum komunikacyjnego, ale także ważne role kulturalne i społeczne. W odrestaurowanym obiekcie mieści się Centrum Informacji Turystycznej, siedziba Zakopiańskiego Centrum Kultury, Mediateka Stacja Kultura Zakopane czy przytulne kawiarnie.

Nagroda jest tym cenniejsza, że Zakopane otrzymało ją w Roku Władysława hrabiego Zamoyskiego, którego staraniom zawdzięczamy organizację i wybudowanie kolei z Chabówki do Zakopanego w 1899 roku.

Jak zauważył Marcin Trela, wiceprezes Urzędu Transportu Kolejowego, o wyborze tegorocznego zwycięzcy zadecydowały końcowe efekty modernizacji - Zakopiański dworzec spełnia funkcje kolejowe, zapewnia właściwy standard obsługi pasażerów, w tym także osób o szczególnych potrzebach i ograniczonej możliwości poruszania się. Co istotne perony posiadają odpowiednie dojścia, a także właściwą długość zadaszenia. Dworzec i wiaty peronowe są ciekawe architektonicznie, a całość wieńczy charakterystyczny neon z nazwą miasta. I co najważniejsze, przy rewitalizacji zadbano o zachowanie walorów regionalnych, aspekty historyczne oraz kulturowe Podhala .

Jego renowacja trwała od 2018 do 2023 roku. Dziękujemy także wszystkim, którzy przyczynili się do jego obecnego kształtu i funkcjonalności.

Dziękujemy za wyróżnienie, tym cenniejsze, że do konkursu zgłoszono aż 128 propozycji ze wszystkich 16 województw, a w finałowej siódemce znalazły się: Dąbrowa Górnicza, której dworzec otrzymał Nagrodę Publiczności, Goleniów, Konin, Siedlce, Wadowice, Włocławek i Zakopane.

(APM)