Jakość powietrza
Stopień jakości powietrza Dobra
Legenda
  Bardzo dobra
  Dobra
  Umiarkowana
  Brak danych
  Dostateczna
  Zła
  Bardzo zła
tabelka scrollowana
Czujniki GIOŚ NO2 CO O3 SO2
ul. Sienkiewicza   11.3   0   36.5   0
- - - - PM2.5 PM10 - - - - - - - -
ul. Sienkiewicza   -   24.3
Czujniki o mniejszej dokładności:
Józefa Piłsudskiego   20.17   28.64
Tytusa Chałubińskiego   23.57   33.9
Zofii i Witolda Paryskich   21.48   33.89
Kuźnice   9.76   13.09
Szkoła Podstawowa w Kościelisku   -   -
Wszystkie odczyty podawane są w µg/m3
Partner: airly
Pon. 04.11 19:00
Zachmurzenie
2° / 1° zachmurzenie umiarkowane
Wt. 13:00
Słonecznie
Śr. 13:00
Zachmurzenie
10°
Czw. 13:00
Zachmurzenie
10°
Pt. 13:00
Słonecznie
11°
Sob. 13:00
Zachmurzenie
Zdjęcie promujące Zakopane

Od 2021 r. Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem będzie instytucją współprowadzoną przez MKIDN

Od stycznia 2021 r. Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem będzie instytucją o charakterze narodowym współprowadzoną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. List intencyjny w tej sprawie podpisali w czwartek w Warszawie wicepremier prof. Piotra Gliński oraz marszałek województwa małopolskiego Witold Kozłowski. W uroczystości wzięły również udział Agnieszka Nowak-Gąsienica, zastępca burmistrza Miasta Zakopanego oraz Anna Wende-Surmiak, dyrektor Muzeum Tatrzańskiego.

Wicepremier Gliński podkreślał podczas uroczystości, że Muzeum Tatrzańskie to jedna z tych instytucji, które wymagają wsparcia z budżetu centralnego i które zasługują, aby podnieść ich rangę do narodowej. „W ramach naszych działań polegających na przejmowaniu odpowiedzialności czy współodpowiedzialności za wiele instytucji kultury w Polsce, podpisujemy dzisiaj list intencyjny, a w niedługim czasie mam nadzieję również umowę, która sprawi, że od 1 stycznia 2021 państwo polskie weźmie pod opiekę również dziedzictwo Podhala” – mówił. Przypomniał, że to jeden z ponad 80 projektów muzealnych, w które obecnie zaangażowany jest resort kultury, tworząc w Polsce nowoczesną sieć muzeów. Zaznaczył, że współprowadzenie łączy się nie tylko ze stałym wsparciem budżetowym, ale także możliwościami wspierania instytucji poprzez dotacje celowe na konkretne działania.

W liście intencyjnym podkreślono znaczenie zakopiańskiego muzeum dla dziedzictwa narodowego, jego ponad stuletnią historię oraz wagę i znaczenie zbiorów, w tym z dziedziny przyrody, etnografii, sztuki, historii, architektury historycznej i budownictwa ludowego oraz prowadzonej tam działalności naukowej, edukacyjnej, a także na wysoki poziom działalności muzealniczej.

O inicjatywie objęcia Muzeum Tatrzańskiego współprowadzeniem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Gliński informował niespełna dwa tygodnie temu, podczas wizyty w Zakopanem, gdzie złożył kwiaty przed willą „Palace”, która w okresie II wojny światowej pełniła rolę gestapowskiej katowni.

W dniu wczorajszym Rada Miasta Zakopane zdecydowała o przekazaniu Muzeum Tatrzańskiemu w 30-letnią dzierżawę budynku Willi Palace, w której zorganizowane zostanie Muzeum Walk i Męczeństwa.

Źródło: gov.pl
Zdjęcia: Danuta Matloch/MKiDN.

(RKW)